POLECAMY

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Wypadają ci włosy? To normalny proces, jeśli nie tracisz więcej niż 80-100 włosów, a ich gęstość się nie zmienia. Jeżeli jednak czujesz, że są coraz rzadsze i słabsze, nie powinnaś czekać, tylko od razu zacząć powstrzymywać ten proces. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Fot. Fotolia

Dlaczego włosy wypadają?

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W dużym stopniu na proces ten wpływa wiek, a także zaburzenia hormonalne, choć nie są to jedyne uwarunkowania, wpływające na kondycję i gęstość włosów.

Zwiększona utrata włosów może być efektem długotrwałego stresu, nerwicy, przemęczenia, osłabienia organizmu (zwłaszcza w czasie ciąży lub menopauzy) czy przebytych infekcji; skutkiem ubocznym leczenia farmakologicznego czy antykoncepcji, jak i symptomem wielu chorób, np. anemii, chorób zakaźnych, cukrzycy, nowotworów czy chorób skóry głowy.

Ponadto, problem nadmiernego wypadania włosów może być związany z niekorzystnym działaniem czynników fizycznych i chemicznych,  np. intensywnym wpływem promieniowania UV oraz chlorowanej wody, a także z niewłaściwą pielęgnacją. Wymagające stosowania wielu silnych kosmetyków stylizacje włosów, a także farbowanie, prostowanie czy trwała ondulacja sprawiają, że we włosach powstają wady strukturalne. W efekcie stają się one cienkie, matowe, łamliwe, suche i podatne na wypadanie. Niekiedy słaba jakość włosów uwarunkowana jest genetycznie.

Polecamy: 5 skutecznych odżywek do włosów, które możesz zrobić w domu

Do jakiego lekarza się udać, gdy wypadają włosy?

Z pewnością nagłego nadmiernego wypadania włosów nie należy ignorować, gdyż proces ten może być oznaką zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i poważnych niedoborów witaminowych. Jeśli włosy nagle stały się rzadsze, wskazana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub z dermatologiem, aby zdiagnozować pierwotne przyczyny nieprawidłowości i wdrożyć ewentualne leczenie. Wzmożone wypadanie włosów, w takich przypadkach, ma zazwyczaj charakter przemijający – w przeciwieństwie do łysienia androgenowego czy plackowatego. O łysieniu możemy bowiem mówić dopiero wówczas, gdy proces wypadania włosów przebiega bardziej intensywnie niż zazwyczaj.

Jakie preparaty wybierać, a jakich unikać?

Zdrowa skóra głowy zawiera około 80 % mieszków włosowych w fazie wzrostu. Łysienie, najprościej ujmując, to nic innego jak efekt zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem.  Kluczem do zwiększenia gęstości włosów i pobudzenia ich do wzrostu jest przede wszystkim stymulacja uśpionych cebulek za pomocą specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych – mówi Magdalena Kotowska – General Manager firmy kosmetycznej Muse Cosmetics. – Są to produkty wysoce specjalistyczne, zaawansowane technologicznie, skomponowane w sposób optymalny. Ich działanie zachodzi na poziomie skóry głowy, wewnątrz organizmu, nie zaś na powierzchni włosa, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych odżywek kosmetycznych, dostępnych w drogeriach. Dlatego podczas aplikacji preparatów dedykowanych porostowi włosów zaleca się wykonywanie krótkiego masażu skóry głowy okrężnymi ruchami za pomocą opuszków palców, by poprawić ukrwienie skóry i ułatwić wnikanie substancji aktywnych. Wybierając preparat warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie oraz jakość składników aktywnych. Ważne jest, aby preparat zawierał sprawdzony składnik aktywny, którego skuteczność potwierdzona została badaniami klinicznymi – tylko wtedy możemy liczyć na prawdziwie zadowalające efekty kuracji.

Polecamy: Wypadanie włosów u kobiet

Przy wyborze specjalistycznego preparatu należy zwrócić uwagę nie tylko na składniki aktywne, ale także na konsystencję produktu, która ułatwi stosowanie oraz pozwoli na sprawną aplikację. Doskonale sprawdzają się preparaty w piance, które zapewniają wygodę użytkowania i skracają czas aplikacji czyniąc ją niekłopotliwą.

Pewne cechy budowy i ilość włosów są genetycznie zaprogramowane, na szczęście jednak współczesna dermatologia dysponuje sposobami, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie procesu łysienia, a także zwiększenie gęstości włosów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 miesięcy temu
Na wypadanie włosów pomagają preparaty ze skrzypem polnym np. skrzypolen.
/7 miesięcy temu
mi pomogły ampułki koxidill z kosswella przeciw wypadaniu , zaczęłam regularnie stosować to po jakimś czasie przestały mi wypadać jestli ktoś ma problem z włosami to naprawde polecam
/8 miesięcy temu
Mnie bardzo pomogły tabletki biotebal z biotyną. Po pewnym czasie dokupiłam jeszcze szampon i odżywkę i teraz mam naprawdę gęste i zdrowe włosy
POKAŻ KOMENTARZE (1)