POLECAMY

Jak olejek rycynowy działa na włosy?

Olejek rycynowy zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych, dzięki czemu – nakładany na włosy – odżywia je, wygładza i nabłyszcza. Nie jest jednak polecany wszystkim bez wyjątku. Kto może, a kto nie powinien używać olejku rycynowego?

olejek rycynowy

fot. Fotolia

Właściwości olejku rycynowego

Olejek rycynowy to oleista ciecz, którą pozyskuje się z drzewa rycynowego. W jego nasionach znajduje się trujący ricin, który po obróbce termicznej traci szkodliwą właściwość i zyskuje wyłącznie cenne dla urody glicerydy kwasowe.

Olejek rycynowy jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym do produkcji odżywek, maseczek, maści, kremów oraz szminek.

Jaki jest wpływ olejku rycynowego na włosy?

Olejek rycynowy należy do jednych z najbardziej nabłyszczających olei roślinnych – jego aplikacja pomoże więc pasmom szarym, matowym i pozbawionym blasku. W efekcie włosy stają się jedwabiście miękkie w dotyku, wykazują się mniejszą podatnością na łamanie i rozdwajanie końcówek, przez co ogólnie wyglądają na zdrowsze.

Dodatkowo olejek rycynowy nakładany na skórę głowy wzmacnia cebulki, zmniejsza wypadanie kosmyków, a także przyspiesza porost włosów.

Olejek rycynowy na porost włosów?

Regularne stosowanie rycyny może sprawić, że włosy, które niegdyś notorycznie wypadały, zaczną szybciej rosnąć, a ich wypadanie zostanie zahamowane. Dodatkowo olejek ten sprawia, że włosy stają się bardziej gęste.

Ale uwaga! Ostateczne efekty stosowania olejku rycynowego są jednak uzależnione od indywidualnych predyspozycji, ponieważ może się zdarzyć, że rycyna – zamiast pomóc w walce z wypadającymi włosami – może w istocie przyspieszyć ten proces! Wówczas specyfik należy niezwłocznie odstawić.

Olejowanie olejkiem rycynowym

Olejek rycynowy znajduje szerokie zastosowanie przy olejowaniu. Zanim jednak zaaplikujemy go sobie na włosy, warto wiedzieć, że jego gęsta konsystencja, sprawia, że rozprowadzenie olejku wcale nie będzie takie łatwe jak mogłoby się wcześniej wydawać.

Dlatego dla ułatwienia zaleca się jego podgrzanie bądź rozrzedzenie z innym olejem (np. z pestek winogron, kokosowym lub migdałowym). Warto się również przygotować na kłopoty ze zmywaniem olejku. Niewykluczone, że konieczne będzie kilkukrotne mycie głowy do całkowitego usunięcia preparatu.

Pozostaje jeszcze pytanie w jakich ilościach aplikować preparat na włosy. W tym przypadku należy kierować się zasadą, że im mniej, tym lepiej. Należy pamiętać o wmasowaniu olejku w skórę głowy bądź wtarcie miękką szczoteczką do zębów.

Dla uzyskania oczekiwanych efektów zaleca się przeprowadzenie minimum trzymiesięcznej kuracji olejkiem rycynowym. Jej efekty uwarunkowane są wyjściową kondycją włosów oraz zdolnością organizmu do regeneracji.

Dyskusyjną sprawą jest kwestia trzymania na włosach olejku rycynowego, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. W niektórych przypadkach wystarczające będzie kilka godzin, w innych zaś potrzeba będzie całej nocy. Najlepiej przetestować olejek rycynowy na własnych włosach. Tylko wnikliwa obserwacja pozwoli na sprawdzenie, w jaki sposób skóra głowy będzie reagowała na specyfik.

Zobacz też: Jak zrobić kurację drożdżową na włosy?

Czy olejek rycynowy można przedawkować?

Olejek rycynowy, choć przynosi wymierne korzyści, w nadmiarze może szkodzić. Najczęściej zauważalnymi objawami przedawkowania olejku rycynowego jest przesuszenie skóry głowy. Dlatego najbezpieczniej jest stosować specyfik raz w tygodniu.

Jak wzmocnić skuteczność działania olejku rycynowego?

Jeśli zauważymy, że nakładanie oleju rycynowego sprzyja naszym włosom, można pokusić się o wzmocnienie jego efektywności. Dlatego zaleca się dodatkowe owinięcie głowy ręcznikiem i podgrzanie całości ciepłym strumieniem suszarki. Wraz ze wzrostem temperatury olejki są bardziej skuteczne.

Olejek rycynowy – przeciwwskazania

Olejek rycynowy nie jest polecany:

  • blondynkom, ponieważ może przyciemniać włosy;
  • osobom o włosach rozjaśnianych i wysokoporowatych, gdyż w przypadku kruchych, suchych i zniszczonych pasm olejek zamiast pomagać, może zaszkodzić. W szczególności dotyczy to olejowania końcówek, które stanowią najbardziej porowatą i podatną na zniszczenia część włosów, której potrzeba najbardziej intensywnego nawilżenia i ochrony.

Zobacz też: Kto nie powinien olejować włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
a czy orientuje się ktoś, czy arganowy tez działa tak dobrze na skórę jak rycynowy? Bo obkupiłam się w arganowy na i-styl.pl za śmieszny hajsik i zastanawiałam się czy mogę go np użyć do olejowania twarzy, nie tylko włosów :o