Depilacja/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne i nieinfekcyjne. Do zapalenia typu infekcyjnego zaliczamy czyraki, figówki, zapalenia dermatoficzne, bakteryjne, bielniki oraz drożdżowce. Jak rozpoznać i leczyć zapalenie mieszków włosowych?
/ 27.06.2012 11:53
Depilacja/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Od pielęgnacji do infekcji

Zbyt inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne stosowane na włosy mogą prowadzić do infekcji oraz powodować poważne problemy ze skórą. Tylko indywidualnie dobrane i sprawdzone metody pielęgnacji włosów mogą zagwarantować, że będą one zdrowe i piękne.

Panie, które mają problemy ze skórą zbyt wrażliwą, muszą szczególnie uważać podczas zabiegów takich jak golenie włosów lub depilacja. Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli skonsultować się z dermatologiem lub kosmetyczką.

Dlaczego dochodzi do zapalenia mieszków włosowych?

Jedną z przyczyn zapalenia mieszka włosowego jest zbyt częste golenie włosów, ponieważ może ono prowadzić do wrastania włosków, a co za tym idzie do podrażnienia skóry. Zapalenie mieszków włosowych pojawia się dość często w miejscach, które są narażone na częste pocieranie i kontakt z ubraniami (chodzi przede wszystkim o kark i plecy).

Równie częstą przyczyną zapalenia mieszków jest brak umiejętności zachowania higieny. Osoby, które nie zachowują czystości i używają do mycia ciała preparatów z dużą ilością sztucznych barwników i substancji zapachowych, mogą przesuszyć skórę i doprowadzić do sytuacji, w której będzie ona bardziej podatna na wszelkie choroby. Aby zapobiegać zapaleniom, wystarczy stosować się do wszystkich reguł higienicznych i regularnie zmieniać garderobę. Jeśli jesteśmy bardziej podatni na choroby skóry, możemy stosować preparaty zawierające środki dezynfekujące. Bardzo ważne jest również noszenie odpowiednio dopasowanej, bawełnianej bielizny, gdyż niektóre zmiany ropne powstają również w miejscach intymnych.

Czy to zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych objawia się zazwyczaj powstawaniem ran bądź grudek w pobliżu ujścia włosa. Rany bardzo często przybierają postać ropną, co może prowadzić do poważnych konsekwencji i komplikacji zdrowotnych.

Zobacz też: Czy wiązanie włosów może je zniszczyć?

Jak leczyć  zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne i nieinfekcyjne. Do zapalenia typu infekcyjnego zaliczamy czyraki, figówki, zapalenia dermatoficzne, bakteryjne, bielniki oraz drożdżowce.

Zapalenia mieszków w postaci czyraków gromadnych najczęściej powstają w miejscach delikatnych, wrażliwych na dotyk i wszelkie działania mechaniczne. Bardzo często obserwujemy pojedyncze czyraki na szyi, klatce piersiowej i na nogach. Mężczyźni bardzo często cierpią na tę przypadłość z powodu golenia. Zmiany skórne występują również na brodzie i w okolicach newralgicznych. Często możemy zaobserwować przerzucanie się czyraków na różne partie ciała i tworzenie grup ropnych. Jest to niebezpieczna przypadłość i powinna być leczona za pomocą antybiotyków.

Jeśli po kilku dniach stosowania maści z antybiotykiem zmiana nie zmniejsza się, wówczas musimy udać się dermatologa, aby sprawdzić charakter zmiany.

Zapalenie bakteryjne najczęściej występuje u dzieci i niemowląt – zmiany pojawiają się okresowo i nie są zbyt groźne. Powstają zazwyczaj w okolicach pośladków, pach i na nogach.

Jedną z najniebezpieczniejszych form zapalnych jest figówka, która objawia się zaczerwienieniem i zajęciem całego obszaru mieszka włosowego. Nie występuje nagminnie. Leczenie polega na przyjmowaniu silnych środków z antybiotykiem.

Do nieinfekcyjnych zapaleń mieszka zaliczamy zaś zmiany o podłożu trądzikowym. Wykwity możemy zaobserwować przede wszystkim w miejscach, gdzie produkcja sebum jest największa – zaliczamy do nich twarz, ramiona i plecy. Zmiany leczone są antybiotykami.

Wiele zmian charakteryzuje się nieznanym pochodzeniem, przez co metody leczenia i diagnozowanie mogą być znacznie trudniejsze.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki - poradnik

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.