Jak walczyć z łojotokiem?

Początkowe objawy łojotoku to przetłuszczające się włosy. Nieleczony może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.
/ 24.08.2010 14:00
Jak poradzić sobie z niedoskonałościami urody?

Łojotok w swojej pierwotnej postaci nie jest traktowany jako choroba, a jedynie jako właściwość osobnicza, w tym również kosmetyczna. Najczęściej zalecane jest mycie głowy specjalnymi szamponami do tłustych włosów, polecane są różne odżywki i balsamy oraz domowe sposoby, których zadaniem jest wyciszenie pracy gruczołów łojowych. Bardzo często wraz z łojotokiem pojawia się na owłosionej skórze łupież – może być to jego sucha lub tłusta postać.

Jak pielęgnować skórę głowy dotkniętą łojotokiem?

Łojotok, co podkreślają dermatolodzy, wymaga przede wszystkim dobrej pielęgnacji skóry głowy. Na rynku są obecnie szampony lecznicze (te dostaniemy tylko w aptece), które zawierają zazwyczaj w sobie specjalne detergenty, które zmywają nadmiar sebum. Ich dobór powinien być bardzo ostrożny, bo wszelkie środki, które mogą drażnić skórę, zbytnio ją wysuszać mają tendencję do pogłębiania problemu.

Zobacz także: Jak sobie radzić z łupieżem?

Łojotok może prowadzić do poważnego schorzenia

Bardzo często zła pielęgnacja skóry dotkniętej łojotokiem prowadzi do poważnego schorzenia, jakim jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Zazwyczaj ten stan rozpoczyna się od łojotoku i tłustego łupieżu. Na skórze zaatakowanej przez ŁZS pojawiają się łuszczące ogniska podbarwione na czerwono, często do tego dochodzi świąd (ale nie jest to warunek rozwoju choroby). Zaniedbanie schorzenia na tym etapie jest bardzo groźne dla skóry głowy i włosów. 

Zobacz także: Jak samodzielnie przygotować maskę do włosów przetłuszczających się?

Nieleczone ŁZS prowadzi bowiem i to dość szybko do powstania zmian ropnych. Te zmiany sprawiają, ze włosy zaczynają wypadać.

Zmiany ropne są o tyle niebezpieczne, że podczas gojenia zarastają znajdujące się w nich mieszki włosowe i te miejsca pozostają już na zawsze pozbawione włosów. Gdy choroba zaatakuje agresywnie, to straty włosów mogą być poważne.

Przy łojotokowym zapaleniu skóry należy skonsultować się z lekarzem, bo schorzenie wymaga połączenia leczenia z właściwą pielęgnacją. Osoby zaatakowane chorobą wiedzą, że leczenie bywa trudne, a nawet uciążliwe, a samo schorzenie ma charakter nawrotowy. Najczęściej lekarz wskazuje, jakie szampony i inne kosmetyki są wskazane dla pacjenta.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Masz problem z włosami, skórą głowy albo kosmetykami do włosów? Zapytaj eksperta. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady fryzjera.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/21.07.2012 16:13
a jak to leczyć ja ponad 20 lat to mam wydałe mkasy na lekarzy maści i nic choć poziom wiekszości lekarzy w polsce jest ogólnie znany jak byłem młodszy jeden z nich kaał myć szarym mydłem to wyjdzie :) co kupić jakie kosmetyki, jakie maści?