Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

W jakiej kolejności składniki są podawane na opakowaniu kosmetyku do włosów? Jak odczytywać skład INCI na kosmetyku do włosów?
/ 13.01.2015 09:00

skład INCI

fot. Fotolia

Kosmetyki wszelkiego rodzaju, nawet jeśli zostały stworzone na bazie składników naturalnych, są z reguły produktami chemicznymi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy umieli czytać ich skład umieszczony na opakowaniu produktu. Dotyczy to zarówno kosmetyków do ciała, jak i tych do włosów.

Skąd wziął się skład na opakowaniu?

Skład kosmetyków pojawił się na opakowaniach dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Wymusiły to przepisy, które współcześnie sankcjonuje Unia Europejska. Podstawą jest tu INCI, czyli międzynarodowy zbiór nazw składników występujących w kosmetykach.

Na liście INCI znajduje się obecnie ponad 7 tysięcy składników, które w swoim zbiorze przechowuje także Komisja Europejska. Każdy składnik z tej listy, który występuje w kosmetyku, musi zostać wymieniony na opakowaniu.

Lista INCI jest oczywiście na bieżąco aktualizowana, a wszystko po to, aby możliwie skutecznie chronić zdrowie użytkowników kosmetyków. Pierwotną przyczyną pojawienia się składu na opakowaniach środków było przeciwdziałanie ewentualnym reakcjom alergicznym na alergeny.

W jakiej kolejności składniki są podawane na opakowaniu kosmetyku do włosów?

Kosmetyki do włosów nie różnią się w tym od innych środków kosmetycznych. Prawo nakazuje umieszczanie składników w kolejności od tego występującego w największym stężeniu, do tych w śladowych ilościach.

W zdecydowanej większości kosmetyków na pierwszym miejscu listy składu znajdzie się woda (Aqua). Jest ona podstawą prawie każdego kosmetyku.

Kolejną zasadą jest to, że składniki występujące w bardzo niskim stężeniu są wymieniane zaraz po zapachu, określanym na opakowaniu jako parfum fragrance. W przypadku kosmetyków do włosów śladowe ilości konkretnego składnika wynikają z zaleceń dermatologicznych.

Często wśród takich półproduktów znajdziemy D-panthenol, którego w kosmetykach fryzjerskich nie powinno znaleźć się więcej niż do 1% całkowitego składu. W takim stężeniu działa on po prostu najlepiej.

Jeśli natomiast chodzi o składniki występujące w mniejszym niż 1% stężeniu, znajdziemy je na samym końcu listy, gdzie są umieszczane w kolejności alfabetycznej.

Zgodnie z listą INCI wszystkie nazwy składników pojawiające się na opakowaniu kosmetyku do włosów podawane są w języku angielskim lub po łacinie (to w przypadku wyciągów roślinnych).

Zobacz też: Czy wszystkie alkohole w składach kosmetyków do włosów są szkodliwe?

Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

To, że składniki znajdujące się w kosmetykach do włosów i do innych partii ciała wymieniane są w języku obcym, stanowi dużą trudność dla zwykłych użytkowników. Większość nazw niewiele nam mówi, dlatego pomocny okazuje się internet. W sieci znajdziemy co najmniej kilka stron, na których możemy rozszyfrować obcojęzyczną nazwę i dowiedzieć się, jaki składnik się pod nią kryje. To bardzo dobra praktyka, która świadczy o tym, że dbamy o swoje włosy i nie chcemy aplikować nieznanych im środków.

Pamiętajmy jednak, że same składniki znajdujące się w kosmetykach do włosów nie działają w odosobnieniu. Najważniejsze jest ich stężenie, a efekt daje tak naprawdę występowanie różnych składników w jednym produkcie.

Jakich składników w kosmetykach do włosów warto unikać?

W środkach do pielęgnacji włosów bardzo często znajdziemy parafinę. Powód jest prosty – ma ona właściwości nawilżające. Jednak wiele osób narzeka na działanie tego składnika, który ma tendencję do zapychania porów skórnych.

Parafina w składzie kosmetyków do włosów może występować pod wieloma nazwami. Najczęściej spotykane to: Syntetic Wax, Isoparaffin, Paraffinum Liquidum.

Powszechnie w kosmetykach do włosów pojawiają się także detergenty, z których niektóre mają naprawdę silne działanie.

Osoby o wrażliwych włosach powinny zdecydowanie unikać środków z zawartością alkoholu, gdyż ma on właściwości przesuszające. Jedynymi alkoholami, które nie zagrażają włosom, są te na bazie tłuszczów – one z kolei mają właściwości nawilżające.

W kosmetykach do włosów możemy także znaleźć konserwanty i silikony, które (jak każdy nienaturalny związek chemiczny) mogą niekorzystnie wpływać na wygląd kosmyków.

Jeśli nie uda się nam znaleźć kosmetyku wolnego od silikonów, postarajmy się znaleźć taki, w którym składnik ten jest w pełni rozpuszczalny w wodzie.

Zobacz też: Składy kosmetyków do włosów – których substancji unikać?

Autor: klinika Handsome Men