Kosmetyki na polskim rynku – czy na pewno są bezpieczne?

Kto i jak zatwierdza, co może się znajdować w kosmetykach? Kto decyduje o stężeniach i na jakiej podstawie? Sprawdzamy!

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Obawiam się tego, czy kosmetyki, których używamy, są na pewno bezpieczne, np. maski do włosów i szampony. Kto i jak zatwierdza, co może się w nich znajdować i w jakich ilościach? Kto decyduje o stężeniach i na jakiej podstawie? Czy ostateczna decyzja co do bezpieczeństwa kosmetyków zależy od Unii Europejskiej?

Michaela.

Zobacz też: Czym jest pielęgnica do włosów?

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Europejskie prawo nakłada bardzo rygorystyczne wymagania w zakresie bezpieczeństwa kosmetyków. W Polsce  tak jak w całej Unii Europejskiej, przepisy prawa dotyczące kosmetyków reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. Prawo dotyczące kosmetyków jest identyczne we wszystkich krajach wspólnoty. Takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie identycznego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa kosmetyków we wszystkich krajach UE, a z drugiej strony na swobodną wymianę towarów pomiędzy różnymi krajami UE.

Rozporządzenie dotyczące kosmetyków oprócz bezpieczeństwa reguluje również ich skład, oznakowanie, warunki produkcji i obrotu, dokumentację i sposób nadzorowania rynku przez władze i wprowadza zakaz wykonywania testów na zwierzętach – wszystkich produktów kosmetycznych i ich składników.

W dokumencie tym określone są szczegółowe wymagania prawne dotyczące składu kosmetyków. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentowi podczas stosowania kosmetyku. Prawo mówi też jakich substancji nie wolno stosować w kosmetykach oraz jakie substancje mogą być stosowane wyłącznie w określonych warunkach oraz stężeniu.

Przed wprowadzeniem na rynek każdy kosmetyk podlega rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa. Jest to wieloetapowa procedura, podczas której przeprowadzana jest szczegółowa analiza danych toksykologicznych dla poszczególnych składników kosmetyku i wyników badań gotowego produktu.

W Europie obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach oraz sprzedaży kosmetyków, które były w ten sposób badane. Zakazane jest również testowanie składników kosmetyków. Każdy kosmetyk, który trafia na rynek UE, musi zostać przebadany i oceniony pod względem bezpieczeństwa. Musi też posiadać skompletowaną dokumentację, tak więc produkty dostępne w naszym kraju są przebadane i mogą być stosowane według zaleceń.

Zobacz też: Włosy tłuste u nasady i suche na końcach – co robić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)