POLECAMY

Kto nie powinien olejować włosów?

Olejowanie to zabieg pielęgnacyjny, który polega na nanoszeniu na włosy naturalnych olejków, np. kokosowego, arganowego lub sezamowego. Czy olejowanie jest dla każdego? Kto nie powinien go wykonywać?

olejowanie włosów

fot. Fotolia

Witam!

Mam pytanie związane z olejowaniem włosów. Słyszałam, że wpływa na nie bardzo korzystnie, a jednak nie zauważam u siebie żadnych spektakularnych efektów. Co więcej, moje włosy po używaniu oleju kokosowego stały się jakby bardziej suche i matowe, a po arganowym zwykle wydawały się tłuste.

Dodam, że olejowałam włosy przez kilka tygodni – najczęściej nakładałam olejek na całą noc i zmywałam rano.

Mam więc pytanie, czy to możliwe, że niektórzy nie powinni olejować włosów? A może robię to źle? Proszę o radę!

Eryka.

Polecamy: Ziołowe płukanki na włosy przetłuszczające się

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Olejowanie włosów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, podczas którego na włosy nanoszone są olejki. Zabieg ten ma na celu poprawę wyglądu włosa zewnętrznego. Nanoszone na włosy oleje regenerują i nawilżają strukturę włosa przesuszonego, zniszczonego i matowego.

Zarówno olej kokosowy, jak i arganowy polecane są do włosów suchych i zniszczonych, które po zabiegu olejowania stają się gładsze i pełne blasku. Olej arganowy tłoczony na zimno bardzo dobrze sprawdza się w przypadku skóry suchej, ponieważ zawiera witaminę E. Natomiast olej kokosowy stosowany jest do pielęgnacji włosów łamliwych. Zawiera on dużo kwasu laurynowego, co ułatwia jego wnikanie we włosy. Dodatkowo zapobiega uszkodzeniom włosów podczas czesania.

Jednak każde włosy są inne pod względem struktury, tak więc zabieg olejowania może wpływać w różny sposób na poszczególne typy włosów. Prawidłowo przeprowadzony zabieg olejowania włosów powinien rozpocząć się od nałożenia niewielkiej ilości oleju na zwilżone lub suche włosy przed myciem. Przy tym należy pamiętać, że nie nakładamy oleju bezpośrednio na skórę głowy, ponieważ spowoduje to obciążenie włosów u nasady, a przez to włosy wydają się oklapnięte. Olej powinien być rozprowadzany około 5 cm od skóry głowy aż po same końce włosów.

Po nałożeniu olej pozostawiamy na włosach od 30 do 60 minut, następnie bardzo dokładnie spłukujemy i myjemy włosy szamponem. Olejowanie możemy także wykonywać wieczorem i pozostawiać olej na włosach przez całą noc, jednak metoda ta jest polecana osobom z włosami bardzo suchymi i zniszczonymi, gdyż zbyt długi czas pozostawienia oleju na włosach wpływa na ich kondycję niekorzystnie, co w niektórych przypadkach może prowadzić do pogorszenia stanu skóry głowy, a nawet do nadmiernego wypadania włosów.

Nałożenie na włosy zbyt dużej ilości oleju podczas zabiegu olejowania może spowodować ich nadmierne obciążenie, przez co włosy mogą wyglądać nieestetycznie i sprawiać wrażenie przetłuszczonych.

Prawdą jest też, że zabieg olejowania włosów niestety nie jest dla każdego. W szczególności osoby posiadające problem tłustej skóry głowy i cienkich włosów powinny unikać nakładania olejów, ponieważ włosy zostają nadmiernie obciążone podczas takiego zabiegu.

Polecamy: Jak wybrać dobry szampon do włosów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)