POLECAMY

Jak przygotować się na wizytę u trychologa?

Wizyta u trychologa może pomóc rozwiązać problemy z wypadaniem włosów i łysieniem. Jak przygotować się do badania skóry głowy i włosów?

trycholog

fot. Fotolia

Kim jest trycholog?

Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się wszelkimi schorzeniami dotyczącymi skóry głowy i włosów. Wiedza na temat kompetencji trychologów jest jednak w Polsce mało rozpowszechniona. Większość z nas sądzi, że w walce z problemami związanymi z włosami pomoże nam tylko dermatolog. To oczywiście nieprawda. Trychologia w praktyce okazuje się być bardzo specjalistyczną nauką, która ma przede wszystkim skupiać się na leczeniu typowych chorób skóry głowy powodujących utratę włosów.

Różnicę między dermatologiem a trychologiem możemy porównać do relacji stomatolog – ortodonta. Nie każdy lekarz jest jednym i drugim, obie dziedziny, choć podobne, wymagają też innego zakresu wiedzy.

Na czym polega badanie trychologiczne?

Trycholog, do którego zgłosimy się z problemem nadmiernej utraty włosów, przede wszystkim pobierze próbkę kosmyków do badania. Na tej podstawie będzie mógł dokładnie stwierdzić, ile włosów faktycznie wypada z naszej głowy. Najważniejsze będzie ocenienie, w jakiej fazie wzrostu znajdują się kosmyki.

Ludzkie włosy rosną zgodnie z trzema fazami: anagenu, katagenu i telogenu. Pierwsza faza trwa od 2 do 8 lat i w zdrowym organizmie powinno się w niej znajdować 85% włosów. W fazie katagenu, czyli spoczynku, znajduje się 1% kosmyków i trwa ona około 2 tygodnie. Telogen to faza odrywania się włosa od mieszka, znajduje się w niej około 14% kosmyków i trwa ona 2-3 miesiące. Badanie trychologiczne wykaże, czy na naszej głowie nie doszło do zaburzenia proporcji w wymienionych fazach, co jest najczęstszą przyczyną łysienia. Trycholog szybko stwierdzi też inne powody naszych problemów z włosami, takie jak łupież, choroby skóry głowy, zniszczenia mechaniczne.

Specjalista do badania wykorzystuje mikroskop z mikrokamerą, co daje mu ponad 200-krotne powiększenie obrazu struktury włosa.

Czy badanie u trychologa jest bolesne?

Absolutnie nie. Współczesne metody oceny stanu włosów są zupełnie nieinwazyjne. Pobranie kosmyków oczywiście wymaga ich wyrwania, ale wiąże się to tylko z delikatnym dyskomfortem.

Po pobraniu włosa trycholog jest w stanie zbadać stan mieszków włosowych. Dzięki swojej wiedzy będzie mógł sprawdzić, czy są one odpowiednio odżywione. To samo dotyczy cebulki włosa. Jeśli zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany, na drodze wywiadu z pacjentem i dalszych badań dojdzie do przyczyn takiego stanu rzeczy.

Badanie trychologiczne pozwala wykryć aż 240 schorzeń włosów i skóry głowy, które mogą mieć wpływ na łysienie pacjenta.

Zobacz też: Aromaterapia, czyli regeneracja włosów zniszczonych słońcem!

Jak się przygotować na wizytę u trychologa?

Wizyta u specjalisty nie wymaga z naszej strony jakichś szczególnych przygotowań. Ważne jest, abyśmy wcześniej dokładnie umyli głowę i nie używali żadnych kosmetyków do stylizacji, a także odżywek i balsamów. Włosy muszą być absolutnie czyste, ponieważ tylko wtedy wynik badania trychologicznego będzie miarodajny.

Pamiętajmy też, aby przed wizytą dokładnie przeanalizować różne sytuacje, do jakich doszło w naszym życiu, a które mogą mieć jakikolwiek związek z wystąpieniem problemów z włosami. Często jest bowiem tak, że zaburzenia faz wzrostu kosmyków mają podłoże psychiczne i wynikają np. z silnego przeżycia emocjonalnego lub nawet pogłębiającej się depresji.

Wizytę u trychologa warto zaplanować wtedy, gdy przez dłuższy czas obserwujemy znaczny ubytek włosów. Znaczny, czyli powyżej 100 włosów dziennie.

Jakie formy leczenia może zaproponować trycholog?

Trycholog bazuje na preparatach zewnętrznych, które mają przede wszystkim bilansować składniki odżywcze dostarczane skórze głowy i dalej mieszkom włosowym. Na bazie dokładnego badania specjalista stwierdzi, których składników brakuje naszemu organizmowi i zaleci stosowanie konkretnych środków.

Najpowszechniejsze są wszelkiego rodzaju wyciągi ziołowe, wyciągi ze zwierzęcych łożysk oraz specjalne materiały przypominające galaretę, którymi w naturze karmione są larwy pszczół. Każdy z tych środków dostarcza włosom ogromną ilość protein i olejków leczniczych.

W bardziej skomplikowanych przypadkach trycholog może także zalecić wykonanie pierwiastkowej analizy włosów. Da ona odpowiedź na pytanie, którego z 27 pierwiastków najbardziej brakuje skórze głowy, a także określi rodzaj metabolizmu.

Istnieją przypadki, w których kompetencje trychologa będą mocno ograniczone. Jest tak wtedy, gdy podłożem problemów pacjenta są zmiany hormonalne i schorzenia alergiczne lub psychiczne. Wtedy specjalista skieruje nas na konsultację z lekarzem danej dziedziny.

Trcyhologia to w dalszym ciągu młoda nauka, która nie jest jeszcze w Polsce zbyt powszechnie stosowana. Na szczęście coraz więcej specjalistycznych klinik dermatologicznych korzysta z pomocy tych lekarzy, co przynosi ich pacjentom ogromne korzyści.

Zobacz też: Skąd się biorą rude włosy u dziecka?

Materiał stworzony przez ekspertów Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Informacja o myciu włosów wprowadza w błąd! Włosów nie powinno się myć przynajmniej 24 godziny przed wizytą u trychologa...