Kosmetyki kąpielowe 2 w 1

Moje dziecko ma dwa latka. Myje mu włosy kosmetykiem 2 w 1 (żel pod prysznic i szampon). Czy takie kosmetyki są dobre? Czy może powinnam używać normalnego szamponu?
/ 29.09.2016 17:49
Moje dziecko ma dwa latka. Myje mu włosy kosmetykiem 2 w 1 (żel pod prysznic i szampon). Czy takie kosmetyki są dobre? Czy może powinnam używać normalnego szamponu?
Monika

Kosmetyki kąpielowe 2 w 1 typu szampon i żel pod prysznic to wygodny dla wielu rodziców sposób pielęgnacji ciała małego dziecka. Jest to również sposób na wprowadzenie pewnych oszczędności w domowym budżecie – wszak używamy tylko jednego kosmetyku zamiast dwóch.
Na rynku znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów dziecka. Zostały one zaprojektowane tak, aby właściwie dbać o skórę i utrzymywać na jej powierzchni równowagę wodno-lipidową. Kosmetyki typu 2 w 1 zawierają więc niezbędne składniki, które potrzebuje skóra i włosy naszego dziecka. Mimo to wiele osób zaleca jednak stosowanie tych preparatów jedynie w ekstremalnych sytuacjach – takich jak podróże czy wizyta na basenie, kiedy wygodniej jest nam wziąć jedną butelkę kosmetyku zamiast dwóch. Dlaczego? Należy pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, podobnie jak jego włosy. Preparaty takie zawierają jedynie środki myjące i delikatnie nawilżające, nie mają jednak właściwości odżywczych, nie pomogą także dziecku, jeśli występuje u niego skóra nadwrażliwa czy pojawiają się jakieś inne zaburzenia na jej powierzchni.

Preparaty typu 2 w 1 mogą również wywoływać uczulenia przy dłuższym ich stosowaniu, mogą także podrażniać oczy, jeśli podczas kąpieli preparat przedostanie się w to miejsce. Jeśli więc chcemy długotrwale stosować szampon i żel w jednym kosmetyku, zainwestujmy w dobry preparat, a także bacznie obserwujmy skórę dziecka. Jeśli tylko zauważymy jakieś problemy, nadmierne wysuszenie czy problem ze swędzeniem głowy – przy następnej kąpieli użyjmy osobnych kosmetyków do higieny ciała i włosów. Jeśli natomiast, nie zaobserwujemy żadnych niepożądanych skutków stosowania wygodnego kosmetyku – śmiało możemy używać go podczas każdej kąpieli malucha.

Agnieszka Obstawska - trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie

www.handsomemen.pl