Jak sauna wpływa na włosy?

Czy sauna szkodzi włosom? Który typ sauny działa korzystnie na włosy, a który może je uszkodzić? Jak zabezpieczać włosy w saunie przed zbyt wysoką temperaturą?
/ 06.10.2014 09:38

sauna

fot. Fotolia

Nie ulega wątpliwości, że wizyta w saunie to prawdziwe panaceum na wiele dolegliwości: oczyszcza z toksyn, poprawia kondycję organizmu, stymuluje organizm do regeneracji, wygładza skórę, poprawiając jej koloryt, przyspiesza krążenie, a nawet delikatnie spala tkankę tłuszczową. A do tego odpręża, wprowadzając nas w stan kompletnego rozluźnienia, wyciszenia i relaksu. Czy zatem równie korzystne działanie wywiera na nasze włosy?

Sauna a włosy

„Jest gorąco jak w saunie” – tak zwykle mawiamy, gdy na dworze zaczynają doskwierać nam upały. Nie bez powodu utarło się takie powiedzenie. W saunach panuje zazwyczaj temperatura na poziomie 50-90 stopni Celsjusza.

W takim gorącu nasze włosy narażone są na ekstremalne warunki. Ich łuska bardzo się rozchyla, a z kolei skóra głowy nagrzewa się i poci. Czy zatem można stwierdzić, że sauna to zło dla kondycji naszej czupryny?

Oczywiście, że nie! Rozchylone łuski włosów oraz pory skóry sprawiają, że lepiej wchłaniają się w nie substancje odżywcze, gdy nałożymy na włosy specjalnie dostosowane do ich rodzaju odżywki, maski czy mieszanki ziołowe.

Musimy jednak pamiętać, że nie możemy dopuścić do tego, by włosy w saunie wysychały, dlatego dobrym pomysłem jest nałożyć na nie sporą dawkę kosmetyku. Przed wejściem na saunę warto pasma związać delikatnymi gumkami (bez metalowych czy plastikowych części), a po wyjściu umyć letnią wodą przy użyciu oczyszczającego szamponu albo odżywki. Tego rodzaju preparaty działają jak mleczko regenerujące na suchą skórę.

Sauna sucha a włosy

Najbardziej niebezpieczne dla prawidłowej kondycji włosów są sauny suche, w których temperatura powietrza sięga niemal 100 stopni Celsjusza, a wilgotność nie przekracza poziomu 15%. W tym przypadku dochodzi do wyparowania wody, która naturalnie znajduje się we włosach. W rezultacie pasma pozbawione są naturalnie występujących nawilżających olejków, które odpowiedzialne są za nadanie im blasku i miękkości.

Z tego powodu osoby często korzystające z sauny suchej skarżą się na brak połysku włosów, utratę ich elastyczności, co w efekcie prowadzi do zwiększonej podatności na kruszenie i łamanie pasm. Z kolei posiadacze włosów przetłuszczających najczęściej skarżą się na wzmożoną produkcję tłuszczu przez gruczoły łojowe.

Wszystkie te skutki są zauważalne już wtedy, gdy temperatura powietrza zbliża się do poziomu 75 stopni Celsjusza. Dłuższe poddawanie naszej czupryny tak wysokiej temperaturze może spowodować łamliwość węzłową, która ostatecznie doprowadzi do całkowitej utraty włosów.

Sauna fińska a włosy

Sauna fińska jest rodzajem sauny suchej, w której także panuje bardzo wysoka temperatura. Im bardziej suche staje się powietrze, w jakim przebywamy, tym włosy tracą więcej wilgoci. W efekcie pasma stają się matowe i bardziej się elektryzują.

Zobacz też: Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Sauna parowa a włosy

Jak zatem sytuacja wygląda w saunie parowej, w której temperatura jest już o wiele niższa i kształtuje się na poziomie 60 stopni Celsjusza? Można by pomyśleć, że ten rodzaj zabiegu jest bardziej korzystny dla włosów, jednak nie możemy zapominać, że w saunie parowej panuje bardzo duża wilgotność powietrza, która może wynosić nawet 100%!

Duża wilgotność niestety także nie jest polecana włosom, gdyż bezpośrednio odpowiada za ich przesuszenie oraz puszenie. Ten problem w szczególności dotyczy włosów kręconych.

Która sauna jest najlepsza dla włosów?

Im wilgotniejsze powietrze panuje w saunie, tym lepszy skutek wywrze to na włosy.

Dlatego włosy w szczególności „lubią” sauny mokre, średnio gorące oraz parowe, gdzie temperatura powietrza sięga zwykle 50 stopni Celsjusza, a wokół panuje duża wilgotność powietrza. Taka temperatura pozwoli na odpowiednie rozchylenie się łusek, przez które wchłaniać się będą substancje zawarte w odżywce. W tej kategorii możemy wyróżnić łaźnię: turecką, rzymską oraz parową, gdzie można spędzić 10-15 minut (najdłużej spośród wszystkich dostępnych typów saun).

Ochrona włosów w saunie

Wysoka temperatura panująca w saunie może powodować uszkodzenie włosów. Dlatego odpowiednia ich ochrona jest rzeczą absolutnie konieczną.

Należy systematycznie aplikować kosmetyki ochronne, w których składzie znajdziemy większe dawki substancji pielęgnacyjnych. Na stałe warto zaprzyjaźnić się z odżywkami wygładzającymi (gładszy włos absorbuje mniej wilgoci oraz suchego powietrza), kosmetykami na bazie wosku oraz kosmetykami typu anti-frizz, które zabezpieczą włosy przed wilgocią.

Zobacz też: Dlaczego warto skorzystać z sauny?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men