POLECAMY

Jakie są zalety oczyszczania włosów sodą?

Soda oczyszczona, zastosowana na włosy, oczyszcza je i pomaga wypłukać niechcianą farbę. Jak oczyszczać włosy sodą?

soda włosy

fot. Fotolia

Dlaczego warto oczyszczać włosy sodą?

W internecie można znaleźć wiele porad dotyczących tego, jak skutecznie wyczyścić mocno zanieczyszczone włosy lub pozbyć się niechcianego koloru po farbowaniu. Pełną skuteczność wykazują jednak wyłącznie specjalistyczne środki lub w zbliżonym stopniu soda oczyszczona. Spektakularnych efektów po myciu zwykłym szamponem przeciwłupieżowym nie warto się spodziewać.

Mycie włosów sodą oczyszczoną nie jest wcale nową metodą. Doskonałe właściwości czyszczące sody znały już nasze babcie. Z chemicznego punktu widzenia wiemy, że soda ma przede wszystkim bardzo wysokie pH. Dla naszych włosów oznacza to, że doskonale unosi ona łuski włosowe i w ten sposób pomaga pozbyć się z nich brudu i wszystkich składników, które mogły się tam znaleźć.

W łuskach włosów bardzo chętnie odkładają się resztki silikonu, zawarty w wodzie wapń czy barwniki farb.

Soda oczyszczona może, a wręcz powinna być okresowo stosowana w przypadku włosów mocno obciążonych, np. długotrwałym farbowaniem. Sprawdzi się też u osób, które przebywają w trudnych warunkach atmosferycznych (duże zapylenie powietrza, smog).

Soda dużo skuteczniej niż zwykły szampon doczyści włosy w ich najbardziej wrażliwych miejscach, czego efektem najczęściej jest także odzyskanie naturalnego lub zbliżonego do naturalnego koloru włosów.

Soda oczyszczona jest często stosowana przez osoby, które nie są zadowolone z efektu po farbowaniu. Rzeczywiście, soda może bardzo skutecznie wypłukać z włosów farbę, szczególnie tę w ciemnym odcieniu.

Jak aplikować sodę oczyszczoną na włosy?

Chcąc wykonać oczyszczanie włosów przy użyciu sody, mamy do wyboru dwie metody.

Pierwsza jest klasyczna i polega na umyciu głowy roztworem sody – dodajemy łyżeczkę proszku do szklanki ciepłej wody.
Drugim sposobem, łatwiejszym i chyba przyjemniejszym w użyciu, jest dodanie sody do bardzo delikatnego, najlepiej neutralnego szamponu (polecamy szczególnie szampony dla małych dzieci). W ten sposób otrzymamy roztwór łatwy w aplikacji. Efekt powinien być podobny do tego z użyciem samej sody i wody, ale może też być lepszy.
Tak przygotowana i zaaplikowana mieszanka sody oraz szamponu lub wody pozwoli nam pozbyć się z włosów efektów często wielotygodniowej stylizacji. Soda bez problemu usunie resztki silikonów, olejów, protein i silnych kosmetyków.

Zobacz też: Najlepsze szczotki i grzebienie do włosów – które wybrać?

Jak często stosować oczyszczanie włosów sodą?

Zabieg ten można przeprowadzać maksymalnie 2-3 razy w miesiącu. Soda, poza oczywistymi właściwościami oczyszczającymi, niestety silnie wysusza włosy. Jeśli więc będziemy ją aplikować zbyt często, możemy doprowadzić do znacznego przesuszenia skóry głowy, a w efekcie nawet zauważymy utratę włosów.

Po aplikacji sody oczyszczonej na włosy i jej dokładnym spłukaniu koniecznie trzeba zadbać o wyrównanie pH włosów i ich odpowiednie nawilżenie. Dobrym pomysłem jest więc wykonanie tzw. płukanki z octu lub soku z cytryny.  Płukanka może także zostać wykonana z użyciem octu jabłkowego lub mlekowego. Stosujemy jedną łyżkę specyfiku na litr wody. Dzięki temu zabiegowi zapewnimy włosom powrót do ich naturalnego pH (zasadowy odczyn sody zostanie zneutralizowany odczynem kwaśnym). Drugi, równie ważnym efektem, będzie zamknięcie łusek włosów i ich zmiękczenie, co przywróci im zdrowy wygląd.

Zobacz też: Czy wszystkie alkohole w składach kosmetyków do włosów są szkodliwe?

Materiał przygotowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Ogólnie soda ma mnóstwo pożytecznych zastosowań. Sama o tym niedawno pisałam - http://www.pasjekaroliny.pl/2014/10/soda-oczyszczona-dla-urody.html :)