POLECAMY

Jaka jest budowa włosów?

Gdy patrzymy na włosy z zewnątrz, widzimy tylko ich łodygi. Co kryje się pod skórą głowy? Przede wszystkim korzenie włosów, cebulki, opuszki, brodawki włosów i mięśnie przywłośne. Jaka jest dokładna budowa włosów? Z czego składają się włosy?
Jaka jest budowa włosów?

Zrogowaciała historia

Włos to najszybciej rosnąca tkanka w organizmie człowieka. Budulcem dla włosa są proteiny (białka), których jest we włosie aż 85%.

10-15% składu włosa to woda, a pozostałe 5 do 10% to pigmenty, minerały i lipidy. Proteiny tworzą we włosach keratynę – określa się ją często jako zrogowaciałe białko, z której zbudowana jest kora i naskórek włosa. Bardzo ważny jest materiał wiążący włókna kreatynowe – są one zbudowane w dużej części z aminokwasów siarkowych. Mają one lepkość, która sprawia, że włókna keratynowe przylegają bardzo ściśle do siebie.

Należy podkreślić, że cała, widoczna na powierzchni skóry część włosa, jest zrogowaciała.

Zobacz też: Jak odżywić łamliwe włosy?

Włos pod lupą

Gdy spojrzymy na przekrój włosa, to jego budowa wydaje się bardzo prosta, gdyż tak naprawdę są to trzy warstwy: naskórek, kora i rdzeń (medulla). Należy zaznaczyć, ze medulla nie występuje we wszystkich włosach – znajdziemy ją tylko w tych grubych i zdrowych. Kora decyduje o wyglądzie włosa, jego kolorze, sprężystości. Naskórek chroni korę przed środowiskiem zewnętrznym.

Naskórek włosa tworzą łuski ułożone dachówkowo – pod wpływem ciepła łuski te rozchylają się i dzięki temu można nawilżać i uzupełniać uszkodzenia, które powstały w korze i rdzeniu włosa, wykorzystuje się też to zjawisko podczas farbowania włosów – wówczas to farba wnika w głąb włosa poprzez rozchylone łuski.

Zobacz też: Jak wygląda wizyta u trychologa?

Czego oko nie widzi?

To co widzimy jako włos to tylko jego łodyga. Z tego, czego nie widzimy, patrząc na swoje włosy, należy wymienić: korzeń, opuszkę, czyli cebulkę, otoczkę włosa, mięsień przywłośny, brodawkę włosa, ujście torebki włosowej oraz część łączno-tkankową torebki włosowej. W mieszku włosowym znajduje się również gruczoł łojowy – ma on wspólne ujście z torebką włosową.

W tej niewidocznej części włosa cały czas toczą się procesy, które sprawiają, że włosy rosną i mają określony kolor oraz są proste lub w różnym stopniu kręcone.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)