Jak pielęgnować dredy?

Jak pielęgnować dredy?

Dredy może zrobić sobie każdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań co do rodzaju włosów, ale oczywiście im gęstsze tym lepsze. Czy istnieją sposoby na pielęgnację dredów? Jakich możemy użyć kosmetyków, aby wyglądały one świeżo i ładnie? Jak umyć głowę z dredami?
/ 17.11.2010 13:23
Jak pielęgnować dredy?

Czym są dredy?

Dredy to fryzura, której należy poświęcić dużo czasu. Wykonuje się je przy pomocy szydełka. Najlepiej wykonanie dredów powierzyć profesjonalnym salonom fryzjerskim. Przed zrobieniem dredów należy bardzo dokładnie zastanowić się i przemyśleć wszystkie za i przeciw, ponieważ jedynym sposobem na ich pozbycie się jest ścięcie. Włosów nie rozkręca się, gdyż są one zbyt bardzo zniszczone. 

Zob. także: Jak dbać o krótkie włosy

Pielęgnacja dredów

Nie tylko zrobienie dredów jest pracochłonne, ale również ich pielęgnacja. Im dłuższe dredy, tym więcej czasu musimy poświęcić higienie. Oczywiście dredy tak jak zwykłe włosy należy myć. Jedynie pierwsze mycie powinno nastąpić dopiero po miesiącu od ich zrobienia. Później odstępy między kolejnymi myciami należy skracać. Kiedy dredy są już odpowiednio zbite możemy myć je kiedy mamy taką ochotę, a najlepiej raz w tygodniu. 

Po każdym myciu z dredów wychodzą włosy, które należ usuwać szydełkiem. Do mycia możemy używać specjalnych szamponów, które powodują lepsze zbijanie się dredów oraz dokładnie zmywają bród z wewnątrz dreda i pomagają w walce z łupieżem. Stosując inne szampony najlepiej wybrać te najzwyklejsze ziołowe bez odżywek.

Odżywki najczęściej ułatwiają rozczesywanie włosów i mogą powodować rozplątywanie dredów. Warto zainwestować w szampony przeciwłupieżowe, gdyż bycie właścicielem dredów często oznacza pojawienie się łupieżu.

Specjalne odżywki do dredów

Poza tym możemy również stosować szare mydło, ponieważ dredy stają się wtedy sztywniejsze. Można stosować również specjalne odżywki do dredów. Mają one celu odżywianie włosów i powodowanie ich splatanie, nie przyczyniając się do rozplątywania. Dredy należy dokręcać po każdym myciu. Zbieg ten jest bardzo bolesny, ale chcąc by wyglądały pięknie musimy się mu poddać. Po dokręceniu dredy zawsze wyglądają lepiej. Do dokręcania używa się szydełka. Dredów lepiej nie suszyć, ponieważ wychodzi wtedy więcej włosków. Nie należy również kłaść się spać z mokrymi dredami, gdyż mogą ulec zdeformowaniu.

Zob. także: Co musisz wiedzieć o odżywkach do włosów

Jaką technikę zastosować przy myciu dredów?

Należy przygotować butelkę ze spryskiwaczem i wlać do niej odrobinę szamponu oraz wymieszać. Dredów nie moczymy przed myciem tylko spryskujemy przygotowaną mieszanką w ten sposób aby szampon dostał się do wewnątrz dreda. Najpierw spryskujemy dredy u nasady oraz skórę głowy, którą trzeba dokładnie wyszorować. Następnie spryskujemy dredy na całej ich długości i myjemy tak jak normalne włosy. Głowę należy spłukać porządnie silnym strumieniem, tak by wypłukać szampon z wewnątrz dredów.

Do zniszczenia dredów może przyczynić się woda. Po kontakcie z nią włosy zaczynają wychodzić z dredów. Dlatego należy powciągać je specjalnym do tego celu szydełkiem. Również niebezpiecznym zabiegiem może być farbowanie dredów, a także opalanie, które może powodować zmniejszenie ich średnicy oraz osłabienie.

Farbowanie dredów

Dredy można również farbować. Do tego zabiegu najlepiej przygotować większą ilość farby, gdyż mają one tendencję do wypijania jej. Natomiast kolor na dredach utrzymuje się dłużej, ponieważ rzadziej myje się je niż zwykłe włosy. Farbowanie dredów może prowadzić do ich zbijania się, ale może je znacznie osłabiać.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.