Konsekwencje częstego mycia włosów

Zastanawiasz się, jak częste mycie włosów wpływa na ich kondycję? Tłumaczymy, jakie przykre konsekwencje niesie ze sobą zbyt częste mycie włosów.
/ 25.06.2014 10:26

mycie włosów

fot. Fotolia

Jak często myć włosy? Nad tym pytaniem głowi się niejedna osoba. Codzienne mycie włosów powoduje, że są one zawsze puszyste, lekkie, a fryzura wygląda świeżo, lecz zbyt częste mycie może powodować nadmierne przetłuszczanie się włosów lub nawet ich uszkodzenia.

Konsekwencje zbyt częstego mycia włosów

Częściej bowiem sięgamy wtedy po suszarkę, prostownicę czy lokówkę. Włosy przez stylizację tracą swoją witalność (mimo stosowania produktów kosmetycznych). Naturalna bariera chroniąca skórę głowy to sebum, gdy często myjemy włosy, wówczas pobudzamy skórę do produkcji sebum, co w konsekwencji powoduje powiększenie się gruczołu łojowego.

Zbyt częste mycie może również doprowadzić do wypadania włosów i wcześniejszego łysienia, gdyż przerost gruczołów łojowych uciska na naczynia krwionośne, które dostarczają substancji odżywczych do cebulki włosów. Włosy stają się cieńsze i słabsze.

Pamiętaj o dobrych kosmetykach

Ważne jest również dobór odpowiednich  produktów kosmetyczny myjących i pielęgnujących włosy – dobranych do typu skóry głowy. Dobrze dobrany kosmetyk nie będzie powodować nadmiernego przetłuszczają się skóry głowy .

Pamiętaj, że jeśli stosujesz maskę lub odżywkę, nigdy nie nakładaj jej na skórę głowy tylko 10 cm poniżej nasady włosów.

Zobacz także: Błędy w pielęgnacji włosów