POLECAMY

8 porad jak prawidłowo myć włosy

Wypadają ci włosy, są przesuszone, słabo rosną? Przyczyną może być nieprawidłowe mycie głowy.
8 porad jak prawidłowo myć włosy fot. Fotolia
Jak często myć głowę? Mocno przetłuszczające się włosy możesz myć nawet co dzień używając delikatnego szamponu przeznaczonego do częstego stosowania (np. cytrusowy Bentley Organic, ok. 11 zł). Jeśli nie masz problemu z łojotokiem czy łupieżem (wtedy sięgaj po specjalny szampon, np. Yves Rocher z wyciągiem z granatu, ok. 12 zł) myj głowę co 2-3 dni stosując się do poniższych wskazówek.

8 porad jak prawidłowo myć włosy

1. Przed myciem dobrze wyszczotkuj włosy 

Zrób to starannie, zwłaszcza gdy stosujesz mocne środki do układania fryzur – piankę, żel, lakier, pastę. Długie włosy koniecznie wyszczotkuj niezależnie od tego czy używasz kosmetyków do stylizacji czy nie – w ten sposób unikniesz splątywania się kosmyków podczas mycia. 

2. Nigdy nie wylewaj szamponu bezpośrednio na włosy 

Pamiętaj, że to silny koncentrat, który może podrażnić skórę głowy. Nalej porcję kosmetyku wielkości orzecha włoskiego w zagłębienie dłoni, dodaj trochę wody i rozetrzyj. Roztwór szamponu wmasuj we włosy obficie zwilżone letnią wodą. Najpierw z przodu i z tyłu głowy, następnie w pozostałe partie. Masuj, aż wytworzy się piana, którą będziesz mogła rozprowadzić na całej długości pasm.

3. Podczas mycia wymasuj skórę głowy  

Masuj 3-4 minuty. Dzięki temu poprawisz jej ukrwienie, dotlenisz i odżywisz cebulki włosowe, a tym samym przyspieszysz przyrost włosów. 

4. Drugie mycie jest zbędne 

Oczywiście tylko wtedy, gdy pielęgnujesz włosy systematycznie. Lepiej dwa razy dłużej masować wytwarzając więcej piany i dobrze spłukać


5. Spłukuj dwa razy dłużej niż trwało mycie głowy 

Dobrze spłukane włosy "skrzypią", gdy ściśniesz i rozetrzesz kosmyk między palcami.

6. Nie trzyj mokrych włosów ręcznikiem 

Są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia! Odciśnij nadmiar wody i, przynajmniej na 5-10 minut, owiń głowę turbanem

7. Rozczesuj delikatnie 

Użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami albo szczotki z igłami zakończonymi kuleczką (ostro zakończone uszkadzają rozpulchnioną powierzchnię włosa, mogą pokaleczyć skórę głowy). Długie pasma zacznij rozczesywać od dolnych partii przesuwając się systematycznie coraz bliżej nasad. Jeśli włosy mają tendencje do splątywania się, spryskaj je sprayem ułatwiającym rozczesywanie (np. jedwab, Joanna, ok. 10 zł).

8. Pozwól włosom wyschnąć w temperaturze pokojowej 

Jeśli musisz korzystać z suszarki lepiej używaj strumienia chłodnego powietrza. Gorące, podobnie jak urządzenia do stylizacji wytwarzające wysokie temperatury (prostownica, lokówka) wymaga zastosowania preparatu chroniącego łuski i strukturę włosa (np. serum Termoochrona, Marion, ok. 8 zł).

Dowiedz się więcej o pielęgnacji włosów:


Autorka jest dziennikarką magazynu "Pani domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)