suszenie włosów

Kosmetyki termoochronne do włosów– czy warto ich używać?

Czy warto ich używać? Co zawierają? I czy naprawdę chronią włosy przed uszkodzeniami wiążącymi się z użyciem gorącej prostownicy czy suszarki? Sprawdzamy kosmetyki termoochronne!
/ 24.03.2016 11:43
suszenie włosów

Szanowna Pani!

Myję głowę co drugi dzień, zawsze na końcu suszę włosy suszarką. Od kilku miesięcy przed suszeniem spryskuję włosy produktem termoochronnym, ale zastanawiam się, czy warto to robić. Czy stosując kosmetyki termoochronne w wystarczający sposób ochronię włosy?

Pozdrawiam,

P.Me.

Zobacz też: Czy dorośli mogą używać szamponów dla dzieci?

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Stosowanie preparatów termoochronnych przynosi wiele korzyści. Każda osoba używająca prostownicy powinna spryskać włosy przed jej zastosowaniem, a podczas suszenia suszarką wystarczy używać chłodnego strumienia powietrza (wtedy preparaty termoochronne są zbędne – należy bowiem pamiętać, że obciążają one włosy ze względu na dużą zawartość różnego rodzaju silikonów; po ich zastosowaniu warto więc oczyścić z nich włosy stosując mocny szampon z SLS).

Podstawowym składnikiem preparatów termoochronnych do włosów jest cukier – ksyloza. Pod wpływem wysokiej temperatury jaką generuje prostownica topi się on i na włosie powstaje warstwa ochronna. Innymi składnikami zawartymi w preparatach termoochronnych są silikony oraz tłuszcze. Te drugie nawilżają i natłuszczają włosy, które stają się gładkie i lśniące. Niestety jest to efekt utrzymujący się tylko do kolejnego mycia.

Podsumowując, stosowanie preparatów termoochronnych jest bezwzględnie wskazane podczas używania prostownicy i lokówki. Podczas suszenia włosów suszarką wystarczy używać chłodnego strumienia powietrza bez stosowania preparatow termoochronnych, które w nadmiarze obciążają nasze włosy.

Zobacz też: Czy ajurwedyjska pasta Chyawanprash zapobiega wypadaniu włosów?