Jak myć włosy odżywką?

Na czym polega mycie włosów odżywką i jak to robić? Czy mycie odżywką może zastąpić używanie szamponu?
/ 03.02.2015 10:55

mycie włosów odżywką

fot. Fotolia

Jak się okazuje, mycie włosów wcale nie musi być nierozerwalnie związane z używaniem szamponu. Coraz większą popularność zdobywa metoda polegająca na myciu włosów odżywką. Pytanie – czy warto to robić?

Czy można myć włosy odżywką?

Można i nie ma w tym nic dziwnego. Moda na mycie włosów odżywką już dawno opanowała zachodnią Europę i Stany Zjednoczone, powoli dociera także do Polski. Dla pań jest to w większości sposób na skrócenie czasu poświęcanego pielęgnacji włosów. Użycie odżywki do mycia głowy ma zagwarantować efekt 2w1 – nie tylko pozbycie się z włosów sebum, kurzu i potu, ale także ich dogłębne odżywienie.

Nie każda odżywka nadaje się do mycia włosów. Koniecznie trzeba wcześniej odczytać jej skład z opakowania. Większość dostępnych na rynku odżywek w swoim składzie ma związki, które odnajdziemy także w standardowym szamponie. Są to przede wszystkim delikatne detergenty znakomicie radzące sobie z usuwaniem brudu z kosmyków i skóry głowy.

Odżywki zawierają jednak dużo mniej pozostałych środków myjących reagujących z wodą, dlatego na pewno zwrócicie uwagę, że odżywka dużo słabiej się pieni. Nie oznacza to jednak, że gorzej myje.

Jak myć włosy odżywką?

Postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłego szamponu. Nakładamy niewielką ilość odżywki na dłoń i wcieramy ją we włosy. Zabieg ten powinien być przeprowadzony delikatnie, bez szorowania. W jego trakcie możemy dodawać kolejne porcje odżywki.

Nie przesadźmy z ilością odżywki – to, że się nie pieni, nie oznacza, że nie działa! Dobrą metodą jest także utrzymanie nałożonej w ten sposób odżywki na głowie przez 1-2 minuty – w ten sposób zwiększamy szansę dokładnego wchłonięcia się środka we włosy. Po skończonym masażu głowy odżywkę po prostu spłukujemy. Najlepiej jest pozwolić włosom wyschnąć naturalnie.

Czy mycie włosów odżywką jest zdrowe?

Dla naszych włosów – na pewno. Nie zrobimy im krzywdy, a w dodatku zapewnimy dużo lepsze odżywienie. Wiele dostępnych na rynku szamponów zawiera agresywne składniki, takiej jak alkohole i silne detergenty, które mogą podrażniać skórę i powodować różne efekty uboczne – na czele z łupieżem. W przypadku delikatnych odżywek minimalizujemy to ryzyko.

Z myciem głowy odżywką nie powinny przesadzać lub nawet powinny z tej metody zrezygnować panie, które są posiadaczkami bardzo cienkich kosmyków. Ciężkie odżywki (a takich jest większość na rynku), dodatkowo obciążają włosy i mogą powodować ich niezbyt efektowny wygląd.

Większość osób nie powinna jednak mieć oporów przed myciem głowy odżywką do włosów.

Zobacz też: Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

Plusy mycia głowy odżywką

Dzięki myciu włosów odżywką znacznie poprawiamy ich wygląd. Odżywka świetnie wpływa na ich sprężystość, nie powoduje puszenia kosmyków i pozwala je łatwiej rozczesywać. Bardzo ważną funkcją mycia głowy przy użyciu odżywki jest ochrona płaszcza lipidowego skóry – naturalnej warstwy ochronnej, która podczas używania szamponów może się nadmiernie wycierać.

Po metodę mycia włosów odżywką powinny sięgać osoby narzekające na przesuszanie się kosmyków. Ten środek kosmetyczny bardzo dobrze bowiem nawilża włosy i chroni skórę głowy przed utratą wilgoci.

Pamiętajmy jednak, że do standardowego, dwukrotnego umycia włosów, zużyjemy więcej odżywki niż szamponu. Taki zabieg będzie więc nieco droższy, ale na pewno z korzyścią dla naszych kosmyków.

Jakich odżywek nie używać do mycia włosów?

Do mycia głowy nadaje się większość dostępnych na rynku odżywek. Na pewno jednak warto przed ich aplikacją poznać skład specyfiku. Nie polecamy używania do mycia odżywek z zawartością silikonów. Zwróćmy również uwagę, aby kosmetyk nie był bogaty w parafinę czy oleje, które dodatkowo obciążają włosy.

Na każdej butelce odżywki znajdziemy jej dokładny skład. Im wyżej dana substancja jest na liście wymienionych produktów, tym więcej się jej w nim znajduje. Jeśli zdecydujemy się na regularne mycie włosów odżywką, pamiętajmy, aby co jakiś czas zafundować swojej głowie mycie przy użyciu delikatnego szamponu na bazie naturalnych składników. Pozwoli to wypłukać z włosów ewentualne pozostałości po odżywce, szczególnie jeśli w jej składzie znalazły się parafina i silikony.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.