POLECAMY

Jak działa szampon koloryzujący?

Szampon koloryzujący nie zawiera amoniaku i ma łagodniejszą formułę niż farba do włosów. Jak działa i jakie są jego wady i zalety? Czy szampon koloryzujący pokrywa siwe włosy? Jak bardzo może zmienić kolor włosów?

włosy

fot. Fotolia

Jak działają szampony koloryzujące?

Kiedy naszym zamierzeniem będzie nadanie kolorowi włosów głębi, intensywności oraz połysku, szampon koloryzujący sprawdzi się doskonale. Jego zastosowanie można porównać do koloryzacji „ton w ton”, a zatem do pogłębienia swojego naturalnego koloru i jego delikatne otulenia pigmentem.

Jedyne posiadaczki blond włosów będą miały nieco większe pole manewru, gdyż użycie szamponu na ich włosach może spowodować przyciemnienie naturalnego koloru do maksymalnie dwóch tonów.

Jaki skład mają szampony koloryzujące?

Formuła szamponu koloryzującego jest znacznie łagodniejsza niż farby do włosów. Jego skład jest wolny od szkodliwego amoniaku, ma też minimalną zawartość wody utlenionej.

Tonery nie zawierają szkodliwych substancji osłabiających kondycję włosów, tak jak w przypadku farb, które nie tylko zawierają amoniak, ale też utleniacze. Substancje zawarte w szamponach koloryzujących nie powodują rozpulchniania włosów i naruszania ich wewnętrznej struktury. Dzięki składnikom pielęgnującym zawartym w szamponach pasma zyskują blask oraz miękkość.

Szamponu można użyć w celu odświeżenia koloru włosów wcześniej farbowanych albo rozjaśnianych. Ma to swoje plusy: dzięki temu nie trzeba poddawać włosów ponownemu farbowaniu – wystarczy delikatna koloryzacja

Zalety stosowania szamponów koloryzujących:

  • pozwalają w delikatny sposób zmienić kolor włosów,
  • ich formuła jest na tyle łagodna, że nie wpływa destrukcyjnie na wewnętrzną strukturę włosów i nie narusza ich naturalnej pigmentacji,
  • nie powodują podrażnień ani reakcji alergicznych,
  • efekt koloryzacji utrzymuje się na głowie zwykle do kilku lub kilkunastu myć – w zależności od rodzaju zastosowanego szamponu,
  • sprawiają, że odrosty są zwykle mało zauważalne, w szczególności wtedy, gdy wybrany kolor tonera jest zbliżony do naturalnego.

Wady stosowania szamponów koloryzujących:

  • nietrwałość koloru (specjalna receptura tonerów sprawia, że włosy zostają oblepione od zewnątrz danym pigmentem, nie wnikają do jego wnętrza, przez co stopniowo wypłukują się z włosów, ponieważ warstwa oblepiająca włos z upływem czasu i kolejnych myć staje się coraz cieńsza),
  • niedostateczne pokrywanie siwych włosów,
  • nie można ich użyć do rozjaśniania pasm, gdyż ich delikatna formuła nie pozwala na tak agresywną koloryzację. Jedyny efekt, jaki jest możliwy po zastosowaniu szamponu koloryzującego, to pogłębienie i odświeżenie koloru.

Zobacz też: Wypadanie włosów – wywiad ze specjalistą

Jak często można używać szamponów koloryzujących?

Szampony nie zawierają w składzie amoniaku i mają jedynie znikomą zawartość wody utlenionej, więc są o wiele łagodniejsze od tradycyjnych farb. Z tego powodu mogą być używane tak często, jak tylko będą tego potrzebowały nasze włosy. Sprawdzą się również w przypadku pasm zniszczonych innymi zabiegami czy też bezpośrednio po trwałej ondulacji.

Koloryzacja może zostać powtórzona już po 2-3 tygodniach, kiedy zauważymy pierwsze oznaki wypłukiwania się szamponu i utratę intensywności koloru włosów.

Czy szampon koloryzujący pokrywa siwe włosy?

Bez względu na to, jakiej firmy będzie wybrany szampon koloryzujący i jakie informacje zostaną zawarte na etykiecie, siwe włosy mogą być pokryte tonerem tylko wtedy, gdy ich łączna ilość nie przekracza 30%. Kiedy na głowie mamy ich więcej, do koloryzacji będzie potrzebna farba.

Włos siwy to włos pozbawiony naturalnego pigmentu, a zatem od środka pusty. Użycie szamponu koloryzującego nada mu jedynie połysk oraz subtelną poświatę, ponieważ kolor, który wybierzemy do ich farbowania, zwyczajnie nie będzie miał się czego „chwycić”.

Zobacz też: Jak wybrać dobry szampon do włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/rok temu
Troche brednie. "Włos siwy to włos pozbawiony naturalnego pigmentu, a zatem od środka pusty. " Nie jest pusty, ponieważ jest normalnie zbudowany z keratyny, ale nie zawiera "wbudowanego" pigmentu. To pełny włos, tylko bez koloru.
/2 lata temu
NIEPRAWDA. Rozjaśniłam szamponem włosy o kilka tonów. Da się. Polecam.
/2 lata temu
Szampony nie raz ratowały moje włosy, czasem wystarczy właśnie szampon (oby nie farba więcej tu http://preparatynalysienie.pl/szampony-koloryzujace-farby-wlosow-jak-dzialaja-ktore-sa-zdrowsze/), żeby odbudować to co się zniszczyło np. suszeniem, ja polecam
POKAŻ KOMENTARZE (3)