Jak zapobiec łysieniu, czyli o mezoterapii bezigłowej

Co zrobić, gdy włosy wypadają garściami, a kolejny szampon czy odżywka nie przynoszą spodziewanych rezultatów? Pomocne mogą okazać się zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.
/ 25.02.2013 12:30

Proste czy kręcone? Blond, rude czy brązowe? Krótkie czy długie? Bez względu na rodzaj, ważne, by włosy były mocne i zdrowe.

Problemy z włosami – co powinno nas zaniepokoić?

Problemy z włosami zaczynamy dostrzegać dopiero wtedy, gdy garść z nich zostaje na grzebieniu lub w umywalce, a na głowie widoczne są przerzedzenia. Na skórze głowy mogą się pojawić niepokojące objawy, takie jak: łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie, wysypki, przesuszenie lub nadmierny łojotok. Tych dolegliwości może być znacznie więcej – większość z nich odbija się negatywnie na kondycji włosów.

Jak przywrócić zdrowie i blask włosom?

Zdrowie, siłę i blask naszym włosom mogą przywrócić różnego rodzaju odżywcze szampony, maski witaminowe i inne produkty kosmetyczne wzmacniające strukturę włosa. Czasem powracamy do starych receptur naszych babek i przyrządzamy domowe mikstury, które mają być zbawienne dla włosów. Gdy to nie pomaga, przeważnie idziemy się do fryzjera. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie gabinetu medycyny estetycznej i skorzystanie z zabiegów, które zwyczajowo kojarzymy z dobroczynnym działaniem na skórę twarzy. Jak się okazuje, mogą one także przywrócić blask naszym włosom.

Zobacz także: Czy dredy niszczą włosy?

Mezoterapia? Nie tylko na piękną skórę twarzy

Zabiegiem, z którego warto skorzystać w przypadku problemów z włosami i skórą głowy jest mezoterapia, zarówno igłowa, jak i jej łagodniejsza wersja – bezigłowa. Jej celem jest dostarczenie bezpośrednio do skóry właściwej odpowiednich substancji leczniczych.

W przypadku mezoterapii igłowej skóra jest nakłuwana cienkimi igiełkami i w ten sposób składniki odżywcze doprowadzane są do tkanki. Natomiast w mezoterapii bezigłowej preparaty kosmetyczne są aplikowane przy pomocy specjalnej głowicy emitującej prąd. Tworzy ona coś w rodzaju kanałów jonowych, przez które bezpośrednio do skóry właściwej transportowane są składniki odżywcze.

Podczas tego zabiegu do głębszych warstw skóry aplikowane są przeważnie substancje mineralne, preparaty witaminowe, a często także leki przeciwzapalne. Według Karoliny Marcinkowskiej, kosmetolog z Instytutu Perfect Body, taka bomba składników podana w bezpośrednie sąsiedztwo cebulek włosowych i naczyń, które są do nich doprowadzone, powoduje, że włosy są odżywione, zatrzymuje się ich nadmierne wypadanie, a osłabione cebulki są wzmacniane i pobudzane do wzrostu nowych silniejszych włosów.  

Warto pamiętać, że żaden składnik, który zawarty jest w szamponie, odżywce czy masce witaminowej nie wniknie podczas mycia czy pielęgnacji włosów tak głęboko w skórę, jak w przypadku aplikacji podczas zabiegu mezoterapii. Działanie niejako u źródeł włosów, czyli przy samych cebulkach gwarantuje satysfakcjonujący efekt.

Warto wiedzieć: Jakie są najczęstsze choroby włosów?

Łysienie – czy można je zatrzymać?

W gabinecie medycyny estetycznej ratunek znajdą także panowie, którzy zmagają się z problemem łysienia. Problem łysienia może dotknąć nawet dwudziestolatków.

Łysienie typu męskiego (androgenowe) może mieć swoje przyczyny w genetyce i przez zaburzenia działania męskich hormonów płciowych. Podwyższony poziom pochodnej testosteronu powoduje zarówno łojotok, jak i zwężenie mieszków włosowych, a w efekcie blokadę wzrostu włosa – co w konsekwencji może przyczynić się do jego wypadania.  Inną przyczyną jest też niewłaściwe odżywienie skóry głowy.– Zabieg mezoterapii pozwoli nie tylko odżywić skórę głowy, która w wyniku zaburzeń nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, ale pomaga też wyleczyć łojotok, który tak bardzo osłabia włosy – tłumaczy Karolina Marcinkowska.

Po ilu zabiegach są zauważalne efekty?

– Zabieg mezoterapii bezigłowej jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny, a co najważniejsze – bezbolesny. W pierwszej fazie, tzw. uderzeniowej (trwającej około 2 miesięcy), wykonujemy 1 zabieg co 10-14 dni. Następnie przez 3-6 miesięcy, powinniśmy odwiedzić gabinet raz w miesiącu. Ostateczną decyzje o licznie potrzebnych zabiegów podejmuje lekarz. Sami jednak powinniśmy odczuć różnicę już po 1-2 zabiegach – mówi Karolina Marcinkowska.

Polecamy:  Na czym polega mezoterapia igłowa?

Źródło: Biuro Prasowe BIOTEC Polska/ mg

Tagi: włosy