Czesanie włosów/fot. Fotolia

Jak wybrać dobrą szczotkę do włosów?

Szczotka do włosów może nie tylko pomóc rozczesać kosmyki, ale też ułożyć fryzurę, a nawet wyprostować pasemka. Jak wybrać odpowiednią dla nas szczotkę do włosów? Czy warto korzystać z okrągłych szczotek? I po co szczotkom okrągłe kulki na końcach włosia?
/ 11.07.2012 13:08
Czesanie włosów/fot. Fotolia

Szczotka w domu i w salonie fryzjerskim

Szczotka do włosów to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych fryzjerskich akcesoriów, który znajdziemy nie tylko w salonie fryzjerskim, ale także w domowej kosmetyczce.

Chociaż większość kobiet przy wyborze szczotki nie będzie zwracała uwagi na sposób jej wykonania oraz zastosowane materiały, to należy podkreślić, że wyróżnić możemy wiele odmian szczotek. Nie służą one tylko i wyłącznie do w miarę szybkiego rozczesania poplątanych kosmyków, ale mogą jednocześnie pomóc w ich ułożeniu, także w przypadku stylizacji bardziej złożonych fryzur.

Co daje mi stosowanie odpowiedniej szczotki?

Jeżeli dobierzesz odpowiednią i optymalną do Twoich włosów szczotkę, wtedy proces czesania nie tylko stanie się łatwiejszy, ale będzie dodatkowo przynosił naprawdę wymierne efekty.

Rozczesując włosy równomiernie będziesz bowiem w stanie usunąć z ich powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz nadmiar tłuszczu, które pojawiły się w ciągu dnia, a także rozprowadzisz na całej ich powierzchni produkowane przez mieszki włosowe serum (niezwykle ważne dla ochrony i wzmocnienia kosmyków).

Właściwie dobrana szczotka do włosów to także pewność, że włosy podczas czesania nie są zbyt mocno szarpane, nie plączą się i nie dzieje im się krzywda. Musisz bowiem pamiętać, że nieodpowiednia szczotka do włosów może w dłuższym okresie czasu naprawdę poważnie uszkodzić włosy i pogorszyć ich ogólną kondycję oraz stan zdrowia.

Jak wybrać dobrą szczotkę do włosów? Podstawowe kryteria

Wybierając szczotkę do włosów, powinnaś zwrócić uwagę na kilka elementów – przede wszystkim na:

  • stopień łamliwości pasemek,
  • to jak naturalnie układają się włosy,
  • długość włosów,
  • to jaki efekt chcemy osiągnąć dzięki szczotce,
  • to w jakim włosy są stanie.

Niektóre szczotki będą bowiem wykonane w taki sposób, aby pomóc w rozplątaniu i rozczesaniu włosów przy jak najmniejszej ingerencji w skórę głowy i minimalizacji stopnia jej podrażnienia. Inne szczotki będą się natomiast świetnie sprawdzały w wstępnej stylizacji i pomogą podnieść włosy u nasady, delikatnie je podkręcić, czy też wymodelować.

Zobacz też: Czy wiązanie włosów może je zniszczyć?

Szczotka zwykła czy okrągła?

Jedną z najbardziej popularnych szczotek jest szczotka okrągła, którą eksperci polecają przede wszystkim paniom posiadającym dłuższe i wyraźnie oklapnięte włosy. Dzięki takiej szczotce można bowiem zwiększyć optycznie objętość włosa i wyraźnie podnieść go u nasady, dzięki czemu cała fryzura będzie prezentowała się o wiele atrakcyjniej. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy rozczesywać włosy od wewnętrznej strony, zaczynając od głowy i przesuwając się w stronę końców.

Jeżeli nie zależy Ci na wstępnym ułożeniu włosów, tylko na ich porządnym rozczesaniu i pozbyciu się kołtunów, wtedy najlepiej sprawdzi się zwyczajna, drewniana szczotka.

Jeżeli posiadasz słabe włosy, powinnaś wybrać szczotkę z naturalnego włosia, gdyż w o wiele mniejszym stopniu podrażnia ona skórę głowy i same włosy.

Szczotka zamiast prostownicy

Szczotka optymalnie dobrana do faktury oraz typu włosów nie tylko sprawdzi się idealnie przy rozczesywaniu, rozplątywaniu i wstępnej stylizacji, ale będzie w stanie zastąpić prostownicę, która jak wiadomo negatywnie wpływa na nasze pasemka.

Szczotka, o której mowa, ma podwójne włosie i płaską podstawę – rozczesując nią dokładnie i równomiernie każde kolejne pasmo otrzymamy naturalny i piękny efekt wyprostowania, a co więcej włosy staną się o wiele bardziej podatne na układanie. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty i idealnie proste włosy, należy rozczesywać je od nasady po same końce od strony zewnętrznej.

Z kuleczkami na końcach czy bez?                                                                

Z pewnością zauważyłaś, że duża część szczotek wykonanych z syntetycznego włosia posiada na swoich końcach małe, najczęściej plastikowe kuleczki. Ich rola może okazać się niezwykle ważna, szczególnie kiedy posiadasz bardzo słabe i zniszczone włosy.

Główną rolą takich kuleczek jest ochrona mieszka włosowego i skóry głowy przed podrażnieniem i uszkodzeniami, które zazwyczaj powstają podczas rozczesywania (szczególnie mocno poplątanych włosów).

Różnice pomiędzy szczotką z kuleczkami na końcach i bez można bardzo łatwo sprawdzić – wystarczy, że raz rozczeszesz włosy szczotką zwyczajną, drugi raz natomiast tą posiadającą okrągłe wypustki na krańcach. Od razu zauważysz, że w przypadku tej drugiej liczba włosów, które wypadły podczas rozczesywania, jest zdecydowanie mniejsza.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki - poradnik

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.