Kondycja włosów - informacja o stanie zdrowia

Czy pogarszający się wygląd, kondycja włosów oraz ich wypadanie to informacja od naszego organizmu o złym stanie zdrowia? Na pytanie naszej Czytelniczki Agnieszki dotyczące kondycji włosów, odpowiada nasz ekspert-dermatolog.
/ 05.10.2012 12:47

Witam, mam chyba poważny problem z włosami. Wypadają mi niemal garściami, codziennie. Ciężko je rozczesać. Nie wiem co z tym robić, boję się mocniej czesać, czy zbyt intensywnie myć włosy, bo mam wrażenie, że od tego wypadają jeszcze bardziej. Mam je na poduszce i na plecach. Czy wypadanie włosów i ich gorszy wygląd może świadczyć o jakiejś poważnej chorobie? Pozdrawiam, Agnieszka

Zobacz też: Regeneracja włosów po zimie

Wygląd i kondycja włosów są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia i nastroju. Włosy świadczą o genetyce człowieka, środowisku w jakim przebywa, sposobie odżywiania. Reagują zmianą wyglądu na stres, przewlekłe zmęczenie, niedożywienie. Pacjenci stosujący diety odchudzające muszą się liczyć  z osłabieniem i wypadaniem włosów po jej zakończeniu. Często stopniowe pogarszanie się witalności włosów oraz ich wypadanie może być  objawem:

  • niektórych chorób zakaźnych,
  • niektórych chorób nowotworowych,
  • cukrzycy,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • chorób tarczycy,
  • chorób wątroby,
  • anemii,
  • depresji.

Zobacz też: Wszy - wstydliwy problem na twojej głowie

Kondycja włosów

Stwierdzenie wyłysienia na skórze głowy spotykamy także w przebiegu niektórych chorób immunologicznych. Dlatego bardzo ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zareagować na stwierdzone wypadanie powyżej 100 włosów dziennie i podjąć decyzję o terapii. Lekarz dermatolog zleci wykonanie celowanych  badań diagnostycznych, zaleci odpowiednie do przyczyny wypadania włosów leczenie i/lub pokieruje do innego specjalisty, aby leczyć chorobę podstawową będącą przyczyną łysienia.

Zobacz też: Włosy zimą - tego się wystrzegaj!

Jeśli masz pytanie do naszego dermatologa, napisz na adres e-mail: lifestyle@next.pl. Pamiętaj, że porada wirtualna nie zastąpi wizyty u specjalisty! Zastrzegamy sobie prawo do odpowiadania na wybrane pytania.

DermClinic

Autor: dr Iwona Marycz-Langner, dermatolog estetyczny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/30.01.2017 14:38
U mnie problemy z wypadaniem włosów wzięły się z zaburzeń hormonalnych po ciąży i zakończeniu karmienia piersią. Osłabienie włosów, problemy ze skórą głowy i wypadanie włosów to często wina hormonów.
/19.11.2014 21:40
Ja odkąd zaczęłam miewać problemy z włosami zaczęłam brać kapsułki Meiers Lab Hair 21+ które odżywiają, wzmacniają i nawilżają włosy.