POLECAMY

Jak słońce wpływa na włosy?

Czy to prawda, że promienie słoneczne niszczą włosy? Jak chronić je przed słońcem? Czy olej sezamowy zabezpiecza włosy przed promieniowaniem UV? Które kosmetyki do włosów zawierają filtry UV?

słońce

fot. Fotolia

Jak słońce uszkadza włosy?

Długotrwała ekspozycja włosów na promienie UV wysusza je, sprawia, że stają się matowe, zniszczone i łamliwe. Jak to się dzieje?

Łuski włosów rozchylają się pod wpływem słońca, a wtedy do ich środka przenika ultrafiolet i uszkadza ich warstwę korową. Dodatkowo promienie UV utleniają melaninę, co powoduje, że włosy płowieją.

Niestety, słońce uszkadza włosy w sposób trwały – promienie UV mogą bowiem niszczyć w nich niektóre aminokwasy białek.

Złego efektu dopełniają zabiegi stylizacyjne (farbowanie, suszenie suszarką, używanie prostownicy i lakierów do włosów).

Warto wiedzieć, że im ciemniejsze włosy, tym lepsza ich odporność na promieniowanie słoneczne.

Zobacz też: Ampułki i suplementy przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów – nasze typy!

Jak chronić włosy przed słońcem?

Latem, szczególnie na wakacjach (gdy spędzamy najwięcej czasu na słońcu), warto ochronić włosy przed promieniowaniem. Nasze rady:

  1. Osłaniaj głowę i włosy nakryciem – czapką lub chustką.
  2. Spinaj włosy tak, by chronić końcówki. Dzięki kokom zmniejszysz też narażoną na promieniowanie powierzchnię włosów.
  3. Jeśli się opalasz, posmaruj włosy olejem sezamowym, który zawiera naturalny filtr chroniący przed słońcem. Wystarczy wmasować we włosy i skórę głowy kilka łyżek oleju.
  4. Na czas plażowania zrezygnuj z kosmetyków stylizujących do włosów, nie używać suszarki, lokówki ani prostownicy – na plaży najczęściej upinamy włosy, więc jest to doskonała okazja, by dać włosom „odpocząć”.
  5. Pamiętaj, że mokre włosy są pozbawione ochronnego płaszcza hydrolipidowego – są więc wówczas podwójnie narażone na promieniowanie. Jeśli więc wyjdziesz z morza lub basenu, nie susz włosów na słońcu.
  6. Używaj odpowiednich kosmetyków do włosów z filtrem UV (szukaj informacji na ten temat na etykietach produktów). Dobrze też, jeśli kosmetyk ma w składzie proteiny, olejki ochronne, witaminy lub kolagen morski. Jeśli produkt ma postać spray’u, zabierz go ze sobą na plażę i spryskuj nim włosy co kilka godzin.

kosmetyki z filtrami uv

Przykładowe kosmetyki z filtrami UV: 1. pianka do włosów Curl Reviver, John Frieda Frizz-Ease, cena: 39,00 zł/200 ml, 2. odżywka do włosów farbowanych, Sessio, cena: 12,20 zł/500 ml, 3. maska do włosów farbowanych Nature Secrets, Oriflame, cena: 17,90 zł/150 ml, 4. Sun&Fun ochronna dwufazowa odżywka do włosów Laboratorium Kosmetycznego Joanna, cena: 5,60 zł/50 ml, 5. jedwabne serum do włosów, Prosalon, cena: 25 zł/100 ml, 6. Odżywcza kuracja z olejkiem arganowym Advance Techniques, Avon, cena: 15 zł/30 ml, 7. spray ochronny do włosów farbowanych, Cece CARE, cena: 26,99 zł/200 ml

Polecamy: 16 kosmetyków, które wzmocnią twoje włosy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
latem i nad wodą zawsze zakładam coś na głowę, by chronić włosy przed słońcem. ale przed sezonem zażywam skrzypolen z biotyną, który wzmacnia włosy i przygotowuje je na lato, więc nie ma z nimi problemu. ma odpowiednią ilość składników przeznaczoną specjalnie dla nich, więc się nie martwię że łykam za dużo chemii.