Jakie znasz naturalne sposoby pielęgnacji skóry?

Jakie odżywki do włosów warto stosować?

Duży wybór odżywek do włosów sprawia, że trudno się zdecydować jaka nam najbardziej odpowiada. Czym się kierować przy wybieraniu odżywki, tak, by była najbardziej odpowiednia dla naszych włosów?
/ 21.03.2011 11:10
Jakie znasz naturalne sposoby pielęgnacji skóry?

Jak dbać o włosy?

Płukanie włosów warto zakończyć zimnym strumieniem. Dzięki niemu domkną się rozchylone podczas mycia łuski włosowe. Do tego celu najlepiej używać przegotowanej lub niegazowanej wody mineralnej.
Po umyciu włosy należy osuszać miękkim ręcznikiem bawełnianym. Głowę owija się nim po to, żeby pobudzić krążenie krwi w skórze i poprawić odżywienie cebulek. Korzystanie z suszarki działa na włosy niekorzystnie.

Zobacz też: Jak witaminy i minerały wpływają na piękne włosy?

Pomocne odżywki 

Wiele pań do pielęgnacji włosów regularnie stosuje gotowe, kupowane w drogeriach odżywki. Dzięki nim włosy mają połysk, dają się łatwo rozczesywać i modelować. Panie mają odżywki do wyboru:

Odżywki w piance

Najczęściej zawierają połączone ze sobą związki kationowe i pochodne silikonu. Często w ich skład wchodzą też zioła lub woski owocowe chroniące włosy przed wysuszeniem. Pianki z algami morskimi nawilżają je i odżywiają chroniąc jednocześnie przed promieniami ultrafioletowymi. Pianki z zawartością protein roślinnych i polimerów przeznaczone są do włosów farbowanych. Pianki są bardzo łatwe w stosowaniu. Wystarczy niewielką ich ilość wycisnąć na dłonie i wetrzeć w wilgotne świeżo umyte włosy. w aerozolu – ułatwiają modelowanie fryzury i zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Pianki zawierające białko z soi, silikon i D-pantenol poprawiają strukturę włosów tłustych i normalnych. Do włosów nadmiernie przesuszonych zalecana jest odżywka z witaminą B5, zapobiegająca rozczepianiu się włosów i działająca przeciwzapalnie na skórę głowy. Ma właściwości nawilżająco-regenerujące i neutralizujące szkodliwe promieniowanie słoneczne. Odżywkę w aerolozolu należy rozpylać na włosy wilgotne lub suche z odległości około 10 cm.

Odżywki 2 w 1

Połączenie odżywki z szamponem. Należy je stosować pod warunkiem, że włosy nie są nadmiernie ani przesuszone, ani zniszczone. Jedne zawierają witaminy i kreatynę zapewniające skuteczne odżywianie cebulek, inne np. olejki owocowe. Wpływają regenerująco na każdy rodzaj włosów.

Odżywki z żelem

Stosowane są do jednoczesnego odżywiania i modelowania włosów. Stosuje się je po każdym umyciu głowy na włosy suche lub lekko wilgotne.

Zobacz też: Maski do włosów - co o nich wiesz?

Odżywki do rozdwajających się i kruchych końcówek

Zawierają najczęściej kwas salicylowy wygładzający i naprawiający rozdwajające się końcówki włosów. Stosuje się je wcierając kilka kropli preparatu w końcówki suchych lub wilgotnych włosów.

Odżywki w kremie

Polecane do włosów suchych i zniszczonych. Przywracają włosom puszystość i blask. Nakłada się je na włosy na 5-10 minut, potem spłukuje. Można ich używać 2-3 razy w tygodniu. w formie maseczek – można je kupić w postaci gęstego kremu lub płynu. Trzyma się je na włosach około pół godziny, potem dokładnie spłukuje.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.