Kiedy włosy zaczynają się starzeć?

Nasze włosy też się starzeją - o czym świadczyć mogą nie tylko pierwsze siwe kosmyki. Sprawdź, kiedy tak naprawdę zaczyna się proces starzenia włosów i jak go rozpoznać!

fot. Fotolia

Proces starzenia się włosów jest procesem indywidualnym uzależnionym od czynników genetycznych, hormonalnych, choroby a nawet stylu życia (stres, dieta). 

Proces starzenia się włosów rozpoczyna się od 25 roku życia,  chociaż proces siwienia włosów może nawet  już przed 20 rokiem (czynnik genetyczny ).

Średnio na głowie znajduje się 100 tysięcy włosów. Twoje włosy rosną i wypadają regularnie. Zazwyczaj tracisz od 50 do 100 włosów dziennie. Jeżeli wszystko jest w normie nie zauważysz tej drobnej straty.  Włosy rosną zazwyczaj około 1,5 cm miesięcznie, chociaż z wiekiem ich wzrost ulega spowolnieniu. Z czasem, gdy włos staje się starszy, może wejść w fazę odpoczynku, podczas której pozostaje na głowie, ale nie rośnie. Pod koniec tego etapu, włos zazwyczaj wypada.

Dlaczego włosy starzeją się?

Czynnikami starzenia się włosów są:

 • Naturalny proces – spowolnienie cyklu wzrostu włosów oraz  zmniejszenia się prawidłowego przepływu krwi, która dostarcza substancje odżywcze do mieszka włosowego.
 • Lekarstwa – źle dobrana antykoncepcja, chemioterapia, antydepresanty.
 • Dieta: zbyt mało białka , który jest głównym składnikiem budulcowym naszego organizmu, a przede wszystkim włosa - keratyna. To się również tyczy takich składników jak Fe (żelazo), krzem . Dlatego suplementacja dodatkowa i zbilansowana dieta  jest tak ważna dla prawidłowej równowagi organizmu a w szczególności , gdy się odchudzamy czy chorujemy.
 • Choroby:  hormonalne – tarczyca, genetyczne – łuszczyca , Azs, łojotokowe zapalenie skóry oraz inne łupież – najczęściej tłusty, który blokuje ujścia mieszków włosowych.
 • Hormony: zaburzenia poziomu estrogenu – kobiecego hormonu, który ma największy wpływ na  kondycję oraz ilość włosów, dlatego np. kobiety w ciąży mają piękne gęste (zatrzymanie fazy wypadania), lśniące włosy, zaś w okresie menopauzy spadek estrogenu, wzrost androgenów  skutkuje osłabieniem oraz przerzedzeniem włosów.
 • Wolne rodniki, wytwarzane w odpowiedniej ilości utrzymują organizm w stanie równowagi. Nadmierna produkcja wolnych rodników, z powodu zaburzonego metabolizmu tlenu, powoduje niszczące reakcje łańcuchowe i procesy degeneracji zdrowych tkanek. Niestety, zanieczyszczenia, stres i zła dieta to jedne z podstawowych czynników namnażania się wolnych rodników, co wpływa także na wygląd włosów. Niezdrowe i matowe włosy to efekt słabszego metabolizmu oraz procesów utleniania i degradacji  tkanek przez wolne rodniki.

Polecamy: Jak zamaskować pierwsze siwe włosy?

Jak wygląda proces starzenia się włosów?

Głównym  składnikiem włosów jest białko – keratyna keratyny (od 65% do 95%), to białko również znajduje się w paznokciach i naskórku. Część, która wyrasta ponad skórę głowy  to – trzon włosa. Jest to tak naprawdę martwa tkanka, wyprodukowana przez mieszki, ale to one nadają uroku kobietom.  To tą cześć  włosa, prostujemy, modelujemy upinamy i koloryzujemy. A z biegiem czasu, gdy się starzejemy, stają się niesyty słabsze, cieńsze i  kruche .

 • Siwizna – zanik barwnika –melaniny , która nadaje kolor naszym włosom.
 • Gęstość włosów - z wiekiem na każdy 1 cm kwadratowy skóry przypada ich coraz mniej oraz stają się coraz cieńsze – zmniejszenie średnicy włosów.
 • Spadek tempa wzrostu włosa (do 2-4 mm miesięcznie).
 • Wolniejszy podział komórek macierzy włosa w  cebulkach  włosa  - nie rośnie on już taki zdrowy i lśniący, jak wcześniej.
 • Utrata elastyczności (zmniejszenie się ilości kolagenu we włosach) - włosy stają się sztywne, kruche i suche.
 • Łysienie /przerzedzenie się włosów – nawet 2/3 kobiet boryka się z tym problem, na szczęście u kobiet jest łatwiejsze do  zatrzymania lub spowolnienia tego procesu niż u mężczyzn.

Zobacz także: Odsiwiacz - sposób na siwe włosy