Włosy potrzebują wielu witamin zawartych w jedzeniu - m.in. w warzywach/fot. Fotolia

Jakich witamin potrzebują włosy?

Aby rosnąć, być mocne i lśniące, włosy potrzebują witaminy A, E, H, F, C i witamin z grupy B. Każda z nich odpowiada za inną cechę włosa i jest niezbędna do tego, by włosy były zdrowe, piękne i zadbane. Gdzie znajdziemy każdą z tych witamin? Czym grozi ich niedobór? Jakie witaminy są potrzebne włosom?
/ 25.01.2018 13:19
Włosy potrzebują wielu witamin zawartych w jedzeniu - m.in. w warzywach/fot. Fotolia

Witaminy na włosy. Na wzmocnienie: witamina A!

Witamina A, czyli tzw. retinol jest bardzo ważnym składnikiem dla naszych kosmyków, gdyż je wzmacnia.

Witamina A wpływa na prawidłowy metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, do których należą także zrogowaciałe komórki macierzy włosa.

Deficyt retinolu objawia się bardzo suchymi, słabymi i łamliwymi włosami. Dłuższe utrzymywanie się takiego stanu może doprowadzić do zahamowania wzrostu i wypadania włosów.

Główne źródło witaminy A stanowią tkanki zwierzęce np. wątróbka, jaja, tłuste mięso, mleko, sery, masło. Poza tym witamina ta znajduje się także w pomidorach, papryce, marchwi, warzywach zielonolistnych itp.

Suplementy czy witaminy, czyli jak odżywiać włosy?

Na porost: witaminy z grupy B!

Równie ważne są witaminy z grupy B. Uczestniczą one bezpośrednio w procesach fizjologicznych wzrostu włosów. Chronią je również przed chorobami, a także niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Wyróżniamy następujące witaminy z grupy B:

  • Witaminę B1, czyli tiaminę, znajdziemy w kurzej piersi, ziarnach słonecznika, kotlecie schabowym.
  • Witaminy B2, czyli ryboflawiny, należy szukać w brokułach, mleku, jogurtach lub wieprzowinie. Dwie powyższe witaminy regulują pracę gruczołów łojowych, uczestniczą w procesach regeneracji komórek i tkanek, zabezpieczają przed powstawaniem łupieżu.
  • Witamina B3, czyli niacyna, współzarządza pracą układu krwionośnego, jest potrzebna do wytworzenia odpowiedniej ilości czerwonych krwinek oraz wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki niej składniki pokarmowe i tlen dostarczane są do wszystkich tkanek i komórek, w tym również do włosów, zapewniając im odpowiednie odżywienie.
  • Witamina B5, inaczej zwana kwasem pantotenowym, bardzo dobrze wpływa na włosy. Poprawia ich pigmentację. Jest naturalnym lekiem na siwienie. Odgrywa ogromną rolę w procesach regeneracyjnych. Możemy znaleźć ją w brokułach, a także pieczarkach.
  • Witaminę B6, czyli pirydoksynę, dostarczymy włosom jedząc sardynki, banany, wątrobę. Jest ona niezbędna w procesie produkcji włosa, gdyż bierze udział w podziale komórek w mieszkach włosowych. Zatem niedobór tej witaminy może zahamować wzrost włosów.
  • Również witamina B9, czyli kwas foliowy, jest odpowiedzialny za wzrost włosów.
  • Natomiast witamina B12, czyli cyjanokobalamina, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, znajduje się w kurzych wątróbkach oraz wołowinie. Niedobór tych witamin może prowadzić do nadmiernego łojotoku.

Witamina E na dokładkę

Jeżeli do powyższych witamin dołączymy jeszcze witaminę E, włosy odwdzięczą się nam pięknym połyskiem oraz jedwabistym wyglądem. Poza tym pomaga ona zapewnić dobre krążenie krwi do głowy, dzięki zwiększeniu absorpcji tlenu. Chroni włosy i mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Witaminę E znajdziemy w zbożach, migdałach, oleju szafranowym, oleju kukurydzianym, oleju sojowym, zielonej rzepie. Powodem niedoboru tej witaminy jest zwykle niezdolność do wchłaniania olejów i tłuszczów.

Witamina H: przeciw łysieniu i siwieniu!

Również biotyna, znana jako witamina H, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie włosów. Zapobiega ich siwieniu oraz łysieniu. Bogate w witaminę H są: wątróbka, mąka sojowa, orzechy włoskie i ziemne, sardynki, migdały, grzyby, szpinak, kraby, pomidory, marchew.

Witamina C: by nie zabrakło kolagenu

Dla mocnych włosów niezbędny jest kolagen, za prawidłowy rozwój którego odpowiedzialna jest witamina C. Wpływa on na kondycję włosów. Szukać jej należy przede wszystkim w cytrusach, owocach kiwi, guawy, papryce.

Naturalne sposoby na porost włosów

Ochronę włosom zapewni witamina F

Natomiast witamina F jest to zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych. Działają one na organizm ochronnie i stymulująco. Są niezbędne każdej komórce, w tym także włosom.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/16.04.2018 22:27
Mi akurat pomogła kuracja kolagenowa z Souvre. Jak się przyjrzałam to bardzo fajny skład... Jednak natura to natura :D
/08.04.2017 18:27
Zgadzam się z polką, u mnie ta kuracja bardzo wzmocniła włosy. Do tego stosowałam pokrzywę i zdrową dietę, pełną warzyw i owoców. Teraz mam zero kłopotów z włosami.
/11.08.2015 09:37
Warto stosować środki, które powstały na bazie skrzypu polnego. Skrzyp wzmacnia włosy oraz sprawia, że powstają nowe. Dzięki temu nasze włosy są gęstsze. Takim preparatem jest profolan
POKAŻ KOMENTARZE (6)