POLECAMY

Jak sól morska wpływa na włosy?

Czy to prawda, że przez nadmiar soli, na przykład po kąpieli w morzu, włosy stają się suche i wypłowiałe? Jak chronić je w czasie wakacji?

włosy

fot. Fotolia

Włosy kontra sól

Faktem jest, że woda morska ma zastosowanie lecznicze. Świetnie wspiera zdrowie osób z przewlekłymi schorzeniami górnych dróg oddechowych, a także cierpiących na reumatyzm i różne infekcje skórne. Z włosami niestety nie jest aż tak kolorowo. Sól sama w sobie nie sprzyja ludzkim kosmykom, nawet w rozcieńczonej postaci – w morskiej wodzie.

Skóra głowy w sposób naturalny produkuje sebum, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania włosów. Sól natomiast ma działanie przesuszające, co jest efektem niepożądanym. Kosmykom narażonym na kontakt z wodą morską po prostu brakuje nawilżenia. Jeśli nie uzupełnimy jego poziomu, z pewnością będziemy narzekać na mało korzystny wygląd fryzury – stanie się ona rzadka, „sianowata” i wypłowiała. To jednak najmniejszy z problemów.

Przed niekorzystnym działaniem soli morskiej mogą nas ochronić czepki, ale jest to działanie doraźne i mało skuteczne. Trudno również oczekiwać, abyśmy podczas wakacyjnego pobytu właśnie w taki niekomfortowy sposób zabezpieczali włosy.

Jak ochronić włosy przed morską kąpielą?

Na rynku znajdziemy mnóstwo środków kosmetycznych, których składniki mają za zadanie zabezpieczyć nasze włosy przed wpływem soli morskiej. Najczęściej mają postać balsamów i kremów, czasami także mgiełek w sprayu.

Zwracajcie uwagę na to, czy dany kosmetyk może wchodzić w reakcję z wodą morską. Wiele środków po prostu zmyje się po pierwszym zanurzeniu głowy.

Stosowanie środków pielęgnacyjnych dla wielu osób może być dość męczące – w końcu podczas urlopu chcemy się przede wszystkim odprężyć. Dlatego dobrym pomysłem na zabezpieczenie włosów przed wpływem soli morskiej będzie ich odpowiednia pielęgnacja już po kąpieli. Najważniejsze, to przywrócić kosmykom nawilżenie.

W tym celu można zastosować np. oliwę z tłoczenia na zimno. Nie jest to jednak sposób zbyt estetyczny i wygodny w stosowaniu.

Osoby kąpiące się w morzu powinny sięgać po kosmetyki głęboko nawilżające – nie ochronią one naszych włosów przed kontaktem z wodą, ale znacznie spowolnią proces przesuszania. Wybierajcie środki z dużą zawartością kolagenu, ceramidów, olejków i witamin A, B, E, F i H.

Z morskimi kąpielami powinny szczególnie uważać osoby, które mają włosy przedłużane lub zagęszczane. Jeśli dopinane kosmyki zostaną uszkodzone przez sól, będą nadawać się już tylko do wymiany.

Zobacz też: Jak dbać o włosy pod kaskiem?

Zadbaj o włosy po powrocie z plaży

Istotą pielęgnacji włosów narażonych na kontakt z wodą morską jest ich dokładne umycie po kąpieli. Jeśli możecie sobie na to pozwolić natychmiast po wyjściu z morza, zróbcie to. Warto nawet powtórzyć zabieg, a na zakończenie koniecznie nałożyć głęboko regenerującą odżywkę.

Nie zapominajcie o spłukaniu wody morskiej z całego ciała. Zaschnięta sól ma bowiem także zły wpływ na skórę, powoduje m.in. nieprzyjemne swędzenie i prowadzi do podrażnień.

Bardzo ważne jest także to, abyśmy po morskiej kąpieli nie suszyli włosów na słońcu. Nie dość, że przyspieszymy efekt wytrącania się chlorku sodu, to jeszcze narazimy kosmyki na bardzo niekorzystne działanie promieni UV.

Bagatelizowanie pielęgnacji włosów narażonych na kontakt z solą morską przynosi często przykre konsekwencje. Po kilkunastu dniach takiego postępowania możemy być nawet zmuszeni do znacznego skrócenia zniszczonej fryzury.

Pamiętajcie, że wrogiem naszych włosów jest nie tylko woda morska, ale także basenowa. Zawarty w niej chlor również ma destrukcyjny wpływ na kondycję kosmyków. Dlatego właśnie korzystając z jakichkolwiek form kąpieli rekreacyjnych musimy mieć świadomość potrzeb naszych włosów i w miarę możliwości je spełniać. Dokładne spłukiwanie wody, dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia oraz stosowanie dobrej jakości odżywek powinno nam w tym pomóc.

Zobacz też: Skąd się biorą rude włosy u dziecka?

Materiał stworzony przez ekspertów Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)