Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów?

Zdejmujesz czapkę, a włosy unoszą się i wyglądasz jak po porażeniu prądem? Elektryzowanie się włosów zimą to częsty problem. Jak go zwalczyć?
/ 10.02.2015 11:15

elektryzowanie się włosów

fot. Fotolia

Chyba każda kobieta (i nie tylko) spotkała się z problemem elektryzowania się włosów. Nie jest to nic przyjemnego, a problem nasila się zimą, kiedy na głowy zakładamy wełniane czapki. Po ich zdjęciu pojawia się nieprzyjemne uczucie „przejścia prądu”, a posiadaczki dłuższych włosów mogą wręcz zaobserwować ich unoszenie. Co robić?

Elektryzowanie się włosów jest całkowicie normalne

Natury i zjawisk fizyki nie da się oszukać. Elektryzowanie się włosów jest efektem ich tarcia o inny materiał. Zachodzi wtedy proces jonizacji, we włosach tworzą się dodatnie naładowane cząsteczki, kosmyki zaczynają się wzajemnie odpychać i unosić. Problem jest szczególnie dobrze znany posiadaczkom włosów mających tendencję do przesuszania, a także bardzo cienkim i zniszczonym.

Elektryzowaniu się włosów sprzyja także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków zwiększających przesuszanie kosmyków oraz szczotek zbudowanych z plastiku i gumy – oba te materiały potęgują efekt elektryzowania.

Jak poradzić sobie z elektryzującymi się włosami?

Przede wszystkim wyeliminujmy podstawowe przyczyny i zacznijmy od wymiany szczotki na taką z naturalnego włosia. Dobrym pomysłem będzie także sięgnięcie po drewniany, klasyczny grzebień.

Na rynku dostępne są także specjalne szczotki jonizujące, które neutralizują dodatni ładunek elektryczny występujący podczas tarcia włosów.

Aby uniknąć efektu elektryzowania się włosów, panie powinny zrezygnować z natychmiastowego ich czesania zaraz po powrocie z dworu i zdjęciu czapki, szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno.

Warto oczywiście zastosować sprawdzone sposoby, które pozwalają praktycznie wyeliminować elektryzowanie się włosów. Najprostszą metodą jest zwilżanie kosmyków, np. przy użyciu wody. Wystarczy namoczyć dłonie i przesunąć nimi po fryzurze. Wilgoć neutralizuje dodatnie ładunki elektryczne. Efekt nie będzie jednak długotrwały, ponieważ włosy szybko wyschną.

Zobacz też: Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

Pielęgnacja to podstawa

Jak wspomnieliśmy, najbardziej podatne na elektryzowanie się są włosy zniszczone. To trop, którym należy podążać w walce z tym nieprzyjemnym efektem. O włosy trzeba więc po prostu zadbać i doprowadzić je do dobrej kondycji.

Panie, które zauważyły, że ich włosy nadmiernie się elektryzują, powinny, przynajmniej na jakiś czas, zrezygnować z używania inwazyjnych narzędzi do stylizacji. Prostownica i lokówka, a nawet suszarka lądują zatem w szafie.

Jeśli nie możemy zrezygnować z codziennego używania prostownicy, zainwestujmy w kupno modelu z funkcją jonizacji.

Efekt elektryzowania się włosów potęgują oczywiście wszelkie ubrania, szczególnie te ze sztucznych materiałów. Warto zatem wszystkie nasze swetry, szale i czapki wypłukać w płynie do tkanin, który sam w sobie ma właściwości antystatyczne.

Istnieją także sprawdzone sposoby codziennej pielęgnacji, które znacznie ograniczą elektryzowanie się włosów. Podstawą jest odpowiednie nawilżenie kosmyków, dlatego warto przynajmniej raz w tygodniu aplikować na nie maseczkę. Polecamy również stosowanie jedwabiu do włosów, olejów i szamponów z zawartością składników antystatycznych, tzw. do włosów suchych.

Świetnym domowym sposobem na nawilżenie kosmyków jest stosowanie soku z cytryny. Dodajemy go do chłodnej wody, którą spłukujemy szampon.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.