Keratynowe prostowanie – jakie włosy można poddać zabiegowi?

Jakie włosy można poddać keratynowemu prostowaniu? Czy to możliwe, że zabieg może się nie udać? Dlaczego? Na nasze pytania zgodził się odpowiedzieć Paweł Matracki, ambasador marki Biovax!

keratynowe prostowanie

fot. Fotolia

Czy to możliwe, że keratynowe prostowanie może nie przynieść żadnych efektów?

Przede wszystkim należy zastanowić się jakiego efektu oczekujemy. Uważam, że tu należy rozgraniczyć dwa rodzaje usługi. Pierwszy to prostowanie chemiczne zwane również trwałą prostującą, który pozostawia włosy idealnie proste. Jest to zabieg trwały, którego efekty będą widoczne aż do czasu ścięcia włosów. Drugi zabieg to nawilżanie, popularnie nazywany prostowaniem keratynowym. Jest to przede wszystkim zabieg pielęgnacyjny, w przebiegu którego keratyna zostaje wprowadzona we włos „na ciepło”, czyli z użyciem prostownicy. Jej zadanie polega na odbudowie mikrouszkodzeń włosa.

Ten zabieg polecany jest włosom suchym, porowatym, łamliwym i zniszczonym. Efekt utrzymuje się na włosach ok. 5 miesięcy, a jego skutkiem „ubocznym” są bardziej wyprostowane włosy (zdrowszy włos pozbawiony mikrouszkodzeń staje się mniej porowaty, a jego tendencja do puszenia się i skręcania maleje). Musimy mieć jednak świadomość, że tam, gdzie naturalnie występuje silny skręt, staje się on łagodniejszy, natomiast nie znika całkowicie.

Wracając do pytania o brak efektów po zabiegu,  jest to ściśle związane z jego przebiegiem, a w szczególności z temperaturą działania prostownicy użytej w trakcie zabiegu. Prostownica musi osiągać temperaturę 230 stopni Celsjusza – w przeciwnym razie możemy nie zaobserwować efektu.   

U kogo keratynowe prostowanie może się nie sprawdzić i dlaczego?

Keratynowe prostowanie nie jest przeznaczone dla pań, które preferują kąpiele w basenach. Chodzi o chlor – jest to składnik, który niemalże natychmiast wypłukuje keratynę z włosów.

Zobacz też: Wybieramy najlepsze wcierki na porost włosów!

Jak prawidłowo przeprowadzić zabieg w domu? Na co zwrócić uwagę?

Tak jak już wspominałem prostownica o temperaturze działania 230 stopni Celsjusza jest podstawowym narzędziem niezbędnym podczas zabiegu. Należy też zwrócić uwagę na informację producenta, czy jest to zabieg bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących.

Pamiętajmy o dwutygodniowej przerwie między zabiegiem keratynowym  i pozostałym zabiegami na włosy (kolor, trwała).

Zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy, jeśli zlecimy wykonanie zabiegu innej osobie – chodzi o precyzję i równomierne rozłożenie produktu na włosach.

A na co zwracać uwagę podczas zabiegu keratynowego prostowania w salonie fryzjerskim?

Uważam, że podstawą każdego dobrze wykonanego zabiegu w salonie fryzjerskim, czyli takiego, z którego przede wszystkim klient, ale także fryzjer są zadowoleni, jest właściwa komunikacja. Informacja o spodziewanych efektach oraz o tym jak należy postępować z włosami po każdym zabiegu zwykle jest standardem, jeśli jednak nie przekazano nam niezbędnych informacji, mamy prawo i powinniśmy pytać. Tylko wtedy unikniemy niezadowolenia.

Jak zamówić odpowiedni preparat do keratynowego prostowania przez internet? Czy warto zamawiać tzw. odlewki? Jak nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom?

Trudno mi się wypowiadać w tej kwestii, gdyż salony fryzjerskie zaopatrują się bezpośrednio u producenta, więc mamy do czynienia z gwarancją jakości produktu. Myślę jednak, że podstawą jest informacja, czyli sprawdzenie sprzedawcy i przede wszystkim opinii o samym produkcie, gdyż w tej chwili produktów do keratynowego prostowania jest na rynku naprawdę dużo.

Jeśli chodzi o tzw. „odlewki”, to nie polecam , nigdy nie mamy gwarancji ani też możliwości sprawdzenia czy jest to zamawiany przez nas preparat bądź też czy nie jest on rozwodniony. Należy pamiętać, że niewłaściwym produktem możemy zniszczyć włosy.

Zobacz też: Kosmetyki do włosów suchych i zniszczonych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/04.12.2015 07:54
Ja jestem po kolejnym takim zabiegu, u mnie wszystko się udaje a włosy są zdrowe. Ale... tym razem zdecydowałam się też na zabieg regenerujący preparatem Replex - świetna sprawa bo od razu juz po pierwszym razie widzę dużą różnice. Dziewczyny pytajcie czy u Was tego nie robią w salonach fryzj.
/30.09.2015 23:51
Biovax ma bardzo dobre szampony i maseczki, zwlaszcza te z serii glamour ;) A keratynowe prostowanie mialam i polecam, chociaz az tak dlugo to sie nie utrzymuje...