Jak pielęgnować dredy?

Dredów się nie myje, a ich posiadacze to osoby zaniedbane i niechlujne – to błędne przekonanie pokutowało przez lata, a dredy nieodmiennie kojarzono z kulturą rasta. Dziś to myślenie się zmienia. Jak pielęgnować, myć i suszyć dredy? Jak spać w dredach?
/ 06.06.2013 10:26

Dredy, czyli rasta? Niekoniecznie!

Dredy to cieńsze lub grubsze sfilcowane kosmyki włosów. Przez długi czas kojarzyły się niemal wyłącznie z muzyką reggae, Bobem Marley’em oraz ruchem rastafarian wywodzącym się z Jamajki. Obecnie nie każdy posiadacz dredów utożsamia się z tą kulturą.

Na taką fryzurę najczęściej decydują się ludzie młodzi – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dredy można wykonać z włosów półdługich, choć najpiękniej wyglądają na włosach długich. Wówczas z powodzeniem można nosić je rozpuszczone, spięte w koński ogon, a nawet zaplecione w warkocz. Są wygodne i modne, ale nie należy zapominać o tym, że wymagają również szczególnej pielęgnacji.

Wiele decydujących się na dredy osób sądzi, że jest to najlepsze rozwiązanie dla ich cienkich włosów. Sfilcowane kosmyki dodają im bowiem objętości, a jeśli są zrobione z cienkich pasm, dają wrażenie naprawdę gęstej fryzury.

Pamiętajmy, że dredy to fryzura, którą trzeba systematycznie poprawiać, ponieważ włosy rosną po 1 cm każdego miesiąca – odrosty wymagają więc filcowania.

Jak myć dredy?

Wielu ludziom wydaje się, że dredów w ogóle się nie myje, dlatego też według nich taki rodzaj fryzury wskazuje na zaniedbanie i zwykłe lenistwo. To błędne myślenie –  dredy należy normalnie myć i pielęgnować. Nie chodzi przecież o to, aby były one niechlujne, brudne czy pełne kurzu. Umiejętnie myte wyglądają ładnie i świeżo.

Pełne sfilcowanie pasm włosów trwa kilka miesięcy, jednak po zrobieniu dredów należy odczekać mniej więcej 2 tygodnie zanim umyjemy głowę. W tym czasie włosy mają czas nieco się sfilcować i utrwalić.

Samo mycie dredów jest znacznie bardziej czasochłonne i pracochłonne niż w przypadku zwykłych włosów. Pierwszą trudność stanowi równomierne nałożenie szamponu na dredy i wymycie ich, a następnie ich porządne wypłukanie. W przypadku dredów zrobionych na grubych, gęstych i długich włosach taka czynność może trwać nawet godzinę lub dwie.

Podczas mycia dredów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby dobrze umyć skórę głowy. Tam bowiem gromadzi się złuszczający się naskórek, który z czasem może powodować powstawanie groźnych chorób skóry głowy. Nie ma konieczności spieniania szamponu na całej długości włosów przy każdym myciu. Jeśli jednak będziemy to robić, musimy pamiętać o dokładnym wypłukaniu szamponu.

Dredy nie powinny być myte częściej niż co 3 lub 4 dni. Dzięki temu nie będą się one rozpadały, a wręcz przeciwnie – będą bardziej „zbite”. Ważne jest również to, żeby do ich mycia stosować odpowiedni szampon, a najlepiej szare mydło, które usztywni sfilcowane pasma włosów. Jeśli jednak wolimy szampon, najlepiej wybrać ziołowy lub z czarnej rzepy, które umocnią strukturę skręconych kosmyków.

Zobacz też: Jak zapobiegać powstawaniu kołtunów?

Pielęgnacja dredów

Z całą pewnością dredy są wymagającą fryzurą, nie tylko w przypadku ich mycia. Decydując się na filcowanie włosów, powinniśmy również pomyśleć o tym, że kiedy dredy nam się znudzą, będziemy musieli całkowicie ściąć włosy, gdyż nie da się ich już rozczesać.

Pielęgnacja dredów to także ich suszenie po myciu. Musimy wiedzieć o tym, że ta czynność może nam zająć nawet kilka godzin w zależności od tego, jak dużo dredów mamy na głowie i jakiej są one grubości. Do ich suszenia nie powinniśmy używać suszarki, bowiem jej gorące powietrze sprawia, że włosy zaczynają się kruszyć i łamać, a w konsekwencji dredy źle wyglądają.

Dredów nie powinno się długo moczyć. Nie chodzi tutaj tylko o ich mycie, ale przede wszystkim o kąpiele w morzu czy jeziorze. Długo moczone dredy tracą bowiem swoją zbitą strukturę. Po każdej takiej kąpieli, nawet na basenie, należy je bardzo dokładnie wypłukać w celu usunięcia z nich wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że chlor (zawarty w wodzie na basenie) może działać na dredy bardzo niekorzystnie, sprawiając, że staną się one bardzo kruche i matowe.

Jak spać w dredach?

Początkowo spanie w dredach zapewne będzie mało komfortowe. Skóra głowy będzie bowiem jeszcze mocno ściągnięta, a dredy twarde. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia i ułożenia się włosów na głowie.

Pamiętajmy, by nie myć dredów tuż przed spaniem. Nie zdążą one wówczas wyschnąć, a zatem zamoczą całą poduszkę. Mokre włosy, nawet dredy, są niezwykle podatne na uszkodzenia, dlatego tym bardziej nie należy kłaść się spać z wilgotnymi włosami.

Zobacz też: Włosomaniaczki, czyli kiedy włosy stają się naszą obsesją

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.