Jak suszyć włosy fot. Fotolia

Jak prawidłowo suszyć włosy - sprawdzone porady

Wprowadź nowe zasady w pielęgnacji włosów już od dzisiaj!
Małgorzata Machnicka / 11.07.2014 13:31
Jak suszyć włosy fot. Fotolia
Prawidłowa pielęgnacja włosów nie zaczyna i nie kończy się na szamponie, odżywce i masce. Sięga dużo dalej, do sposobu suszenia i stylizacji włosów. Nawet najlepsze kosmetyki nie naprawią szkód, jakie może wyrządzić źle używana lokówka lub suszarka.

Kręcone, falowane czy proste jak druty? Bez znaczenia, każde z nich potrzebują odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Według danych 40% Polaków codziennie myje włosy. Większość osób z tej grupy także codziennie je suszy. Nie jest mitem, że gorące powietrze suszarki wysusza nasze włosy, a jej codzienne stosowanie może przynieść trwałe szkody dla naszych włosów. Najwyższa temperatura dostępna w suszarce może sięgać nawet 90 stopni. Czym skutkuje codzienne traktowanie włosów takim strumieniem? Woda zmienia stan skupienia i paruje. Nie mogąc znaleźć ujścia, otwiera łuskę włosa. Włosy stają się przez to napuszone i łamliwe. Dodatkowo, niszczymy zawartą we włosach kreatynę, która jest ich podstawowym budulcem.


Jak prawidłowo suszyć włosy?

  • nie trzeć i nie czesać - mokre włosy są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – słońca, wiatru, czy temperatury. Tak ważne jest, by nie trzeć ich po umyciu, tylko delikatnie owinąć w bawełniany ręcznik i odcisnąć nadmiar wody. Nie powinniśmy także czesać włosów przed podsuszeniem, są poplątane i łatwo je uszkodzić mocniejszym szarpnięciem. Jeśli już nie możesz się obejść bez rozczesania pukli, użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami
  • zabezpieczyć preparatem termoochronnym - aby dodatkowo zabezpieczyć włosy, szczególnie końcówki i wierzchnią warstwę, które w pierwszej kolejności ulegają zniszczeniom, warto sięgnąć po specjalne preparaty o właściwościach termoochronnych. Może to być mleczko, serum lub lotion w sprayu. Czego szukać w składzie? Specjalnych cukrów np. ksylozy, które topią się i chronią włos, silikonów i tłuszczy. Uwaga, w niektórych kosmetykach z wyższej półki można znaleźć także tłuszcze odzwierzęce. Mają dobroczynny wpływ na włosy, oprócz ochrony także je odżywiają, jednak nie wszyscy z racji swoich przekonań, świadomie wybiorą takie kosmetyki.
  • suszyć delikatnym nawiewem, ciepłym lub chłodnym - kiedy mamy do dyspozycji suszarkę z 3-stopniami nawiewu wielce prawdopodobne, że pierwszy i drugi stopień będzie odpowiedni dla włosów. Nawiew zimny nie powinien przekraczać 30, a nawiew ciepły 60 stopni. O trzecim stopniu możemy zapomnieć, kiedy marzymy o zdrowych i lśniących włosach. Jak sprawdzić czy temperatura powietrza nie jest za wysoka? Skierujmy strumień powietrza na swoją szyję, jeśli możemy wytrzymać dłuższą chwilę bez uczucia pieczenia oznacza to, że nawiew jest odpowiedni. Niższa temperatura nie oznacza, że możemy codziennie używać suszarki z nawiewem mocnym niczym tajfun. Jak wspominaliśmy powyżej, mokre włosy są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a uderzające o siebie włosy mogę niszczyć się nawzajem.
  • daleko od głowy i w jedną stronę - bezpieczna odległość suszarki od głowy to minimum 30 cm. Im bliżej, tym mocniejsze i cieplejsze powietrze uderzy w nasze włosy. Suszmy włosy w jednym kierunku, najlepiej tak, jak rośnie włos, od nasady po końcówkę włosa. Dzięki temu domkniemy łuski i nie będziemy plątać włosów. Ważne jest też, by nie przytrzymywać nawiewu na jednej partii włosów, tylko cały czas go przesuwać. Nie przegrzejemy żadnej partii i nie poparzymy skóry.
  • nie modelować na mokro - pewnie niejedna z Was była pod wrażeniem tego, jak fryzjer modeluje naszą fryzurę, unosi włosy u nasady, kręci loki, czy prostuje je za pomocą szczotki i suszarki. Czy zauważyłyście, że zawsze robił to po podsuszeniu? Co się stanie, gdy zaczniemy naśladować swojego fryzjera za wcześnie? Poplączemy włosy, połamiemy je i z pewnością wypadnie ich więcej niż zwykle, nie uzyskamy także oczekiwanego efektu. Modelowanie szczotką wymaga wprawy, ale warto trenować, bo dzięki temu możemy uniknąć tradycyjnego prostowania i lokowania w wysokich temperaturach.

 

Na podstawie materiałów prasowych agito.pl


Więcej o pielęgnacji włosów:

Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/12.08.2014 21:48
Stosuje sie do tych rad a włosy i tak są w złej kondycji. Teraz postanowiłam wzmocnić je od wewnątrz.Kupiłam Renovastin dla włosów poddawanych zabiegom termicznym i chemicznym.Z reklamy przekonał mnie T. Schmidt :)
/30.07.2014 20:45
musze zastosowac wasze rady, bo niestety moje wlosy sa bardzo zniszczone, liczne farbowania w koncu daly o sobie znac, do tego biore skrzypolen, bo musze je wzmocnic rowniez od wewnatrz