POLECAMY

Jak pielęgnować końcówki włosów?

O końcówki włosów dbamy, gdy odpowiednio je pielęgnujemy i podcinamy przynajmniej co miesiąc. Jak mieć zadbane końcówki włosów? Co robić by nie były suche i zniszczone? Przeczytaj, co radzi mistrz fryzjerstwa Paweł Matracki, ekspert marki L’biotica.

włosy

fot. Fotolia

Dlaczego końcówki włosów są suche i rozdwojone?

Rozdwojone, suche końce włosów to skutek zniszczenia łuski włosowej, która jest ochronną warstwą włosa. Jest to proces naturalny, postępujący, dlatego też dotyczy przede wszystkim starszej części włosów (końcówek).

Oczywiście nie bez wpływu pozostaje to, jak traktujemy nasze włosy. Częste zabiegi chemiczne, suszenie włosów zbyt ciepłym strumieniem powietrza suszarki, nadużywanie prostownicy czy lokówki, a nawet zaginanie końcówek przy nawijaniu na wałki, przypinanie ich klamerkami, ściąganie gumką czy tapirowanie przyśpieszają ten proces.

Częściej problem zniszczonych końcówek obserwujemy przy włosach długich, szczególnie suchych, co ma związek z uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas ocierania się włosów o ramiona i ubranie.

Jak mieć zadbane końcówki włosów? Podstawowe zasady

Rozwiązaniem jest umiejętne postępowanie z włosami zarówno w zakresie doboru produktów do ich pielęgnacji, jak również prawidłowego postępowania podczas stylizacji.

  1. Po pierwsze konieczne jest regularne podcinanie włosów co 4-6 tygodni, nawet w czasie ich zapuszczania.
  2. Po drugie ważna jest właściwa pielęgnacja: stosowanie odżywek po każdym umyciu, a także regenerowanie łodyg włosowych przynajmniej raz na dwa tygodnie (kompres z maski regenerującej).

Zobacz też: Jak wzmocnić włosy na wiosnę? Pakiet porad!

O końcówki włosów dbamy, gdy:

  • stosujemy chłodną wodę do spłukiwania włosów po ich umyciu, co uszczelni łuskę włosową i zabezpieczy włos przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • postępujemy delikatnie podczas rozczesywania włosów, szczególnie po myciu (najlepiej używać grzebienia o szerokim rozstawie zębów). Włos wilgotny ma rozchyloną łuskę włosową, więc brakuje mu naturalnej ochrony i jest bardziej podatny na uszkodzenia;
  • stosujemy chłodny nawiew podczas suszenia;
  • unikamy tapirowania podczas stylizacji;
  • podczas stylizacji z użyciem prostownicy lub lokówki pamiętamy o produktach zabezpieczających przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury – to zmniejszy ryzyko rozdwojenia końców;
  • nie nadużywamy zabiegów chemicznych, które ingerują w strukturę włosa.

Aby dbać o końcówki włosów, warto stosować olejowanie, a także używać preparatów przeznaczonych do pielęgnacji końcówek w formie fluidów, kremów, olejków, serum zawierających panthenol i keratynę.

Zobacz też: Wypadanie włosów – wywiad ze specjalistą

Źródło: Face&Look nr 8/2014, www.pawelmatracki.pl/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Systematycznie podcinam włosy i zabezpieczam końcówki serum biovax a+e, które bardzo lubię. Włosy są w dobrym stanie. Są nierozdwojone i nie puszą się.