POLECAMY

Lakiery do włosów

Starannie wymodelowana fryzura, loki, fale czy fantazyjne upięcia wymagają odpowiedniego utrwalenia. Wilgoć, podmuchy wiatru, czy noszenie czapki może zdeformować kształt naszych włosów. Odpowiednio dobrany lakier pozwoli dłużej cieszyć się ulubioną fryzurą.
Lakiery do włosów

Obecnie na rynku istnieje tak wiele lakierów do włosów, że trudno dokonać właściwego wyboru. Czasem kierujemy się marką, innym razem zależy nam na atrakcyjnej cenie. Rzadko zastanawiamy się nad składem lakieru, dobierając kosmetyk do rodzaju swoich włosów.

Jak działa lakier

Lakiery do włosów to nic innego jak roztwory polimerów w rozpuszczalniku, którym zazwyczaj jest alkohol etylowy. Po rozpyleniu na włosach alkohol odparowuje, a cząsteczki polimerów łączą się ze sobą, tworząc powłokę, która usztywnia powierzchnię fryzury. Im większa jest masa cząsteczkowa polimeru, tym mocniejszy lakier. Oprócz tego kosmetyk zawiera propelent – płynny gaz, który ułatwia rozpraszanie polimerów. Niestety jest jednym z najbardziej szkodliwych składników lakieru. Producenci lakierów dodają do nich specjalne plastyfikatory – substancje zwiększające elastyczność włosów. Zwykle są to silikony, które dodatkowo zapobiegają elektryzowaniu się włosów, lub lanolina zwiększająca wodoodporność. Reszta składników to substancje dodatkowe – antyelektrostatyczne, zapachowe, witaminy i ekstrakty roślinne.

Zobacz także: Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami

Czym się kierować przy wyborze lakieru

Lakier przede wszystkim powinien być trwały i szczególnie odporny na wilgoć. Jego trwałość zależy od sztywności filmu polimerowego. Na opakowaniu kosmetyku znajdziemy odpowiednie oznaczenia – mocny, super mocny itd. lub numery oznaczające stopień utrwalenia fryzury. Na co dzień nie używajmy tych najmocniejszych lakierów, ponieważ ich długotrwałe stosowanie może wysuszać i niszczyć strukturę włosów. Zrezygnujmy z nich także, jeśli nasze włosy są cienkie i delikatne. Super mocne lakiery nadają się do utrwalania bardzo wystylizowanych fryzur – irokezów, pazurków itp. Świetnie sprawdzają się także podczas całonocnych imprez, ponieważ utrwalają fryzurę na kilkanaście godzin.

Dobry lakier nie powinien się samoistnie wykruszać z włosów, powodując efekt łupieżu. Nie może ich także sklejać, tworząc nieestetyczne „strąki”. Kosmetyk powinien delikatnie nabłyszczać włosy i łatwo się zmywać za pomocą szamponu.

Rodzaje lakierów

Lakiery dzielimy na „mokre” i „suche”. „Mokre” (modelujące) to takie, które stosujemy na wilgotne włosy. Nakładamy je podczas suszenia, a następnie modelujemy fryzurę. Działają podobnie jak pianka czy lotion, ale mocniej utrwalają kształt włosów. Do „suchych” zaliczamy tradycyjne lakiery nakładane na suche włosy. Ich zadaniem jest utrwalenie gotowej fryzury.

Większość producentów lakierów podaje na opakowaniu informację, do jakiego rodzaju włosów przeznaczony jest określony kosmetyk.

  • Lakier do włosów cienkich i delikatnych – jego zadaniem jest zwiększenie objętości fryzury, bez nadmiernego obciążania delikatnych włosów. Kosmetyk powinien zawierać mniejszą ilość polimerów oraz substancje antystatyczne, ponieważ cienkie włosy mogą się elektryzować. W jego składzie powinny się znaleźć substancje dodatkowe, które odżywią strukturę włosa, takie jak witamina B3, która poprawia stan włosów i skóry głowy, prowitamina B5 –nawilżająca i wygładzająca łodygę włosa oraz witamina E – odżywiająca delikatne włosy.
  • Lakier do włosów przetłuszczających się – oprócz wspomnianych substancji odżywczych powinien zawierać składniki regulujące proces wydzielania sebum. Taki kosmetyk nie może dodatkowo obciążać i sklejać tłustych włosów. Zawarty w nim panthenol będzie łagodnie pielęgnował skórę głowy.
  • Lakier do włosów farbowanych – jego zadaniem jest nadanie połysku włosom, które często są matowe po wielokrotnym farbowaniu. Taki kosmetyk często zawiera proteiny jedwabiu, które wygładzają strukturę włosa, czyniąc ją gładką i lśniącą. Dzięki temu lakier wydobywa blask koloru.

W drogeriach znajdziemy także serie lakierów do włosów krótkich, półdługich i długich, a także kosmetyki zapewniające różne rodzaje utrwalenia. Wiele z nich zawiera filtry UV, które chronią włosy przed działaniem słońca. Są również lakiery z wyciągami roślinnymi, np. z nawilżającym ekstraktem z melona czy siemieniem lnianym, które chroni włosy przed działaniem wilgoci. Wiele kosmetyków zawiera także mieszankę aktywnych protein i ceramidów, które odbudowują zniszczoną strukturę włosa i zmiękczają od wewnątrz każde jego włókno.

Zobacz także: Jak przygotować maskę nawilżającą włosy

Używanie lakieru

Stosując lakiery do włosów powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:

  • Używajmy lakier z umiarem – nadmiar kosmetyku obciąża włosy, zmniejsza ich połysk i pozostawia matowy osad.
  • Lakier rozpylajmy z dużej odległości – minimum 30 cm od powierzchni włosów.
  • Podczas rozpylania nie wdychajmy lakieru i unikajmy kontaktu z oczami, ponieważ może podrażniać spojówki.
  • Nie zostawiajmy kosmetyku na włosach na noc – za każdym razem zmywajmy go przy użyciu szamponu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)