Jak sobie radzić z łupieżem?

Najczęściej spotykanym schorzeniem skóry owłosionej głowy jest łupież. Jak sobie z nim radzić?
/ 24.08.2010 13:32
Jak sobie radzić z łupieżem?

Większość ludzi nie traktuje łupieżu jako choroby lecz wręcz jako przypadłość kosmetyczną i rzadko kiedy udajemy się z nimi do lekarza, a częściej szukamy porady u fryzjera. Mamy dwie odmiany tego schorzenia – łupież suchy i łupież tłusty.

Jak rozpoznać łupież suchy?

Łupież suchy jest bardzo dokuczliwy w sensie estetycznym – suche biało srebrna łuski odrywają się bowiem od skóry czasami nawet przy lekkim poruszeniu głowy i przyczesaniu. Zasypuje on brzydko nasze ubrania, nie jest schorzeniem, które samo w sobie niesie jakieś zagrożenie zdrowotne. Jednak często zaniedbanie tego typu łupieżu może prowadzić do schorzenia zwanego łupieżem tłustym.

Jak rozpoznać łupież tłusty?

Łupież tłusty objawia się tym, że pojawiają się łuski, bardzo często o żółtawym zabarwieniu, które ściśle przylegają do skóry. Początkowo nie daje to żadnych przykrych odczuć, jednak rozwinięcie się choroby powoduje pojawienie się ognisk zapalnych oraz świądu

Zobacz także: Skąd się bierze łupież?

Te łuski nie obsypują się ani same, ani nawet podczas czesania - wymagają leczenia. Czasami pomagają szampony i środki do pielęgnacji włosów zaatakowanych łupieżem tłustym. Znany jest związek łupieżu tłustego z łojotokiem skóry głowy.

Oba schorzenia mają nawrotowy charakter i właściwie w chwili pojawienia się łupieżu tłustego warto skorzystać z porady lekarza, ponieważ łupież według wszelkich badań medycznych związany jest z nadmiernym rozwojem na skórze głowy grzybów drożdżopodobnych, między innymi Pityrosporum ovale i dobre leczenie w początkowej fazie daje szanse na zaleczenie choroby. 

Zobacz także: Jak działa peeling do skóry głowy?

Łupież ma charakter nawrotowy i nie można liczyć na to, że raz wyleczona już nigdy nie powróci.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Masz problem z włosami, skórą głowy albo kosmetykami do włosów? Zapytaj eksperta. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady fryzjera.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/28.07.2018 17:41
Pirolam rzeczywiście działa skutecznie. Już po pierwszych kilku myciach łupieżu było znacznie mniej
/29.08.2013 21:40
Świetnie w walce z łupieżem sprawdza się szampon Pirolam. Zawiera cyklopiroksolaminę, która działa grzybobójczo i grzybostatycznie. U mnie po 4 tygodniach stosowania tego szamponu nie ma śladów łupieżu, zaczerwienienia na skórze głowy są złagodzone a włosy odżywione. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pirolam, bo wcześniej wypróbowałam większość popularnych szamponów przeciwłupieżowych i mi nie pomogły.
/02.04.2012 12:08
a mial ktos elestabion? taki apteczny?
POKAŻ KOMENTARZE (5)