Jak najbezpieczniej suszyć włosy?

Suszysz często włosy suszarką? Sprawdź, jak się nią posługiwać, by nie zniszczyć i nie przesuszyć włosów, jak wybrać dobrą suszarkę i czym grozi nieumiejętne suszenie. Dowiedz się też, jakiego rodzaju kosmetyki pielęgnują włosy w trakcie suszenia.
/ 17.06.2013 10:17

Nieumiejętnie suszenie i jego wpływ na włosy

Samoistne schnięcie jest dla włosów najbezpieczniejsze. Nie zawsze jednak mamy czas, by czekać na to, aż kosmyki same wyschną. Jeśli więc używamy suszarki, warto wiedzieć, jak robić to z głową – w innym przypadku możemy zniszczyć włosy.

Pamiętajmy też, że mokre włosy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które sprawiają, że stają się one słabsze, bardziej łamliwe, a nawet przesuszone.

Suszenie włosów w pośpiechu, bez przestrzegania podstawowych zasad, osłabia je i niszczy. Nakładamy na nie balsamy i odżywki, które mają wzmocnić kosmyki, ale podstawą powinno być nauczenie się prawidłowego suszenia włosów – wtedy nie wymagałyby one ciągłej regeneracji.

Suszarki emitują gorące powietrze, które, działając na mokre włosy, sprawia, że ich naturalna wilgotność zostaje wytracona. Z tego też powodu stają się one szybko przesuszone, postrzępione, a nierzadko nawet się elektryzują. Podczas regularnego suszenia suszarką z użyciem silnego strumienia gorącego powietrza zauważamy również, że nasze włosy tracą swój naturalny połysk – stają się matowe, łamliwe i zaczynają wypadać.

Choć fryzjerzy i styliści są zgodni w kwestii samoistnego wysychania włosów, które jest najbezpieczniejszą formą ich suszenia, nie oznacza to, że musimy całkiem zrezygnować z używania suszarki. Wystarczy, że zaczniemy jej używać w sposób, który nie będzie niszczył i przesuszał naszych włosów. Dzięki temu będą one w dobrej kondycji – gładkie, zdrowe i lśniące.

Zobacz też: Rozpuszczone czy związane – co robić z włosami na noc?

Zasady prawidłowego suszenia włosów

Pierwszą podstawową zasadą prawidłowego suszenia włosów jest delikatne osuszenie ich tuż po umyciu. W tym celu należy delikatnie owinąć je ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody.

Pamiętaj jednak, aby nie pocierać włosów, ponieważ w ten sposób niszczysz ich strukturę.

Wilgotne jeszcze włosy należy umiejętnie rozczesać przy użyciu grzebienia o szerokim rozstawieniu ząbków. Rozczesywanie włosów rozpocznij od ich końców, z czasem kierując się ku ich nasadzie. Rób to delikatnie, nie szarp i nie ciągnij włosów, bowiem wówczas powyrywasz je i osłabisz.

Na dobrze rozczesane włosy nałóż odżywkę lub kosmetyki do modelowania, jak na przykład pianka. Aby dobrze je rozprowadzić na całej długości, ponownie rozczesz włosy grzebieniem. Wówczas możesz być pewna, że preparat pokryje każde pasmo włosów.

Zanim rozpoczniesz suszenie włosów, nałóż na nie preparat zabezpieczający je przed działaniem wysokiej temperatury. W ten sposób nie tylko ograniczysz ryzyko zniszczenia ich struktury, ale także utraty wilgoci i przegrzania.

Suszarkę należy trzymać w odległości około 25-30 cm od włosów. Podczas suszenia staraj się płynnym ruchem przesuwać strumień powietrza po włosach, a nie trzymać go przez dłuższy czas w jednym miejscu. W ten sposób unikniesz przegrzania włosów. Włosy susz zawsze od ich nasady ku ich końcom, aby nie powodować otwierania łusek. Strumień ciepłego powietrza kieruj ku dołowi, nigdy ku górze. Dzięki temu włosy nie będą szorstkie, a wręcz przeciwnie – staną się bardziej gładkie.

W pierwszym etapie suszenia włosów nastaw suszarkę na chłodniejsze powietrze – z reguły jest to pierwszy stopnień suszenia. Wówczas taka temperatura pozwoli ci podsuszyć włosy. Podczas modelowania włosów możesz przełączyć suszarkę na cieplejsze powietrze, dzięki któremu znacznie łatwiej ułożysz fryzurę.

Na sam koniec suszenia włosów pamiętaj, aby przełączyć suszarkę na chłodne powietrze, które sprawi, że łuski włosów będą zamknięte, a włosy schłodzone. Ponadto w ten sposób utrwalisz swoją fryzurę.

Jak wybrać dobrą suszarkę?

Istotna jest przede wszystkim funkcja jonizacji powietrza. Dzięki temu twoje włosy będą bardziej gładkie, nie będą się puszyły ani elektryzowały. Dodatkowo warto jest wybrać sprzęt, który ma regulację temperatury i siły nawiewu powietrza.

Zobacz też: Wszystko o włosach

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.