Jak szybko rosną włosy? 7 rzeczy, które spowalniają ich wzrost

Uważasz, że twoje włosy rosną zbyt wolno? Sprawdź, dlaczego!
/ 25.05.2018 04:58

Jak szybko rosną włosy? To zależy od wielu czynników. Mija ok. 3 lat od momentu, kiedy włos powstaje podczas podziału komórek macierzystych do momentu, kiedy wypada. Nie zawsze jednak włosy rosną w jednakowym tempie. Częściowo decyduje o tym natura, ale częściowo także ty.

Od czego zależy, jak szybko rosną włosy?

Nie zawsze wzrost włosów przebiega książkowo. W wielu wypadkach tempo jest dużo wolniejsze niż 3 lata. Kiedy tak się dzieje?

 1. odziedziczone skłonności
 2. brak równowagi hormonalnej organizmu
 3. problemy skóry głowy (łojotok, łupież)
 4. niewłaściwa pielęgnacja, nadmiar używanych preparatów do stylizacji, przegrzewanie skóry głowy
 5. źle zbilansowana dieta
 6. stres
 7. wiek (im więcej masz lat, tym wolniej rosną włosy).

Jak przebiega wzrost włosa?

 • anagen – okres wzrostu włosa, czyli czas, kiedy komórki macierzyste cebulek włosowych namnażają się;
 • katagen – okres, w którym włos przestaje rosnąć;
 • telogen – włos wypada, a komórki macierzy cebulki włosowej przechodzą w stan odpoczynku.

Jak można przyspieszyć wzrost włosów?

 • Zadbaj o dietę bogatą w witaminy - (szczególnie te z grupy B) i minerały, które są niezbędne do wytworzenia zdrowych włosów przez cebulki włosowe. Wystarczy, że będziesz jeść mniej fast foodów, a więcej mało przetworzonej żywności (warzyw, owoców, gruboziarnistego pieczywa, orzechów).
 • Starannie dobieraj szampon i odżywki – kieruj się zmieniającymi się potrzebami skóry głowy, nie tylko rodzajem włosów (możesz mieć np. przetłuszczającą się skórę, a włosy przesuszone).
 • Oszczędniej stosuj środki do stylizacji – żele, pianki, guma strukturyzująca i inne preparaty do układania włosów obciążają także skórę głowy blokując cebulki włosowe. Stosuj ich mniej, a jeśli nie możesz, to przynajmniej raz na 10 dni oczyszczaj skórę głowy peelingiem trychologicznym (np. Vianek, ok. 17 zł, z kwasem salicylowym i cukrem). To głęboko oczyszczający kosmetyk, który uwolni skórę od drobinek kosmetyków, z którymi szampon sobie nie radzi.
 • Nie przegrzewaj skóry głowy – jeśli możesz nie używaj suszarki, a jeśli już, to wybieraj tryb chłodnego nawiewu. Rzadziej stosuj prostownicę.
 • Na problemy ze skórą głowy reaguj natychmiast. Łupież czy łojotok mogą być początkiem poważniejszych problemów. Lepiej więc zdusić je w zarodku.

Zobacz także:Jak myć włosy?
Jak szybko rosną włosy?
Jak zrobić peeling do skóry głowy – DIY?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/26.05.2018 14:53
zła dieta!
/25.05.2018 13:18
dobry szampon i odżywka to podstawa. Unikam suszenia włosów. Same mi najczęściej wysychają. Dietę też staram się trzyma czasem wychodzi lepiej czasem gorzej. No i teraz rzadziej włosy farbuje kiedyś to co kilka miesiący miałam inny kolor a teraz jak idę na koloryzację to do salonu gdzie mają oryginalne farby revlona i są bez amoniaku niektórzy nie wiedzą że on osłabia włosy