POLECAMY

Jak wybrać dobry szampon do włosów?

Szampon powinniśmy dobierać w zależności od typu włosów i problemów, z jakimi się zmagamy – inny kosmetyk zaleca się włosom przetłuszczającym się, a inny suchym lub ze skłonnością do łupieżu. Jak wybrać najlepszy szampon? Jak nakładać szampon na włosy?

fot. Fotolia

Szampon – jak wybrać najlepszy?

Szampon to nieodzowny kosmetyk, który nie tylko odżywia włosy i skórę głowy, ale również sprawia, że w szybki sposób możemy pozbyć się wielu uciążliwych problemów związanych z tą częścią ciała. Mimo to wielu z nas nie przywiązuje wagi do wyboru szamponu. Często ulegamy promocjom, wyprzedażom albo też w pośpiechu chwytamy ze sklepowej półki pierwszy, który znajduje się w zasięgu ręki. A szkoda. Szampon bowiem powinniśmy dobierać do potrzeb swoich włosów.

Najpierw musimy uświadomić sobie, że szampon szamponowi nie równy. Jednak żeby dokonać trafnego zakupu spośród tak ogromnego wyboru, jaki serwują nam producenci kosmetyczni, musimy w pierwszej kolejności ustalić, jaki mamy typ włosów. Nie bez znaczenia pozostaje, czy włosy są proste czy też kręcone, raczej gładkie czy z tendencją do puszenia się, tłuste, ze skłonnością do przetłuszczania się, naturalnie suche, pozbawione odpowiedniej dawki nawilżenia, a może farbowane…

Nie bez znaczenia pozostaje też to, jak korzystamy z szamponu. Należy pamiętać, aby zawsze wylewać go najpierw na dłoń, rozcieńczyć nieco z wodą, a dopiero potem nałożyć na włosy. Po umyciu szampon trzeba dokładnie wypłukać – minimum trzy minuty pod strumieniem wody. Płukanie zawsze kończymy chłodnym natryskiem, który zamyka łuski włosa.

Specjaliści zalecają, aby zawsze mieć pod ręką dwa lub nawet trzy rodzaje szamponów. Jeden do odświeżania włosów, np. cienkich, drugi – jeśli pasma są przesuszone itp. Ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Szampon do włosów kręconych

Masz naturalnie kręcone włosy? Jeśli tak, to w poszukiwaniu idealnego dla siebie szamponu powinnaś kierować się jego właściwościami zatrzymującymi wilgoć. Już po kilku użyciach zauważysz, że twoje włosy układają się łatwiej niż dotychczas. W przypadku włosów kręconych najważniejszym czynnikiem ułatwiającym dobór odpowiedniego szamponu jest zapobieganie ich przesuszeniu.

Działanie szamponu wzmocnisz, jeśli dodatkowo do pielęgnacji włączysz preparaty na bazie olejków, witamin czy innych substancji, które pomagają naprawić uszkodzenia włosów.

Postaraj się dobrać szampon do potrzeb włosów.  

Jeśli masz dość swojej kręconej czuprynki, możesz zastanowić się nad kupnem szamponu prostującego, a gdy twoim problemem jest brak objętości włosów, wówczas możesz wybrać taki szampon, który załatwi ten kłopot. Chciałabyś podnieść włosy u nasady? Możesz posiłkować się szamponem, który uniesie je i zapobiegnie efektowi przyklepnięcia włosów.

Szampon do włosów ze skłonnością do przetłuszczania

Włosy przetłuszczające się potrzebują częstego mycia. Wielokrotnie można spotkać się z opiniami, że częste ich odświeżanie sprzyja podrażnieniom, powoduje świąd i pieczenie. Jednak wszystko zależy od tego, jak się do tego mycia zabieramy.

W szczególności warto zwrócić uwagę na rodzaj szamponu. Najlepszy do przetłuszczającej się skóry głowy będzie preparat o działaniu oczyszczającym i nie zawierający w składzie zbyt wielu detergentów.

W sytuacji, gdy włosy są zmęczone nadmierną stylizacją, wybór powinien paść na preparaty z formułą, która ochroni je przed wysoką temperaturą.

W przypadku nadmiernego przetłuszczania się włosów problemem staje się właściwość skóry, na którą ciężko jest wpłynąć szamponami. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej poradzić się lekarza dermatologa, a na co dzień wybierać delikatne szampony, nawet te przeznaczone dla dzieci i niemowląt.

Zobacz też: Ziołowe płukanki na włosy przetłuszczające się

Szampon do włosów farbowanych i po ondulacji

Włosy poddane ondulacji oraz farbowaniu również potrzebują specjalnej troski. Receptura ich szamponu powinna być tak opracowana, aby przedłużała trwałość koloru, a także minimalizowała negatywne skutki farbowania i ondulacji. Warto więc wybrać taki szampon, który podkreśli kolor włosów.

Szampon do skóry suchej ze skłonnością do łupieżu

Jeśli masz tendencję do tworzenia się łupieżu i przesuszoną skórę głowy, na stałe powinnaś zaprzyjaźnić się z szamponami przeciwłupieżowymi i odżywkami z tej samej serii. W ich składzie jest często pirytionian cynku lub inne składniki, które niwelują negatywne skutki tych przypadłości. Dodatkowo mają przyjemny zapach, co jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia przy tego typu szamponach.

Szampon do włosów normalnych

Przed największym problemem stoją osoby, których włosy są normalne. Ogrom możliwości, jaki daje im rynek kosmetyczny, jest na tyle bogaty, że ciężko im spośród gąszczu wszystkich tych preparatów znaleźć ten jeden jedyny. Najlepszym wyborem będzie zakup szamponu o delikatnym działaniu, w składzie którego nie znajdziemy silnych detergentów albo też szampon o działaniu oczyszczającym.

Można też używać szamponów organicznych, w których składzie nie znajdziemy szkodliwych substancji chemicznych.

Szampony dla mężczyzn

Zupełnie odrębną grupę produktów stanowią szampony dla mężczyzn. Potrzeby i oczekiwania mężczyzn i kobiet są inne, dlatego wychodząc im naprzeciw, opracowano specjalną recepturę produktów dla panów. Ich cechą charakterystyczną jest kompleksowe działanie mające na uwadze wzmocnienie, regenerację oraz odżywienia nie tylko włosów, ale również skóry głowy.      

Zobacz też: Ziołowe płukanki przeciwłupieżowe - przepisy

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/17 godzin temu
Każde włosy potrzebują czegoś innego a moje się puszyły i za namową użyłam Global Keratin szampon i odzywka nawilżająca i niesamowity efekt i napewno spróbuje innych produktów tej marki
/2 tygodnie temu
Dziewczyny najlepsze kosmetyki są z Wax Pilomax. Od niedawna i ja przekonałam się o ich właściwościach regeneracyjnych i mocno nawilżających. Już nigdy nie sięgnę po nic innego.
/7 miesięcy temu
Dobry szampon, to przede wszystkim szampon z naturalnym składem - bez ubstancji ropopochodnych, GMO, SLS, barwników, parabenów, alergenów i formaldehydu. Szampony naturalne nie są drogie, a działają o niebo lepiej. Moim faworytem jest Dermaplus z ekstraktami z jagód goji.
POKAŻ KOMENTARZE (9)