Jak odróżnić włosy suche i zniszczone?

Czym się różnią włosy suche i zniszczone? Czy każde włosy zniszczone są suche? Co robić, aby nawilżyć włosy?

włosy

fot. Fotolia

Szanowna Pani!

Mam pytanie: jak odróżnić włosy zniszczone od przesuszonych? I jak je nawilżyć lub zregenerować, gdy już wiemy, co im dolega?

Moje pytanie wynika z problemu z włosami, z którym zmagam się od wielu miesięcy. Moje włosy wyglądają na wysuszone/zniszczone, brakuje im blasku, puszą się. Wyglądają naprawdę fatalnie i jestem tak zdesperowana, że wciąż wiążę je w koczek, by nie musieć na nie patrzeć…

Pozdrawiam i bardzo liczę na pomoc,

Beata.

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Włosy suche i włosy zniszczone są to dwa różne typy włosów i nie należy ich mylić. Typy te mogą wyglądać podobnie i często są mylone, ale pielęgnacja włosów suchych różni się od tej stosowanej w przypadku włosów zniszczonych.

Włosy zniszczone są też suche, gdyż w wyniku uszkodzeń mechanicznych, zabiegów fryzjerskich (farbowanie, rozjaśnianie, trwała) lub nieodpowiedniej pielęgnacji łuska włosa jest odchylona i taki włos łatwo traci wilgoć i staje się suchy i matowy. Natomiast nie każde włosy, które są suche, są też zniszczone. Zależy to od tego, jaką strukturę włosów posiadamy.

Niektóre osoby mają suche włosy z natury, a spowodowane jest to zbyt małą pracą gruczołów łojowych, których zadaniem jest produkcja sebum nawilżającego nasze włosy. Włosy suche są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, gdyż pozbawione są naturalnej warstwy łojowej, a przez to szybciej tracą wodę, a ich końcówki mają tendencję do rozdwajania się.

Zobacz też: Czy wszystkie alkohole w składach kosmetyków do włosów są szkodliwe?

Włosy suche mają tendencję do puszenia się, są pozbawione blasku, trudno się rozczesują i często się kołtunią. Takie włosy należy myć delikatnie, aby nie powodować ich plątania. Po myciu stosujemy nawilżające odżywki i maski bez spłukiwania. W dni, kiedy nie myjemy włosów, ich nawilżenie możemy zwiększać, używając odżywek w spray’u czy też mgiełek. Dodatkowo stosowanie takich zabiegów jak olejowanie może nawilżyć i polepszyć wygląd włosów poprzez nadanie im gładkości i blasku.

Nie należy też przesadzać z nadmierną stylizacją. Suche i gorące powietrze z suszarki nie służy ani włosom suchym, ani zniszczonym. Również preparaty stylizacyjne takie jak pianki i lakiery mogą przyczynić się do jeszcze większego przesuszenia.

Wspomniane przez Panią wiązanie włosów w koczek również im nie służy, ponieważ codzienne upinanie włosów naraża je na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie włosy stają się suche i zniszczone. Takie działanie tylko więc pogłębia problem.

Zobacz też: Silikony w kosmetykach do włosów – używać czy unikać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
ja właśnie takie mam ;/
/3 lata temu
hmm włosy suche i zniszczone są pozbawione połysku
/3 lata temu
Na zniszczone i suche włosy niezależnie od przyczyny polecam produkty firmy Biovax, są niezawodne, zawsze skuteczne, a włosy są miękkie i zdrowe.