Jak mieć piękne włosy i świetną fryzurę

Sam McKnight na co dzień czesze gwiazdy, takie jak Kate Moss, Uma Thurman oraz Cate Blanchett.
/ 09.06.2008 12:51
W czasie mediolańskiego tygodnia mody specjalnie dla URODY przygotował receptę na to, jak polubić swoje włosy.

Sam McKnight - jeden z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych stylistów fryzur na świecie. Jego wielką karierę rozpoczęła sesja fryzur, którą w 1980 r. zrobił dla brytyjskiego "Vogue’a".


Uroda: W poszukiwaniu wymarzonej fryzury wertujemy czasopisma, oglądamy zdjęcia gwiazd. A jednak po wizycie u fryzjera często jesteśmy niezadowolone z efektu. Dlaczego?
Sam McKnight: Włosy są tworzywem nieprzewidywalnym, mają swoją fakturę, długość, grubość. To jednak nie wszystko. Żeby najlepiej dobrać fryzurę, zawsze obserwuję zachowanie osoby. Jeśli często odgarniasz włosy z twarzy, to sygnał, że szalone grzywki lub ząbki będą ci przeszkadzać. Nie wzoruj się na gwiazdach, poszukaj swojego stylu! Jestem zwolennikiem eksperymentowania, bo... włosy odrastają. Nie bój się zmian i baw się stylizacjami. W razie katastrofy możesz przedłużyć włosy.

Uroda: Co zrobić, żeby polubić swoje włosy? Często nie umiemy zaakceptować niesfornych loków albo odstających kosmyków...
Sam: Nie walcz z nimi, naucz się je kochać. Codzienne prasowanie loków sprawia, że układanie fryzury fatalnie ci się kojarzy. A to, że nie lubisz swoich włosów, jest najczęściej wynikiem ich nieodpowiedniej pielęgnacji. Źle dobrane produkty stylizacyjne powodują, że nie jesteś w stanie zapanować nad fryzurą. By czuć się dobrze ze swoimi włosami, nie próbuj zmieniać ich natury, po prostu spełniaj ich potrzeby.

Uroda: Co robić, by były zdrowe?
Sam: Musisz dbać o skórę głowy. Pod koniec płukania używaj zimnej wody – poprawia ukrwienie skóry i domyka łuski włosa. Starannie susz włosy ręcznikiem – czesanie mokrych, czyli słabszych włosów, może sprawić, że zaczną się łamać. Podstawą jest jednak staranny wybór szamponu. Zawsze używaj też odżywki. Ale nie przywiązuj się zbyt mocno do jednego typu kosmetyków, bo włosy i skóra zmieniają się, np. pod wpływem temperatury. Obserwuj i reaguj: jeśli pojawia się łupież albo włosy stają się matowe, poszukaj innego szamponu i odżywki.

Uroda: Sekret pięknych włosów tkwi w ich rozpieszczaniu?
Sam: Tak! Zwłaszcza że ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie. Raz na trzy tygodnie odwiedzaj fryzjera – po prostu niech umyje i wysuszy ci włosy. To będzie twoja chwila relaksu, po której na pewno poczujesz się bardziej kobieco.

Ulubiony kosmetyk Sama...
... to lakier Pantene Pro-V. Rozpylony na suchych włosach zmienia ich fakturę i ułatwia stylizację.