Jak wygląda trychologiczne badanie włosów?

Jak wygląda trychologiczne badanie włosów?

Badania trychologiczne to dla wielu osób to pusto brzmiące słowa. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że trychologia to nauka zajmująca się badaniem włosów, stanem owłosionej skóry głowy oraz chorobami owłosionej skóry i ich leczeniem.
/ 18.08.2010 15:46
Jak wygląda trychologiczne badanie włosów?

Trychologia zajmuje się zatem pełną diagnozą przyczyn wypadania włosów. Ten dział medycyny i nauki wyłonił się z dermatologii – w wielu przychodniach specjalistycznych nie ma jeszcze trychologa i wówczas, niestety, stosowana jest dotychczasowa diagnostyka schorzeń.

Jakich narzędzi używa trycholog

Trycholog ma do swojej dyspozycji specjalną mikro-kamerę i elektroniczny mikroskop, który powiększa obraz o 200, a najnowsze urządzenia nawet 250 razy. Urządzenie to współpracuje z komputerem – umożliwia to zrobienie zdjęć zaatakowanej chorobą skóry i robienie takich zdjęć w trakcie całego leczenia, by porównać jakie zmiany uzyskano po zastosowaniu kuracji. Trycholog bada skórę głowy, stan mieszków włosowych – ma praktycznie możliwość zajrzenia niemal w głąb mieszka włosowego.

W wypadku wypadania włosów badaniu pod tym mikroskopem poddawane są włosy, które wypadły pacjentowi. W tym wypadku trycholog bada pod mikroskopem w jakiej fazie życia znajdują się wypadające włosy.

Fazy życia włosa:

  • Anagen – włosy rosną, w tej fazie jest od 85 do 90% wszystkich włosów. Włos rośnie i powinien być w dobrej kondycji. Ta faza trwa od 2 do 8 lat.
  • Katagen – w tej fazie życia jest 1-1,5 % włosów. Włos odrywa się od podstawy i zaczyna przygotowania do wypadnięcia, ale jeszcze tkwi w skórze, chociaż zupełnie nie rośnie. Ta faza trwa od 2do 4 tygodni.
  • Telogen – w tej fazie włos wypada, jest wypychany z mieszka przez nowy włos. W tej fazie znajduje się około 14-15 % włosów. Faza ta trwa około 3 do 4 miesięcy. Po jej zakończeniu pojawia się na głowie młody włos.

Zobacz także: Jak wygląda zabieg zagęszczania włosów

Najgorzej jest, gdy włosy wypadają w fazie anagenu. Oznacza to, że włos choruje i nie przechodzi przez typowe fazy swojego życia. Badanie trychologiczne włosów jest w stanie ocenić, w jakiej fazie wzrostu znajdują się wypadające włosy. Jeśli podwyższone wypadanie włosów dotyczy ich, gdy znajdują się w stanie telogenu, to jest to jakaś wewnętrzna przyczyna, która prawdopodobnie skraca fazy życia włosa.

Badanie trychologiczne może wykazać takie powody utraty włosów, jakie nie są możliwe do sprawdzenia w inny sposób – takim problemem jest złe krążenie i zazwyczaj trycholog widzi na skórze duże ilości mieszków włosowych, które żyją, ale ze względu na brak właściwego odżywienia poprzez krew, znajdują się one w stanie uśpienia.

Trycholog zaleca więc specjalne odżywienie mieszka poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów odżywczych i leczniczych, najczęściej oparte są one o kwasy owocowe, proteiny, minerały i witaminy oraz specjalnie dobrane olejki czy też wyciągi ziołowe. Trycholog ma możliwość wykonania masażu i sprawdzić od razu w tym 200/250-krotnym powiększeniu, czy na pewno mikro naczynia dochodzące do mieszka zaczęły swoje mini pulsowanie, będące dowodem na napływ krwi.

Czego możemy dowiedzieć się od trychologa

Trycholog, dzięki nowemu narzędziu badawczemu ma nowe możliwości zbadania stanu włosa na całej długości – kamera sprawdza bowiem i stan skóry głowy i korzenie włosa, dzięki czemu łatwiej postawić diagnozę i jak już wspomniano wyżej , łatwiej leczyć mieszki, jeśli widać, że one przyjmują podawane substancje leczące lub odżywcze.

Trycholog dzięki kamerze może inaczej leczyć używając tak naprawdę podobnych leków, jak dermatolodzy. Jednak trycholog bardzo szybko widzi, co w wypadku podawania środków poprzez skórę głowy, dzieje się z mieszkami.

Warto podkreślić, że trycholog zna i może określić przy pomocy badania ponad 240 różnych problemów zdrowotnych skóry głowy.

Obserwacje, jakie można poczynić na głowie pacjenta dzięki nowemu sposobowi badania, może wykazać wiele spraw, które w tradycyjnym badaniu zupełnie nie są możliwe – na przykład trycholog widzi w jakim stanie są mieszki włosowe, czy są żywe i można je pobudzić do tworzenia włosa, czy raczej są obumarłe i należy zająć się ratowaniem włosów, które jeszcze pozostały pacjentowi.

Jak wygląda badanie

Badanie trychologiczne jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne - lekarz przykłada do skóry głowy jedynie mikro kamerę, której nie dociska, tak że pacjent nie czuje nic. Badanie nie wymaga pokrywania skóry żadnym preparatem wspomagającym badanie.

Zobacz także: Jak sobie poradzić ze swędzącą skórą głowy

Co jeszcze zyskujemy dzięki takiemu badaniu? Otóż, w bardzo wielu wypadkach okazuje się , że suche włosy wcale nie oznaczają suchej skóry głowy, bo skóra bywa wokół włosa bardzo tłusta, wręcz łojotokowa. Wspomniano już wyżej o niedokrwieniu mieszka włosowego jako przyczyny braku jego aktywności, ale bywają jeszcze inne sytuacje – włos, a właściwie jego wzrost może być zablokowany od zewnątrz przez zbyt grubą warstwę sebum, a od wewnątrz często zdarza się, że otaczająca włos warstwa kolagenowa jest zbyt mocno zdrewniała i nie ma szans na wzrost włosa. Przy takich sytuacjach najlepsze leki, kosmetyki, czy biokosmetyki nie są w stanie nic zdziałać. Trycholog ma metody leczenia tych problemów i najważniejsze jest tu, że nie leczy on na ślepo, na zasadzie trafienia kuracji w problem z włosami, ale wie dokładnie na czym polega problem z włosami i dlatego jego zabiegi są skuteczne.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Masz problem z włosami, skórą głowy albo kosmetykami do włosów? Zapytaj eksperta. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady fryzjera.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/07.03.2017 13:09
Niedawno zbadałam sobie włosy w salonie u fryzjera. Przez zimę włosy zrobiły mi się dość rzadkie i próbuję je uratować na wszystkie sposoby. Nie wygląda na to, żeby szybko miały wrócić do formy... no ale byłam na badaniu takim mikroskopem u pani Maryli w Akademii Perfect Hair i dobrałyśmy zabiegi. Idę za kilka tygodni sprawdzić postępy, ale mam nadzieję, że wcześniej poczuję objętość na głowie:)
/25.06.2014 16:05
Jeśli chcecie się dowiedzieć jak wygląda takie badanie, to jest ku temu dobra okazja. Klinika włosów HairMedica aktualnie prowadzi bezpłatne badania trychologiczne w Warszawie. Zapisy online http://www.hairmedica.pl/specjalisci/trycholog/
/29.08.2011 23:47
Prosze o wiafomosc gdzie szukac specjalisty warm-mazurskim hy
POKAŻ KOMENTARZE (4)