POLECAMY

Łysienie – jak zmniejszyć zakola?

Pojawiły mi się zakola i boję się, że wyłysieję. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Jakie leczenie może mi pomóc?

zakola

fot. Fotolia

Witam!

Mam 24 lata i jestem mężczyzną. Od niedawna zauważyłem, że na czole pojawiają mi się coraz większe zakola. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Co robić, żeby problem się nie pogłębiał? Błagam o pomoc, bo inaczej pewnie wyłysieję!

Dorian.

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Opisany przez Pana problem powiększających się zakoli świadczy o łysieniu typu męskiego, czyli łysieniu androgenowym. Ten typ łysienia występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyny powstawania tego schorzenia nie są jeszcze do końca poznane.

Obecnie przyjmuje się, że spowodowane może być ono interakcją trzech czynników takich jak: wiek, predyspozycje genetyczne oraz hormony męskie, czyli androgeny.

Destrukcyjną rolę w patogenezie łysienia androgenowego odgrywa DHT – dihydrotestosteron powstający z testosteronu. Należy tu również zwrócić uwagę, iż mieszki włosowe charakteryzują się inną wrażliwością na działanie androgenów w zależności od umiejscowienia na skórze głowy i wrażliwość ta również uwarunkowana jest genetycznie.

Tak więc najbardziej wrażliwe mieszki na DHT znajdują się w części czołowej, gdzie w pierwszej kolejności obserwujemy miniaturyzację mieszków włosowych, ścieńczenie struktury włosów, ich wypadanie, a następnie przerzedzenie.

Zobacz też: Jak dodać blasku matowym włosom?

Cykl wzrostu włosa również zostaje zaburzony i skrócony. Skrócona zostaje faza wzrostu (anagen), a wydłuża się faza spoczynku (telogen).

W celu zdiagnozowania problemu łysienia androgenowego i wykonania odpowiednich badań warto jest się zgłosić do specjalisty trychologa, który oceni stan skóry głowy i włosów oraz zaproponuje plan terapeutyczny.

Leczenie łysienia androgenowego jest trudne, gdyż nie jesteśmy w stanie wpłynąć na przyczyny tego schorzenia, czyli: wiek, uwarunkowania genetyczne oraz wrażliwość na androgeny.

Najczęściej stosuje się terapię miejscową, wykorzystując w tym przypadku preparat do wcierania w skórę głowy. Najpopularniejszymi preparatami są te zawierające minoksydyl w stężeniu 5%. Preparat ten zwiększa mikrokrążenie w skórze głowy, co przyśpiesza podziały komórkowe w mieszkach włosowych, a dodatkowo ma działanie antyandrogenowe. Alternatywą dla kuracji miejscowej może być stosowanie preparatów doustnych zawierających finasteryd. W ten sposób wyhamowywana jest miniaturyzacja mieszków wrażliwych na DHT i normalizuje się cykl wzrostu włosa. Niestety tak jak w przypadku preparatów z minoksydylem efekt widoczny jest tylko podczas stosowania leku.

Zobacz też: Jak odróżnić włosy suche i zniszczone?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
ja katowała męża różnymi sposobami. Ostanie na co się zgodził to plasterki dermastic na wypadanie włosów - bo tylko miał je kleić na noc na zakola. do tego podmieniłam mu szampon na taki z tej samej serii. no i udało się :) mój mężczyzna nadal ma włosy,hihi :)
/2 lata temu
A zdradzisz gdzie moze miałeś ten zabieg ? Masz jakiś opis tej terapii? Sam mam 22 lata i już zaczynaja mi sie zakola ;/ Kiepsko to wyglada.
/2 lata temu
zerknijcie też na Theradome jak chcecie efektów. trochę droższy produkt, a efekty kosmos.
POKAŻ KOMENTARZE (1)