Choroby włosów/fot. Fotolia

Jakie są najczęstsze choroby włosów?

Do najczęstszych chorób włosów zaliczamy: nadmierne wypadanie włosów, łysienie androgenowe i plackowate, łupież, rozdwajanie się włosów, przetłuszczanie się włosów, siwienie, grzybica skóry głowy i włosów, choroby ropne i pasożytnicze (wszawica, świerzb).
/ 12.11.2012 09:56
Choroby włosów/fot. Fotolia

Piękne, lśniące włosy są ozdobą. Jednak nie zawsze wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Zanieczyszczenie środowiska oraz inne czynniki sprawiają, że włosy chorują.

Najczęściej występujące choroby włosów to:

 • nadmierne wypadanie włosów,
 • łysienie androgenowe,
 • łysienie plackowate,
 • łupież,
 • rozdwajanie się włosów,
 • przetłuszczanie się włosów,
 • siwienie włosów,
 • grzybica skóry głowy i włosów,
 • choroby ropne i pasożytnicze.

Nadmierne wypadanie włosów

Jest to jedna z częściej występujących i bardziej poważnych chorób włosów.

Człowiek normalnie traci codziennie około 100 do 200 włosów. Jeżeli włosów zaczyna wypadać znacznie więcej i w szybkim tempie, to wtedy mówimy o nadmiernie wypadających włosach, co w konsekwencji może doprowadzić do wyłysienia. Choroba jest skomplikowana i trudna do wyleczenia.  Dotyka osoby będące w różnym wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiety oraz dzieci i młodzież.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być kilka. Najczęściej są to:

 • zła dieta,
 • niedobór witamin i minerałów,
 • nieodpowiednia pielęgnacja,
 • problemy zdrowotne uwarunkowane genetycznie lub hormonalnie.

Leczenie zależy przyczyny powodującej wypadanie włosów.

Łysienie androgenowe

Jest to choroba, która w większości przypadków jest uwarunkowana genetycznie. Dotyka 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia. Najczęściej dotyczy mężczyzn, dlatego też określa się ją łysieniem typu męskiego. Cechą charakterystyczną jest nadmierne wypadanie włosów.

Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron (DHT). DHT jest związkiem chemicznym będącym pochodną męskiego hormonu testosteronu. Kolejną przyczyną wystąpienia łysienia androgenowego są zaburzenia w odżywianiu skóry.

Łysienie androgenowe może pojawić się nawet u młodych mężczyzn będących w wieku pomiędzy 25 a 40. rokiem życia. Początkowo włosy wypadają w okolicy nad czołem i skroniami i dalej przesuwają się ku tyłowi. W zaawansowanym stadium choroby chory posiada jedynie włosy z tyłu i boku głowy.

Leczenie tego typu łysienia jest trudne. Brak jest bowiem jednej skutecznej metody leczenia. Dostępne preparaty lecznicze mogą jedynie spowolnić proces chorobowy. Ważnym elementem podjętego leczenia jest stosowanie odpowiedniej diety i przestrzeganie właściwej higieny włosów oraz skóry głowy.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest chorobą skórną, która dotyczy około 2% pacjentów zgłaszających się do dermatologa. Choroba może przebiegać w bardzo różny sposób. Objawia się występowaniem mniej lub bardziej rozległych placków na skórze głowy, które pozbawione są owłosienia. Występujące zmiany mogą mieć charakter przejściowy lub trwały.

Wypadanie włosów może przebiegać z różnym nasileniem. Z reguły początki łysienia plackowatego mają nagły charakter i dotyczą głównie skóry głowy. Ogniska objęte zmianami spowodowanymi przez łysienie plackowate najczęściej są umiejscowione w części potylicznej i ciemieniowej głowy. Po pojawieniu się pierwszego ogniska kolejne zaczynają pojawiać się dość szybko i umiejscawiają się w niewielkiej odległości od pierwszego.

Zobacz też: Jak pielęgnować włosy jesienią?

Łupież

Przyczyny powstawania łupieżu są uwarunkowane genetycznie, są spowodowane zaburzeniami występującymi w równowadze hormonalnej, jak również zakażeniami wywołanymi przez grzyby.

Łupież może być suchy lub tłusty. Z łupieżem suchym mamy do czynienia wtedy, kiedy skóra nie ma skłonności do łojotoku i przetłuszczania się. Jeżeli taka skłonność występuje, to wtedy mamy do czynienia z łupieżem tłustym. W jego przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa i specjalne leczenie. Łupież suchy można leczyć samemu przez zastosowanie szamponów przeciwłupieżowych i stosowanie płukanek ziołowych z łopianu, pokrzywy, rumianku, czy brzozy.  

Rozdwajanie włosów

Najczęściej spowodowane jest złą pielęgnacją, jak na przykład zbyt częstym używaniem suszarki lub lokówki lub przez źle wykonaną trwałą. W tych przypadkach dochodzi do całkowitego zniszczenia osłonek włosów.

Gdy końcówki włosów się rozdwajają,  najlepiej jest je podciąć i zastosować odpowiednie, specjalne kosmetyki i na jakiś czas zrezygnować z zabiegów fryzjerskich.  

Zobacz też: Czy wiązanie włosów może je zniszczyć?

Grzybica

Choroba dotyka głównie dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Cechuje ją duża zakaźność. Przebiega jako zakażenie powierzchowne lub jako zakażenie głębokie.

Znanych jest kilka rodzajów grzybicy skóry owłosionej głowy. Wyróżniamy grzybicę drobnozarodnikową, strzygącą i  woszczynową. Przyczyną występowania grzybicy owłosionej skóry jest infekcja grzybicza skóry głowy, brwi i rzęs. Wywołują ją grzyby zwane dermatofitami.

Przetłuszczanie się włosów

Przetłuszczające się włosy stanowią ogromny problem. Już po kilku godzinach po umyciu są nieświeże, robią się klejące i wyglądają nieestetycznie. W takim przypadku  należy dbać szczególnie o higienę.

Są dwie szkoły dotyczące częstości mycia przetłuszczających się włosów. Według jednej z nich włosy należy myć tak często, jak tego wymagają. Z kolei druga mówi, że należy doprowadzić do ich przetłuszczenia, ponieważ codzienne zmywanie łoju z włosów może sprawić, że zwiększy się produkcja sebum. Jeżeli konieczne jest codzienne mycie głowy, to jedynie za pomocą specjalnych szamponów przeznaczonych do codziennego mycia przetłuszczających się włosów.

Choroby ropne i pasożytnicze

Włosy, podobnie jak i ciało, wymagają przestrzegania odpowiedniej higieny. Należy je utrzymywać w należytej czystości. Brudne, przetłuszczone włosy wyglądają nieestetycznie i mogą być przyczyną powstania oraz  rozwoju wielu chorób zakaźnych i pasożytniczych. Do najczęściej spotykanych chorób należy wszawica i świerzb.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki - poradnik

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.