Jak zrobić kurację drożdżową na włosy?

Kuracja drożdżowa wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Jak przygotować kurację drożdżową w formie maseczki lub drożdży do picia?

drożdże

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Moje włosy są cienkie i ostatnio zaczęły mi nadmiernie wypadać. Babcia poradziła, abym zastosowała kurację drożdżową. Na czym ona polega i czy działa? A jeśli tak, to w jaki sposób może mi pomóc? A może stosowanie drożdży na włosy to tylko zabobon?

Kasia, 19 lat.

Zobacz też: Jak zahamować łysienie? 6 metod!

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Drożdże to rodzaj jednokomórkowych grzybów należących do rodziny drożdżakowatych. Od wieków wykorzystywane są one w piekarnictwie do wypieku chleba, w browarnictwie oraz gorzelnictwie. Drożdże spożywcze zawierają wiele cennych składników, co sprawia, że stosuje się je w celu poprawy funkcjonowania naszego organizmu.

Drożdże są źródłem witamin z grupy B – zawierają prawie cały ich zestaw (B1, B2, B3, B5, B6, B7). Z punktu widzenia włosów najważniejsza jest obecność biotyny, czyli witaminy B7, która pozytywnie wpływa na ich kondycję, nadaje sprężystość, reguluje aktywność gruczołów łojowych oraz zapobiega wypadaniu włosów. Bardzo ważną witaminą z grupy B potrzebną włosom jest witamina B5 (kwas pantotenowy), którego niedobór może powodować nadmierne wypadanie włosów.

Drożdże są również źródłem pełnowartościowego białka, które niezbędne jest do prawidłowego wzrostu włosa i jego zdrowego wyglądu. Ponadto w drożdżach znaleźć możemy wiele składników odżywczych, których niedobory mogą przyczyniać się do pogorszenia naszego zdrowia i wyglądu (wpływają one na niemal wszystkie funkcje naszego organizmu). Są to: cynk, chrom, fosfor, selen, magnez, żelazo, potas.

Niedobory cynku mogą skutkować osłabieniem i wzmożonym wypadaniem naszych włosów.

Jak przygotować kurację drożdżową na włosy?

  1. Kuracja drożdżowa może być stosowana w formie maseczki na skórę głowy: 1/3 kostki drożdży zalewamy 50 ml wrzątku, mieszamy, a po wystygnięciu nakładamy strzykawką na skórę głowy. Kuracja w tej formie skutecznie hamuje nadmierne wypadanie włosów.
  2. Inną formą kuracji drożdżowej jest picie drożdży rozpuszczonych we wrzątku (1/3 kostki). Zalewanie drożdży wrzątkiem powoduje ich zabicie, a przez to w układzie pokarmowym nie dochodzi do fermentacji, która może powodować różne dolegliwości. Ponadto żywe drożdże żywią się witaminami, które są nam potrzebne. Tak przygotowaną mieszaninę należy pić 2-3 razy w tygodniu przez okres około 2 miesięcy, a następnie warto zrobić kilkudniową przerwę.

Zobacz też: Silikony w kosmetykach do włosów – używać czy unikać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 miesięcy temu
Bardzo mi wypadały włosy od dwóch może trzech lat. Nic nie pomagało wyniki miałam również słabe . Kupowałam i piłam syropy witaminowe i nic. Przeczytałam że drożze może by mi pomogły. Piję już od miesiąca i muszę powiedzieć tym osobom które również cierpią na wypadanie włosów że one skutkują. Raz dziennie zalewam wrzątkiem 1/5 kostki drożdzy, mieszam czekam aż ostygną i piję. Fakt smak jest okropny ale wolę ten smak od bycia łysą. oprócz tego piję jeszcze codziennie na kolację kefir . I naprawdę zaczęłam mieć meszek na włosach i mniej mi wypadają w sumie to prawie wcale. Polecam bo sama prawie straciłam nadzieję że mi coś pomoże.
/3 lata temu
♥♥