dziecko, niemowlę, pielęgnacja fot. fot. Fotolia

Jak wyleczyć dziecko z ciemieniuchy?

Ciemieniucha to choroba, która charakteryzuje się pojawianiem się grubych łusek o żółtym odcieniu na głowach niemowląt. Aby jej uniknąć, warto systematycznie myć główkę dziecka. Co jednak zrobić, gdy zauważymy u malca objawy ciemieniuchy?
/ 26.05.2017 09:05
dziecko, niemowlę, pielęgnacja fot. fot. Fotolia

Czym jest ciemieniucha i skąd się bierze?

Ciemieniucha to choroba, która objawia się dość grubymi łuskami o żółtym odcieniu, które swoim wyglądem mogą przypominać łupież.

Najczęściej pojawia się na głowach dzieci, które jeszcze nie ukończyły szóstego tygodnia życia (chociaż może wystąpić też u starszych).

Łuski najczęściej pojawiają się w okolicy ciemiączka (stąd nazwa choroby). Mimo to ciemieniucha może również zaatakować inne partie ciała, np. nos lub brwi. Przyczynę tej przykrej dolegliwości upatruje się w niedojrzałości poszczególnych funkcji skóry, na przykład niewydolności łojotokowej.

Objawy ciemieniuchy

Początkowo ciemieniucha może występować pod postacią białych, niewielkich łusek, które umiejscowione są najczęściej przy skórze głowy niemowlęcia. Jeżeli zauważy się takie objawy chorobowe u dziecka, nie należy zwlekać i warto jak najszybciej zacząć działać. Dlaczego?

Ciemieniucha może doprowadzić do problemów ze swobodnym oddychaniem skóry. Na miejscu białych łusek mogą pojawić się żółte i dużo grubsze.

Ciemieniucha nie swędzi ani nie piecze. Jej leczenie nie jest skomplikowane i ogranicza się do przestrzegania kilku zasad podczas pielęgnacji dziecka. Najczęściej objawy same ustępują około trzeciego miesiąca życia malca. To wtedy stabilizuje się praca gruczołów łojowych.

Zobacz też: Zapalenie mieszków włosowych – jak się je leczy?

Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Aby uniknąć ciemieniuchy, warto systematyczne myć główkę dziecka. Czynność te należy wykonywać przy użyciu delikatnych i nieperfumowanych szamponów przeznaczonych dla niemowląt. Najlepiej kupować je w aptece.

Można także polewać główkę dziecka krochmalem, czyli roztworem z mączki ziemniaczanej. Dzięki temu wyczesywanie miękką szczotką łusek z główki niemowlęcia będzie dużo prostsze.

Inną metodą jest nasmarowanie główki dziecka oliwką dla niemowląt lub też okrycie główki watą, która została nasączona oliwką.

Można także wykonywać naturalne peelingi z płatków owsianych lub też otrębów, gdyż właśnie te produkty spożywcze mają właściwości łagodzące oraz złuszczające.

Po wykonaniu wszystkich czynności należy koniecznie posmarować główkę dziecka kremem, który nawilży skórę.

Jeżeli jednak objawy choroby są bardzo nasilone, a zwykłe sposoby nie pomagają, to koniecznie należy udać się do apteki. Na rynku istnieje szereg preparatów, np. Klorane Bebe lub Olejuszka, które pomogą przyspieszyć proces gojenia, dokładnie natłuszczą skórę i przywrócą jej równowagę hydrolipidową.

Niezwykle ważne jest, by nie zdrapywać łusek na siłę, aby nie zrobić krzywdy dziecku i nie doprowadzić do infekcji bakteryjnej.

Zobacz też: Czy dobry szampon powinien się pienić?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.