POLECAMY

Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

W jakiej kolejności składniki są podawane na opakowaniu kosmetyku do włosów? Jak odczytywać skład INCI na kosmetyku do włosów?

skład INCI

fot. Fotolia

Kosmetyki wszelkiego rodzaju, nawet jeśli zostały stworzone na bazie składników naturalnych, są z reguły produktami chemicznymi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy umieli czytać ich skład umieszczony na opakowaniu produktu. Dotyczy to zarówno kosmetyków do ciała, jak i tych do włosów.

Skąd wziął się skład na opakowaniu?

Skład kosmetyków pojawił się na opakowaniach dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Wymusiły to przepisy, które współcześnie sankcjonuje Unia Europejska. Podstawą jest tu INCI, czyli międzynarodowy zbiór nazw składników występujących w kosmetykach.

Na liście INCI znajduje się obecnie ponad 7 tysięcy składników, które w swoim zbiorze przechowuje także Komisja Europejska. Każdy składnik z tej listy, który występuje w kosmetyku, musi zostać wymieniony na opakowaniu.

Lista INCI jest oczywiście na bieżąco aktualizowana, a wszystko po to, aby możliwie skutecznie chronić zdrowie użytkowników kosmetyków. Pierwotną przyczyną pojawienia się składu na opakowaniach środków było przeciwdziałanie ewentualnym reakcjom alergicznym na alergeny.

W jakiej kolejności składniki są podawane na opakowaniu kosmetyku do włosów?

Kosmetyki do włosów nie różnią się w tym od innych środków kosmetycznych. Prawo nakazuje umieszczanie składników w kolejności od tego występującego w największym stężeniu, do tych w śladowych ilościach.

W zdecydowanej większości kosmetyków na pierwszym miejscu listy składu znajdzie się woda (Aqua). Jest ona podstawą prawie każdego kosmetyku.

Kolejną zasadą jest to, że składniki występujące w bardzo niskim stężeniu są wymieniane zaraz po zapachu, określanym na opakowaniu jako parfum fragrance. W przypadku kosmetyków do włosów śladowe ilości konkretnego składnika wynikają z zaleceń dermatologicznych.

Często wśród takich półproduktów znajdziemy D-panthenol, którego w kosmetykach fryzjerskich nie powinno znaleźć się więcej niż do 1% całkowitego składu. W takim stężeniu działa on po prostu najlepiej.

Jeśli natomiast chodzi o składniki występujące w mniejszym niż 1% stężeniu, znajdziemy je na samym końcu listy, gdzie są umieszczane w kolejności alfabetycznej.

Zgodnie z listą INCI wszystkie nazwy składników pojawiające się na opakowaniu kosmetyku do włosów podawane są w języku angielskim lub po łacinie (to w przypadku wyciągów roślinnych).

Zobacz też: Czy wszystkie alkohole w składach kosmetyków do włosów są szkodliwe?

Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

To, że składniki znajdujące się w kosmetykach do włosów i do innych partii ciała wymieniane są w języku obcym, stanowi dużą trudność dla zwykłych użytkowników. Większość nazw niewiele nam mówi, dlatego pomocny okazuje się internet. W sieci znajdziemy co najmniej kilka stron, na których możemy rozszyfrować obcojęzyczną nazwę i dowiedzieć się, jaki składnik się pod nią kryje. To bardzo dobra praktyka, która świadczy o tym, że dbamy o swoje włosy i nie chcemy aplikować nieznanych im środków.

Pamiętajmy jednak, że same składniki znajdujące się w kosmetykach do włosów nie działają w odosobnieniu. Najważniejsze jest ich stężenie, a efekt daje tak naprawdę występowanie różnych składników w jednym produkcie.

Jakich składników w kosmetykach do włosów warto unikać?

W środkach do pielęgnacji włosów bardzo często znajdziemy parafinę. Powód jest prosty – ma ona właściwości nawilżające. Jednak wiele osób narzeka na działanie tego składnika, który ma tendencję do zapychania porów skórnych.

Parafina w składzie kosmetyków do włosów może występować pod wieloma nazwami. Najczęściej spotykane to: Syntetic Wax, Isoparaffin, Paraffinum Liquidum.

Powszechnie w kosmetykach do włosów pojawiają się także detergenty, z których niektóre mają naprawdę silne działanie.

Osoby o wrażliwych włosach powinny zdecydowanie unikać środków z zawartością alkoholu, gdyż ma on właściwości przesuszające. Jedynymi alkoholami, które nie zagrażają włosom, są te na bazie tłuszczów – one z kolei mają właściwości nawilżające.

W kosmetykach do włosów możemy także znaleźć konserwanty i silikony, które (jak każdy nienaturalny związek chemiczny) mogą niekorzystnie wpływać na wygląd kosmyków.

Jeśli nie uda się nam znaleźć kosmetyku wolnego od silikonów, postarajmy się znaleźć taki, w którym składnik ten jest w pełni rozpuszczalny w wodzie.

Zobacz też: Składy kosmetyków do włosów – których substancji unikać?

Autor: klinika Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)