POLECAMY

Jak sobie poradzić z przetłuszczaniem się włosów?

Są bez wyrazu, szybko opadają, brakuje im puszystości – czy te sformułowania oddają problem, który dotyczy Twoich włosów? Prawdopodobnie jego przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Jak sobie pomóc?
Jak sobie poradzić z przetłuszczaniem się włosów?

Znajomość czynników pobudzających gruczoły do intensywniejszej „pracy”, pomoże nam uporać się z problemem przetłuszczających się włosów. 

Poniżej 3 podstawowe zasady dbania o włosy przetłuszczające się:

  • Z pewnością lekkości nie doda nam stosowanie odżywek, które nie wymagają spłukiwania. Taki rodzaj kosmetyków „obkleja” kosmyki, sprawiając iż stają się one cięższe, łatwiej opadają i mają większą styczność z sebum. Odżywki najlepiej jest wmasowywać przede wszystkim w końcówki włosów.
  • Wysoka temperatura i przebywanie na słońcu nie działają na naszą korzyść. W takich warunkach szybciej się pocimy, włosy stają się wilgotniejsze i szybciej zaczynają przylegać do skóry głowy.
  • Włosy obciążają również gęste kosmetyki do utrwalania fryzury. Włosy powinniśmy czesać jak najrzadziej (nie znaczy to oczywiście, iż mamy tego w ogóle nie robić). Zabieg ten stymuluje gruczoły łojowe do wydzielania łoju. 

Podstawa pielęgnacji

Naszym pielęgnacyjnym numerem jeden, powinno być regularne mycie czupryny. Długotrwałe wstrzymywanie się od mycia włosów może skutkować m.in. wzmożonym ich wypadaniem czy podrażnieniem skóry głowy. W celu tym należy wykorzystywać lekkie szampony, z adnotacją na opakowaniu o przydatności przy takim typie włosów.

Wybór kosmetyków najlepiej jest skonsultować z dermatologiem bądź farmaceutą. Zdarza się bowiem, iż poza samą skłonnością do przetłuszczania się włosów u nasady, mogą występować dodatkowe problemy, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy (np. łupież czy wysuszone końcówki).

Polecamy: Włosy - najzdrowsze wzmacnianie od wewnątrz

Podczas suszenia powinniśmy wykorzystywać umiarkowaną (w kierunku chłodnej) temperaturę „nawiewu” i jednocześnie starać się podnosić włosy u nasady (zmniejsza to styczność kosmyków z tłustą skórą głowy).

Prosto z natury

Nasze prababki starały się przeciwdziałać problemowi nadmiernego przetłuszczania się kosmyków poprzez stosowanie płukanek. Popularne było przemywanie włosów naparem z pokrzywy (po uprzednim ich umyciu), łopianu czy skrzypu.

Przeczytaj też: Jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/rok temu
Warto spróbować farbowania włosów henną, a jeśli nie chcecie farbować po prostu zastosować henne bezbarwną. W moim przypadku nic nie pomagało, dopiero po hennowaniu zauważyłam sporo efekty, dużo rzadziej przetłuszczające się włosy :p
/5 lat temu
[quote=ewcia69] znacie jakies marki szamponow ktore mozna codziennie stosować? delikatnych dla skóry głowy? [/quote] Spróbuj Timotei z Różą z Jerycha do włosów przetłuszczających się. Oczyszcza i odświeża, ale jest delikatny.
/5 lat temu
witam ,co mam zrobic jak mi sie wlosy przetluszczaja a po porodzie wypadaja ,jakie kosmetyki mam uzywac .
POKAŻ KOMENTARZE (5)