POLECAMY

Jaki powinien być idealny szampon dla mężczyzny?

Przy wyborze szamponu dla mężczyzny powinniśmy skupić się na tym, jaki problem chcemy wyeliminować: łupież, nadmierne wypadanie włosów, a może zbytnie ich przetłuszczanie się? Jaki skład powinien mieć idealny szampon dla mężczyzny?

szampon męski

fot. Fotolia

Jaki szampon jest najlepszy?

Przy wyborze idealnego szamponu dla mężczyzny należy przede wszystkim zwrócić uwagę na problem, który ma być wyeliminowany. Czy jest to łupież? A może nadmierne wypadanie włosów lub ich zwiększona łamliwość?

Jeśli jednak problem związany z włosami jest zaawansowany, pomocna może być tylko konsultacja dermatologiczna i indywidualny plan leczenia.

Mężczyźni, którzy na co dzień prowadzą aktywny tryb życia, powinny swoją uwagę skierować w kierunku preparatów o właściwościach nawilżających, przeznaczonych do codziennego stosowania.

Jak ognia należy wystrzegać się kosmetyków o formule „2 w 1”. Choć są to specyfiki bardzo wygodne w użyciu, to jednak ich receptura działa niekorzystnie na skórę głowy. W efekcie pojawia się łupież, liczne podrażnienia, a włosy stają się przesuszone i łamliwe. 

Jeśli włosy z natury są cienkie, słabe i podatne na łamanie, nieodzownym kosmetykiem będzie ten zawierający w swym składzie witaminę B5. Z kolei panowie borykający się z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów powinni na stałe włączyć do swojej kosmetyczki szampony regulujące ilość wytwarzanego sebum, co jest szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy skóra, w wyniku wysokich temperatur, jest bardziej podatna na pocenie.

Dla zachowania ładnego i estetycznego wyglądu swojej fryzury wskazane jest używanie szamponu o właściwościach normalizujących skórę głowy, których formuła została wzbogacona w olej słonecznikowy i witaminę A, B i E.

Dla panów o suchych włosach stworzono szampony z dodatkiem odżywki, a kosmetyki o działaniu regenerującym (również z odżywką) są zarezerwowane dla tej części męskiej społeczności, która nie wyobraża sobie poddawania włosów zabiegom stylizacyjnym.

Jeśli problemem jest nadmierne wypadanie włosów, idealnym kosmetykiem będzie ten, który zawierać będzie formułę wzmacniającą i odbudowującą.

Jaki skład ma idealny męski szampon?

Mężczyźni często bardzo niechętnie sięgają po odżywki i maski do włosów, uważając pielęgnację włosów za mało męską – stworzono więc szampony wzbogacone w niezbędne środki odżywcze, których zadaniem jest nawilżenie skóry głowy i eliminacja łupieżu.

Skóra mężczyzny jest o wiele grubsza niż skóra kobiety, dlatego dla prawidłowej ochrony potrzebuje większej ilości środków pobudzających krążenie, co w przypadku postępującego procesu męskiego łysienia jest kwestią wręcz nieodzowną.

A zatem jaki skład powinien mieć idealny męski szampon? Przede wszystkim powinien zawierać ekstrakty roślinne, np. kofeiny, żeń-szenia, mięty pieprzowej czy mentolu. Najlepiej wybrać szampon ekologiczny, a więc nie zawierający SLS i parabenów.

Zobacz też: Jak mężczyzna powinien dbać o skórę? - przegląd zabiegów

Jaka jest różnica między włosami mężczyzny i kobiety?

Ze względu na aktywny u mężczyzn testosteron ich włosy charakteryzują się większą ilością gruczołów łojowych i tym samym mieszków włosowych. W efekcie fryzura panów znacznie częściej przetłuszcza się, włosy przylegają do skóry, brak im puszystości, a łupież stanowi wręcz zjawisko powszechne. Już ten element sprawia, że włosy kobiet od męskich różnią się diametralnie.

Męskie włosy wykazują się większą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Wynika to z tego, że kobiety o wiele częściej sięgają po preparaty do stylizacji, a także chętniej wykonują różne zabiegi, np. prostowanie, kręcenie, trwała ondulacja itp.

Męska skóra domaga się efektywniejszego oczyszczania jej z nadmiaru sebum, ponieważ nieodpowiednie jej mycie może grozić powstawaniem licznych ropnych zmian. Potrzeba jej także regularnego odświeżenia. Z tego też powodu szampony męskie różnią się  od damskich.

Męski odpowiednik musi być bardziej skoncentrowany, a zatem powinien mieć więcej składników odżywczych, które zapobiegną łupieżowi i wypadaniu włosów.

Zobacz też: Jakie badania kontrolne powinni regularnie wykonywać mężczyźni?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
ja już od dawna przyzwyczaiłem się do fajnego szamponu i zelu w jednym od seboradinu Men sport się nazywa. Sprawdzony i skuteczny, a i doceniam że nie muszę mieć mnóstwa kosmetyków tylko 2w1 i wszystko jest spoko :)
/2 lata temu
Mam włosy o dużej skłonności do przetłuszczania, dlatego o ile nie chcę by wyglądały na paskudnie tłuste to muszę je myć codziennie... dla każdego z podobnym problemem polecam szampon do codziennego stosowania Prosalon MEN, dobrze się sprawdza, kosztuje niedużo i można go zamówić przez internet. To dobry produkt, polecił mi go mój zaufany fryzjer. Polecam serdecznie