Kłopoty z włosami jesienią

Jak kondycja twoich włosów jesienią? Jeśli jesienią pasma są pozbawione naturalnego blasku, są matowe i suche w dotyku, to znak że są przesuszone i najprawdopodobniej pozbawione wilgoci. Włosy po urlopie wymagają solidnej regeneracji. Latem słońce operuje bardzo mocno i może uszkodzić skórę, ale oprócz niej również i włosy.
/ 08.10.2012 14:24
Kondycja włosów jesienią fot. Fotolia

Wizyta u fryzjera

Jesienią pierwsze kroki należy skierować do salonu fryzjerskiego. Wprawne oko profesjonalnej fryzjerki oceni kondycję kosmyków po lecie. Przede wszystkim zwróci uwagę na stopień ich nawilżenia oraz sprawdzi jak wyglądają końcówki.

Po letnich upałach oraz kąpielach w słonej wodzie włosy mogą być przesuszone, a końcówki mogą się rozdwajać. Aby doprowadzić je do porządku należy trochę je podciąć, tak około 2 cm. Do fryzjerki udajemy się również w sytuacji kiedy stosowane przez dłuższy czas kosmetyki, czy inne domowe środki po prostu nie działają. Specjalista zastosuje zabiegi, które poprawią ich kondycję. Na przykład dzięki zabiegowi sauny wszystkie składniki zawarte w kosmetyku pielęgnacyjnym łatwo wnikną wewnątrz włosa, który w ten sposób zacznie się odbudowywać.

Zobacz też: Siano na głowie, czyli włosy przesuszone

Odpowiednie nawilżenie i odżywianie włosów

Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie nawilżenie pasm. Zbyt częste przebywanie na słońcu pozbawia ich wilgoci. Włosy tracą swoją elastyczność i połysk, są przesuszone i zaczynają się rozdwajać. Powoduje to, że przestają się układać Aby poprawić ich nawilżenie i tym samym ich kondycję należy po każdym myciu nałożyć na nie odżywkę, a raz w tygodniu zaaplikować odpowiednią maskę, która przywróci kosmykom odpowiedni poziom wilgoci i będzie je chronić przed uszkodzeniami.

Systematyczne nawilżanie i odżywianie pasm włosów jest bardzo dla nich korzystne. Włosy lepiej przyjmują składniki odżywcze, dlatego też są lepiej odżywione, a co za tym idzie są bardziej odporne na zniszczenia. Poza tym mniej się elektryzują i bardziej błyszczą. Lepiej też przyjmują farbę. Barwa jest głęboka i trwała.

Pełna regeneracja włosów zniszczonych słońcem następuje po około miesiącu.

Ochrona włosów przed wakacjami

Powakacyjnym problemom z włosami można zapobiec stosując w odpowiednim czasie kosmetyki, które ochronią je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, oraz dostarczają im składników utrzymujących odpowiednie nawilżenie. Aby włos nie został pozbawiony wilgoci i nie stał się szorstki wystarczy zadbać o dostarczenie mu potrzebnych składników nawilżających, wtedy unikniemy ich długotrwałej rekonstrukcji.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki

Chronimy włosy przed słońcem

Niestety ani kapelusz, ani chustka założona latem na głowę skutecznie nie uchroni pasm przed szkodliwym działaniem słońca, ponieważ promienie UV i tak do nich dotrą. Dodatkowo nakrycie głowy powoduje, że głowa się szybciej poci, włosy stają się wilgotne, rozpulchniają się i jeszcze łatwiej ulegają uszkodzeniom. Stąd zaleca się stosowanie przez całe lato kosmetyków z filtrami UV. Na rynku znajdują się całe linie słonecznych produktów przeznaczonych do letniej pielęgnacji i ochrony włosów. Znajdują się w nich: szampony, odżywki, mgiełki w sprayu, kosmetyki do stylizacji. Oprócz filtrów UV zawierają substancje nawilżające i odżywcze.

Co sprawi, że włosy będą na nowo piękne i zdrowe?

Zniszczone słońcem i morską wodą pasma wymagają rekonstrukcji. W tym celu należy używać kosmetyków, które odbudują zniszczone i rozdwojone końcówki (nawilżą i odżywią wnętrze włosa), czym poprawią ogólny stan i wygląd fryzury. Wielu fryzjerów poleca zabiegi kosmetykami termoaktywnymi, których działanie rozpoczyna się w momencie oddziaływania ciepła. Może być ciepło z suszarki. Dzięki nim pasma zostają otoczone naturalną powłoką chroniącą je przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Powyższe zabiegi można z łatwością samodzielnie przeprowadzić w domu.

Zobacz też: Jak pielęgnować i strzyc cienkie włosy?

Jakich kosmetyków należy unikać przy pielęgnacji włosów po lecie?

Przede wszystkim unikajmy lakierów, oraz żeli zwłaszcza tych mocnych i innych kosmetyków przeznaczonych do stylizacji. Niestety powodują one, że osłabione włosy są jeszcze bardziej pozbawione blasku. Do rozjaśniania pasm używajmy delikatnych kosmetyków, które odżywią kosmyki i jednocześnie utrwalą fryzurę.  

Zobacz też: Jak pielęgnować kręcone włosy?

Kilka prostych rad stosowanych przy pielęgnacji włosów zniszczonych słońcem

  1. Przed myciem można delikatnie wyszczotkować włosy, co sprawi, że później nie będą się plątać.
  2. Do mycia należy używać letniej wody, a nawet chłodnej. Wtedy łuski włosa zostaną zamknięte i nie będą podatne na uszkodzenia.
  3. Warto jest wykonać masaż skóry głowy, który pobudzi mikro krążenie w okolicy mieszków włosowych, dzięki czemu pasma będą lepiej odżywione.
  4. Na czuprynę można nałożyć maskę sporządzoną z około ½ szklanki oliwy z oliwek podgrzanej w taki sposób, aby była ciepła. Po nałożeniu na włosy, należy owinąć je na przykład folią lub plastikową torbą. Oliwę należy pozostawić na głowie przez czas od 5 do 45 minut. Zależy to od tego jak bardzo zniszczone są włosy. Po upływie tego czasu oliwę należy zmyć i wysuszyć loki.

Ochronnie na pasma można stosować spray chroniący je przed promieniowaniem UV. Kosmetyk można stosować przez cały rok.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Tagi: włosy, porady
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)