kobieta, włosy, psychika, senior, smutek, żal/fot. Fotolia

Łysienie menopauzalne – jak z nim walczyć?

Przechodzisz menopauzę i zauważasz u siebie nadmierne wypadanie włosów? To najprawdopodobniej łysienie menopauzalne. Sprawdź, skąd się bierze i jak mu zaradzić przy pomocy leków, diety, zabiegów i pielęgnacji.
/ 25.01.2018 12:27
kobieta, włosy, psychika, senior, smutek, żal/fot. Fotolia

Dlaczego niektóre kobiety łysieją w czasie menopauzy?

U kobiet, podobnie jak u mężczyzn, występuje łysienie spowodowane zmieniającym się poziomem hormonów. W okresie menopauzy problem ten dotyka niemalże 60% kobiet. Jest to bowiem taki czas, kiedy w żeńskim organizmie dochodzi do trwałej niedoczynności jajników. Wówczas ustaje miesiączkowanie, a wraz z nim pojawiają się zmiany hormonalne.

Choć menopauza wcześniej lub później pojawi się u każdej kobiety i każda z nas musi przez nią przejść, nie oznacza to jednak, że wszystkie będziemy narażone na nadmierne wypadanie włosów. Okres menopauzy jest bowiem specyficzny dla każdego organizmu i z reguły występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Niektóre kobiety przechodzą go bardzo łagodnie, inne – ostrzej. To właśnie u tej drugiej grupy pań z reguły pojawia się łysienie menopauzalne z dość dużym nasileniem.

Czy kobiety łysieją tak samo, jak mężczyźni?

Wraz z pojawieniem się menopauzy w organizmie kobiety następują zmiany hormonalne, w tym spadek poziomu estrogenów. Konsekwencją tego jest zaburzona równowaga pomiędzy poziomem tych hormonów a androgenów. Androgeny są bowiem odpowiedzialne za niszczenie mieszków włosowych. W efekcie włosy przestają rosnąć, a nawet zaczynają wypadać.

Łysienie androgenowe charakteryzuje się tym, że następuje przerzedzenie włosów (głównie w okolicach czoła i czubka głowy). Działanie androgenów również nie pozostaje bez wpływu na same włosy –stają się one cieńsze, słabsze, bardziej delikatne. Osłabienie ich kondycji również przyczynia się do ich wypadania i powstawania rozległego łysienia.

U kobiet łysienie objawia się inaczej niż u mężczyzn. Przede wszystkim nie pojawiają się zakola w okolicach czoła. Widocznym jednak rezultatem działania androgenów jest przerzedzona fryzura.

Jak zapobiec łysieniu, czyli o mezoterapii bezigłowej

Jak radzić sobie z łysieniem menopauzalnym?

Niewątpliwie najprostszym sposobem na zaradzenie procesowi łysienia menopauzalnego jest terapia hormonalna.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że samego procesu nadmiernego wypadania włosów spowodowanego zachodzącymi zmianami hormonalnymi nie da się zatrzymać czy cofnąć. Można jedynie go spowalniać, a także niwelować jego skutki. Metod radzenia sobie z wypadającymi włosami w okresie menopauzy jest wiele, ale nie wszystkie są tak samo skuteczne.

W przypadku łysienia menopauzalnego w głównej mierze stosuje się hormony roślinne, fitoestrogeny, które mają za zadanie wyregulować zaburzoną gospodarkę hormonalną w organizmie. Aby zastosować taką kurację, wystarczy wybrać się do apteki i zakupić jeden z wielu dostępnych preparatów zawierających fitoestrogeny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie od razu będą widoczne efekty ich działania, bowiem każda kuracja wymaga czasu.

Ważna również jest codzienna dieta. Niewiele osób bowiem wie, że soja zawiera znaczne ilości hormonów roślinnych i jeśli w odpowiedniej proporcji jest ona włączona w nasz codzienny jadłospis, wówczas również zapobiega łysieniu menopauzalnemu.

Spowolnienie utraty włosów w okresie menopauzy przynoszą również różnego rodzaju zabiegi. Ze względu na wyniszczające działanie androgenów ważne jest dobre ukrwienie mieszków włosowych i dostarczenie im odżywczych substancji, dzięki którym włosy są odżywiane. Pomocny zatem może okazać się masaż skóry głowy z użyciem olejków czy też mezoterapia, podczas której skóra głowy nastrzykiwana jest substancjami odżywczymi.

Ze względu na to, że łysienie menopauzalne nie przejawia się łysymi plackami na czubku głowy, a jedynie przerzedzeniem włosów na całej głowie, można sobie z nim radzić maskując problem. Wystarczy bowiem umiejętnie układać fryzurę i strzyc włosy, aby przerzedzenie owłosienia nie było aż tak widoczne. Można również zdecydować się na przeszczep włosów, w przypadku kiedy braki w owłosieniu są dość znaczne. Można też profesjonalnie uzupełnić owłosienie skóry głowy.

Od kilku lat dość głośno jest o leku minoksydyl, który sprawdza się w przypadku łysienia menopauzalnego. Jest to płyn, który należy wcierać w skórę głowy. W większości przypadków wpływa on na zmniejszenie wypadania włosów i szybsze ich odrastanie, jednakże należy pamiętać o tym, że działa on jedynie wtedy, kiedy jest stosowany. Po zaprzestaniu stosowania minoksydylu trzeba się liczyć z tym, że włosy ponownie mogą zacząć wypadać w nadmiarze.

Oprócz wielu możliwości zapobiegania nadmiernemu łysieniu w okresie menopauzy ważna jest również codzienna ich pielęgnacja. Warto zatem wzmacniać włosy i odżywiać je, stosując odpowiednie szampony i odżywki, a nie osłabiać ich na przykład susząc suszarką. W przypadku wypadania włosów zawsze można uzupełnić swoją dietę w suplementy witaminowe i mineralne, które także przyczyniają się do poprawy kondycji włosów.

Włosomaniaczki, czyli kiedy włosy stają się naszą obsesją

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.