POLECAMY

10 zasad właściwego używania odżywek do włosów!

Jeśli wydaje ci się, że odżywka do włosów to kosmetyczna fanaberia, jesteś w błędzie. Odżywki są bowiem produktami, które warto stosować bez względu na stan naszych pasm. Dlaczego i jak należy to robić?
10 zasad właściwego używania odżywek do włosów!

O jej zbawiennym wpływie na kosmyki nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Odżywka powinna stanowić podstawę w pielęgnacji włosów bez względu na to, czy mamy z nimi problemy, czy też nie. Na rynku znajdziemy masę przeróżnych specyfików, które różnią się składem, ceną i spodziewanym efektem. Zanim się na któryś z nich zdecydujemy, warto zacząć od podstaw. Jak prawidłowo używać odżywki do włosów? Mamy dla Was 10 przydatnych rad.

Odżywka do włosów to nie fanaberia

Nie wiedzieć czemu wciąż bardzo wiele osób, także kobiet, ma obiekcje co do sensu stosowania odżywek do włosów. Pewnie wynika to z wiary, że naturalne piękno kosmyków jest im dane raz na zawsze. Niestety, nie jest, o czym przekonują się setki tysięcy Polaków narzekających na problemy z włosami.

Odżywka oczywiście nie stanowi remedium na wszystkie „włosowe” dolegliwości, jednak w znacznym stopniu ogranicza ich wystąpienie. Profesjonalni fryzjerzy, styliści, a także dermatolodzy porównują jej wpływ na kondycję kosmyków do tego, jaki na skórę wywierają wysokiej jakości kremy. Jest on trudny do przecenienia.

Podstawą jest jednak przede wszystkim:

 • prawidłowe dobranie odżywki do indywidualnych potrzeb naszych włosów;
 • właściwa aplikacja odżywki.

Tylko idealne wcielenie w życie obu tych zasad daje nam gwarancję, że odżywka rzeczywiście pozwoli nam cieszyć się pięknymi, lśniącymi i zdrowymi włosami.

Zobacz też: Jak wzmocnić włosy na wiosnę? Pakiet porad!

Jak prawidłowo używać odżywki do włosów?

Pora na obiecane na początku tego artykułu złote zasady stosowania odżywki do włosów. Dobrze je zapamiętajcie, bo to właśnie od nich w głównej mierze zależy wasz pielęgnacyjny sukces. Zaczynamy:

 1. Zawsze dobieramy rodzaj odżywki do naszych włosów – inne specyfiki powinny być stosowane na włosy z tendencją do przesuszania, a inne do przetłuszczających się.
 2. Nie nakładamy zbyt dużej ilości specyfiku – w tym przypadku od nadmiaru głowa może rozboleć. Zbyt wiele nałożonej odżywki nadmiernie obciąża włosy.
 3. Jeśli masz długie włosy, zaczesz je do przodu – wówczas będzie Ci łatwiej nakładać odżywkę od nasady do samych końcówek.
 4. Nie wcieraj odżywki w skórę głowy – to absolutnie podstawowa zasada. Odżywka nie powinna mieć kontaktu ze skórą, bo może powodować podrażnienia, łojotok i łupież.
 5. Dbaj, aby odżywka nie ściekała Ci na twarz – może to bowiem prowadzić np. do reakcji alergicznych. Odżywkę zawsze spłukujemy w kierunku pleców.
 6. Stosuj się do czasu aplikacji podanego na opakowaniu – naprawdę nie ma sensu zbyt długo trzymać odżywki na włosach. Zawarte w niej składniki szybko wnikają w strukturę kosmyków.
 7. Jeśli masz cienkie i osłabione włosy, zastosuj pielęgnację dwuetapową – na końcówki włosów warto nałożyć odżywkę regenerującą, a od nasady zwiększającą objętość.
 8. W przypadku włosów bardzo zniszczonych sięgnij po odżywkę odbudowującą – na końcówki włosów nałóż też odżywkę bez spłukiwania.
 9. Jeśli masz włosy przetłuszczające się u nasady, stosuj odżywkę tylko na same końcówki.
 10. Czesz włosy przed nałożeniem odżywki – możesz to robić także w trakcie zabiegu.

Jeśli stosujecie zwykłą odżywkę, pamiętajcie o jej bardzo dokładnym spłukaniu – jeśli o to nie zadbacie, resztki kosmetyku będą powodować nadmierne obciążenie włosów i utrudnią stylizację. Z tego samego powodu lepiej jest unikać nakładania odżywki przed samym wyjściem na ważną imprezę.

Prawda, że wszystkie te zasady są dość proste do zapamiętania i stosowania? Gwarantujemy, że w połączeniu z bardzo dobrej jakości odżywką, takie metody pielęgnacji włosów zapewnią im doskonały wygląd i przede wszystkim świetną kondycję. Powodzenia!

 Zobacz też: Silikony w kosmetykach do włosów – jak działają i jak je rozpoznać?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)