POLECAMY

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Trycholog może określić stan naszych włosów i przyczyny problemów związanych z włosami i skórą głowy. Badanie u trychologa pozwala wykryć wiele schorzeń, a przy tym jest nieinwazyjne. Czym trycholog różni się od dermatologa? Jak wygląda wizyta u tego specjalisty?
Jak wygląda wizyta u trychologa? fot. fot. Fotolia

Co wiesz o trychologii?

Trychologia to dziedzina, która zajmuje się problemami związanymi z włosami i skórą głowy. W Polsce możemy korzystać z usług specjalistów z tej dziedziny od niecałych pięciu lat.

Do tej pory problemami z włosami i skórą głowy zajmowali się dermatolodzy.

Istnieje jednak pewien „konflikt” między trychologią a dermatologią – niektórzy twierdzą, że trycholog zajmuje się leczeniem skutków różnych schorzeń, a dermatolog leczy przyczyny choroby. Prawda jak zwykle leży gdzieś po środku.

Zobacz też: Jakich witamin potrzebują włosy?

Przed wizytą przygotuj włosy

Przed wizytą u trychologa należy odpowiednio przygotować włosy. Powinny być one czyste, ale pozbawione wszelkich kosmetyków do stylizacji czy odżywek lub balsamów.

Na czym polega badanie?

Trycholog pobiera włosy do badania, sprawdza ile ich wypada i w jakiej fazie wzrostu znajdują się wypadające włosy, ponieważ istotne jest, czy nie doszło do skrócenia fazy wzrostu włosa. Badana jest także skóra głowy, ponieważ bardzo częstym problemem jest łupież i stany zapalne skóry, łuszczyca skóry głowy, włosy zniszczone przez zabiegi fryzjerskie lub chemioterapię.

Do badania wykorzystywany jest specjalny mikroskop z mikrokamerą – dzięki temu włos i skóra głowy są oglądane w 200-krotnym powiększeniu (w najnowszych modelach włosy powiększane są 250 razy). Trycholog określa jaki jest procent włosów w poszczególnych fazach. Zbyt duże odstępstwa od wzorca oznaczają, że pojawił się problem.

Trycholog podczas badania skóry głowy bada stan mieszków włosowych, ocenia, czy naczynia krwionośne (są one mikroskopijnych wielkości) w prawidłowy sposób odżywiają mieszki i czy aby zbyt dużo mieszków nie znajduje się w uśpieniu z powodu niedożywienia. Takie uśpione mieszki to zazwyczaj efekt różnego rodzaju zatruć.

Badanie włosów odbywa się w sposób praktycznie nieinwazyjny – chociaż wielu trychologów pobiera najczęściej z pięciu miejsc na głowie około stu włosów. Podczas badania dokładnie można sprawdzić jak wygląda cebulka włosa, czy jest należycie odżywiona, czy nie ma uszkodzeń, które świadczyć mogą o pewnych schorzeniach.

Na pewno ciekawostką jest fakt, że to z pozoru bardzo proste badanie pomaga, a właściwie umożliwia zdiagnozowanie aż 240 schorzeń włosów i skóry głowy.

W jakim stanie powinny być Twoje włosy?

Poniżej podajemy prawidłowe parametry.

  1. 85% włosów powinno być w fazie wzrostu, czyli ANAGENU – trwa ona od 2 do 8 lat.
  2. 1% włosów powinien być w fazie spoczynku, czyli CATAGENU – trwa ona około 2 tygodni.
  3. 14% włosów powinno być w fazie TELOGENU (wówczas włos odrywa się zupełnie od mieszka) – faza trwa 2–3 miesiące, po tym czasie włos wypada.

Kuracja u trychologa

Należy pamiętać o tym, że trycholog stosuje bardzo skuteczne preparaty zewnętrzne, które bardzo szybko działają i przynoszą pożądane skutki. Trycholog w zależności od schorzenia stosuje wyciągi ziołowe, wyciągi z łożysk zwierząt, a nawet, co będzie dla wielu zaskoczeniem, specjalną galaretę, którą są karmione w naturze larwy pszczół. Oczywiście w wielu z nich są proteiny i różne olejki lecznicze.

Wszystkie preparaty mają swoje wyraźnie określone działanie. Trycholog musi określić, czy skórze i mieszkom włosowym potrzebne jest działanie odżywcze, nawilżające, czy gojące. W niektórych problemach potrzebne jest działanie oczyszczające i regulujące wydzielanie sebum. Niektóre preparaty potrafią nawet niwelować niekorzystne działanie niektórych hormonów.

Czasami jednak trycholog musi wysłać pacjenta do lekarza innej specjalności, bowiem często przyczyna problemów z włosami tkwi w schorzeniach alergicznych czy hormonalnych.

Pierwiastkowa analiza włosów

Trycholog może zaproponować również, by pacjent wykonał pierwiastkową analizę włosów. Bardzo często to badanie wykrywa różnego rodzaju nieprawidłowości. Badanie to określa poziom 27 pierwiastków oraz rodzaj metabolizmu.

Jak wartościową wiedzę można uzyskać z tego pozornie prostego badania mogą potwierdzić dwa przykłady: u 45 letniej pacjentki powstrzymano rozwój cukrzycy poprzez uzupełnienie niedoborów pierwiastków oraz likwidację nadmiaru innych (tu pomogła odpowiednia dieta). Z kolei u 25 letniej dziewczyny od 3 lat borykającej się z wypadaniem włosów odkryto, że brakuje jej wielu pierwiastków, co wynika ze stanu zapalnego jelita.

Trychologia to dziedzina, która cały czas się rozwija, ponieważ jest bardzo potrzebna coraz większej liczbie pacjentów mających problemy z włosami.

Zobacz też: Dlaczego warto wykonać analizę pierwiastkową włosów?

Materiał został przygotowany przez klinikę Handsome man.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/2 miesiące temu
Byłam raz u trychologa i uważam, że to bardzo ciekawe doświadczenie i można się naprawdę sporo dowiedzieć. Od tamtej pory nie mam kłopotów z włosami. Czasami na wiosnę wypada mi więcej włosów, ale wystarcza kuracja sporą dawką biotyny z biotebalu i wszystko wraca do normy.
/rok temu
Ja byłam z 5 letnią córką w Hair Medica. Problem został pokonany. Tak że mogę polecić Hair Medica w Warszawie na Świętokrzyskiej.
/rok temu
Witam, mam problem z wypadaniem włosów u czteroletniego synka, czy trycholodzy zajmują się tez takimi maluchami? Pomóżcie
POKAŻ KOMENTARZE (9)