POLECAMY

Jak pielęgnować włosy tłuste u nasady i suche na końcach?

Najrzadziej u osób dorosłych spotyka się włosy normalne, które są powszechne u dzieci przed okresem dojrzewania. Rzadko jednak ktokolwiek ma świadomość, że włosy mogą nie być ani tłuste ani suche, ale tłuste u nasady i suche na końcach. Jak pielęgnować takie włosy?
Jak pielęgnować włosy tłuste u nasady i suche na końcach?

Włosy tłuste u nasady i suche na końcach to trudny problem pielęgnacyjny ponieważ nie ma idealnego kosmetyku, szczególnie szamponu, który spełniałby wszelkie wymagania dla takich włosów. Oczywiście firmy próbują tworzyć szampony i odżywki które by sprostały problemowi przetłuszczających się u nasady włosów i suchych na końcach, ale jak na razie nie udało to się żadnej, nawet z tych wiodących, firmie kosmetycznej.

Zobacz także: Jak pielęgnować włosy suche i zniszczone?

Czasami problem z takimi włosami jest bardzo duży, ponieważ nawet w kilka godzin po umyciu włosy robią się przyklapnięte z powodu zbyt dużej ilości sebum u nasady, a ich częste mycie z kolei grozi dodatkowym przesuszeniem końcówek. Co robić w takiej sytuacji?

Pielęgnacja włosów w salonie fryzjerskim?

Otóż w dobrych salonach fryzjerskich można zamówić usługę polegającą na specjalnym myciu głowy dwoma preparatami, także u nasady włosy zostaną potraktowane szamponem usuwającym delikatnie (żeby nie pobudzać gruczołów łojowych do dodatkowej pracy) sebum, zaś reszta włosów delikatnym szamponem do włosów suchych. Z przyczyn technicznych takie mycie głowy w warunkach domowych jest dosyć trudne, ale możliwe.

Systematycznie nawilżaj całe włosy

Wiadomo, że włosy suche pozbawione są ochronnej warstwy sebum, która powoduje, że ograniczona jest utrata wody z włosa. Należy podkreślić, że włosy suche to najczęściej włosy odwodnione. Ważnym więc elementem pielęgnacji takich włosów jest ich systematyczne nawilżanie szczególnie od wewnątrz – picie odpowiedniej ilości wody, jak i od zewnątrz – używanie szamponów nawilżających a między myciami np. mgiełki nawilżającej. Nawilżanie jest korzystne również dla tłustej części u nasady, ponieważ włosy tłuste mogą być również odwodnione i w wypadku włosów tłustych u nasady i suchych na końcu na pewno w tej tłustej części brakuje im również odpowiedniej ilości wody.

Co z częstym czesaniem włosów?

Wydawałoby się, że prostym sposobem w wypadku, gdy sebum jest tylko przy skórze, byłoby szczotkowanie włosów w celu rozprowadzenia go na całej długości włosa. Jednak tutaj odradzane jest wszelkie szczotkowanie oraz masowanie skóry głowy, ponieważ pobudzi to tylko gruczoły łojowe do dodatkowej pracy i w efekcie u nasady włosy będą bardziej tłuste i nadal nie będą w naturalny sposób miały rozprowadzanego sebum na całej długości.

Zobacz także: Jak przygotować maskę do przetłuszczających się włosów?

A może jedwab i serum do suchych końcówek?

Jednak włosy suche muszą otrzymać delikatną, tłustą warstwę ochronną, która po pierwsze zapobiegnie utracie wody a po drugie sprawi, że łuski włosa będą idealnie przylegały do korzenia i dzięki temu włosy staną się błyszczące i sprężyste. Można to uzyskać dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Otóż po każdym myciu włosów należy we włosy, a właściwie konkretnie w ich końcówki wetrzeć niewielką ilość jedwabiu lub serum do suchych i rozdwajających się końcówek. Gdy problem przesuszenia końcówek włosów oraz ich rozdwajania się jest naprawdę duży można niewielką ilość wspomnianych kosmetyków wcierać w końcówki pomiędzy myciami. Ważnym zabiegiem w tym wypadku jest systematyczne (najrzadziej co 6 tygodni) podcinanie końcówek włosów. Nie należy przy tym bać się utraty długości włosa, ponieważ podcinanie samych końcówek pobudza włosy do wzrostu (pamiętać trzeba jednak, by podciąć włosy o ok. centymetr a nie pięć).

Jaki szampon i odżywka?

Niekiedy dla uproszczenia pielęgnacji tego typu włosów, co ważne jest dla osób zapracowanych, zaleca się by używać szamponów do włosów tłustych i normalnych, a odżywek do włosów suchych i zniszczonych.

W wypadku, gdy problem nie jest zbyt nasilony na pewno ta metoda się sprawdza. Warto na takie włosy nakładać maski przed myciem, które zawierają żółtko jaja oraz olej żurawinowy lub kokosowy, ponieważ taka maska dostarcza włosom składników odżywczych i budulcowych i przyczynia się do poprawy ich stanu. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania ze specjalistycznych zabiegów w salonach fryzjerskich i chyba warto od czasu do czasu je zastosować na tak problematyczne włosy.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 miesięcy temu
do końcówek bardzo fajnie sprawdza mi się fluid do zniszczonych końcówek i suchych włosów great lengths. świetna konsystencja do moich długich włosów, no i bardzo wydajny
/5 lat temu
Mam dokładnie ten sam problem. Staram się odżywiać włosy różnymi kosmetykami, sięgam również po specjalne olejki. Zwykle przynosi to choć minimalny efekt.
/5 lat temu
Właśnie takie mam włosy i to jest strasznie denerwujące. Przetłuszczają się szybko a jak umyje to końcówki totalne siano....